Eiropas Savienībā pirmoreiz medicīnas helikoptera vietā izmēģina dronu

Eiropas Savienībā (ES) pirmoreiz gaisā pacēlies medicīnas vajadzībām paredzēts bezpilota lidaparāts jeb drons. Transportlīdzeklis ir paredzēts divām personām un sākotnēji varētu pārvadāt donoru asinis un orgānus.

Beļģijas mobilitātes ministrs Žoržs Žilkinē slavēja šo tehnoloģiju un prognozē, ka nākotnē šādi lidaparāti varētu kļūt par ērtu un videi draudzīgu alternatīvu medicīnas helihopteriem un mazām lidmašīnām.

Lai arī Eiropas Savienībā vēl nedrīkst izmantot bezpilota lidaparātus pasažieru pārvadājumiem, šī iekārta veica vienu kilometru garu testa lidojumu Beļģijas pilsētā Sinttreidenā. Bezpilota lidaparātu "Ehang 2016 AAV" ražojis Ķīnas uzņēmums "Ehang Holdings Limited". Tajā ir divas pasažieru vietas. Drons aprīkots ar 16 elektromotoriem, un tā maksimālais lidojuma ātrums ir 130 km/h. 

Bezpilota lidaparāts devās ceļā pa iepriekš sastādītu lidojuma trajektoriju. Eksperimentam sekoja līdzi Beļģijas pilsētā Antverpenē bāzētais uzņēmums "Helicus", kas izstrādā bezpilota lidaparātu lietojumprogrammas un tehnoloģijas medicīniskajam transportam, taču viņu iejaukšanās nebija nepieciešama.

Medicīnas drona izmēģinājuma lidojums Sinttreidenā, Beļģijā
Medicīnas drona izmēģinājuma lidojums Sinttreidenā, Beļģijā

Bezpilota lidaparāta darbības rādiuss ar maksimālo kravu ir 30 km, un tas spēj noturēties gaisā līdz 30 minūtēm. Sākotnēji paredzēts, ka šādu transportu varētu izmantot asins un orgānu ārkārtas transportēšanai uz slimnīcām. Taču nākotnē ārkārtas situācijās šis drons varētu pārvadāt arī ārstus vai medicīnas personālu.

Šī bija pirmā reize, kad šāds medicīnas transports pacēlās gaisā Eiropas Savienības debesīs. 

Beļģijas mobilitātes ministrs Žoržs Žilkinē bezpilota lidaparātu izmantošanā saskata milzīgas priekšrocības:

"Ar vēl nepieredzētu efektivitāti tie palīdz veikt sarežģītus uzdevumus lētā un videi draudzīgā veidā. Dažus helikopteru un vieglo lidmašīnu lidojumus var lieliski aizstāt ar bezpilota lidaprātiem, tā ievērojami samazinot oglekļa izmešus."

Dronam nav nepieciešama atsevišķa infrastruktūra, piemēram, skrejceļš, jo lidaparāts paceļas un nolaižas vertikāli. To var pilnībā uzlādēt divās stundās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti