ASV domā par bezpilota lidaparātu tirgu

Bezpilota lidaparāti pasaulē kļūst arvien populārāki, raisot arī diskusijas par to, kā tos var izmantot komerciāliem mērķiem. Tikmēr ASV, kas pašlaik regulāri bezpilota lidmašīnas izmanto militārās operācijās, spriež par arvien stingrākiem noteikumiem, lai to lietošana neapdraudētu cilvēkus un neradītu haosu gaisa satiksmē.

Bezpilota lidaparātus komerciālais potenciāls ir milzīgs – arvien ātrāk attīstoties tehnoloģijai, šīs lidmašīnas var ievērojami samazināt dažādu piegāžu izmaksas, aizstāt cilvēkiem bīstamus darbus un veicināt inovācijas. Šie lidaparāti var būt pavisam maziņi, sverot vien pāris kilogramus, gan diezgan iespaidīgi, piemēram, vairākus simtus kilogramus smagās lidmašīnas, kuras tiek izmantotas, lai apsmidzinātu labības laukus ar pesticīdiem.

Starp citu, tieši lauksaimniecība šiem lidaparātiem tiek uzskatīta par perspektīvāko nozari. Daudzos gadījumos ar bezpilota lidmašīnām nodarbojas amatieri, piemēram, lai uzņemtu fotoattēlus no putna lidojuma, taču arvien vairāk iesaistās arī aviācijas profesionāļi, piemēram, kā šajā gadījumā – lai pārbaudītu augstsprieguma līniju stāvokli, kas bez bezpilota lidmašīnu iespējām ir diezgan bīstams darbs.

„Tas vairs nav tas pats, kas lidot ar 30 miljonu dolāru vērtu helikopteru. Taču tu tāpat esi atbildīgais pilots, un joprojām esi atbildīgs arī par drošību,” saka helikoptera un bezpilota lidmašīnas pilote Tīna Dēringa.

Tomēr, lai vienā no galvenajiem pasaules inovācijas centriem – ASV šos lidaparātus varētu izmantot komerciālos nolūkos, nepieciešams saņemt speciālu atļauju no gaisa satiksmes regulatoriem un to izdarīt nav viegli. No simtiem šādu pieprasījumu pagaidām atļauja sniegta tikai 14 gadījumos. Un arī pēc tam, kad dokuments saņemts, bezpilota lidmašīnu īpašniekiem jāievēro stingri aviācijas noteikumi. Visiem pārējiem, kas bezpilota lidmašīnas sauc par savu hobiju, sniegta atļauja tās pacelt gaisā ne augstāk par aptuveni 120 metriem.

Lai regulētu šo jauno gaisa satiksmi, ASV Federālās aviācijas administrācija tuvākajā laikā plāno publicēt virkni jaunu noteikumu, kas var izšķirt daudzu inovatīvu biznesa ideju nākotni. „Mēs pašlaik vēlamies atvērtu dialogu ar Federālo aviācijas administrāciju. Nevēlamies teikt, ka esam šeit, ar to jums jārēķinās un viss. Mēs gribam teikt – paraugieties, kas notiek citās ekonomikās! Lūk, kas notiek citviet pasaulē. Ļaujiet mums būt atvērtiem progresam un tehnoloģijām. Ļaujiet tehnoloģijai uzvarēt, ja tā ir laba tehnoloģija!” pauž mazo bezpilota lidaparātu koalīcijas direktors Maikls Drobačs.

Analītiķi prognozē, ka tikai šā gada laikā bezpilota lidmašīnu tirgus apgrozījums sasniegs vismaz 130 miljardus dolāru, kas ir uz pusi vairāk nekā pērn. Lauvas tiesu no šīs summas joprojām gan veidos militārā nozare, taču gaidāms, ka šī tehnoloģija turpinās arvien aktīvāk iekarot arī citas nozares.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti