Pasaules latviešu zinātnieku kongresā arī kosmosa izpētes tehnoloģiju demonstrācijas un zinātnes pētījumu konkurss

Jau otrdien, 27. jūnijā, svinīgi tiks atklāts piektais Pasaules latviešu zinātnieku kongress "Zinātne Latvijai". Kongress norisināsies līdz 29. jūnijam, un tajā plānotas vairākas paneļdiskusijas un sarunas par dažādām ar zinātni saistītām tēmām. Taču vienlaikus šo dienu laikā plānoti arī citi pasākumi, kuros ne tikai iepazīt jaunākās tehnoloģijas un zinātniskos atklājumus, bet arī jaunos zinātniekus, un uzzināt, kā zinātni izmantot uzņēmējdarbībā.

"Science Slam" – zinātnes pētījumu prezentāciju konkursa fināls

"Science Slam" ir populārs formāts dažādos zinātnes pasākumos, kas dod iespēju vairākiem zinātniekiem, kuri iepriekš izturējuši atlases konkursu, pastāstīt par savu pētījumu. Konkursa mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar pētījumiem un zinātnisko darbu viegli uztveramā, interesantā un saistošā veidā. Uzstāšanās laiks ir ierobežots – zinātniekam tiek dotas sešas minūtes un 40 sekundes laika, lai pastāstītu par savu pētījumu. Liela nozīme ir arī skatītājiem, jo viņi var izšķirt konkursa iznākumu, – uzvarētājs tiek noteikts, izvērtējot piecu žūrijas locekļu un skatītāju balsojumu.

"Science Slam" laikā uz skatuves kāps astoņi zinātnieki, kuri ir izturējuši atlases kārtu. Gaidāmas prezentācijas par tādām tēmām kā zirnekļu izpēti purvos, izmantojot tālizpētes un mašīnmācīšanās metodes, augu pirkstu nospiedumiem – patiesās identitātes noteikšanas atslēgu, un jauniem retzemju jonus nesaturošiem luminiscējošo nanomateriālu pielietojumiem biosensoros.

Kā izmantot satelīta datus uzņēmējdarbībā? Baltijas "Copernicus" diena

Eiropas Savienībai (ES) ir vairāki satelīti, kas ir saistīti ar ES Zemes novērošanas programmu "Copernicus" un satelītnavigācijas sistēmu "Galileo". "Copernicus" nodrošina Zemes virsmas fotogrāfijas, ko no kosmosa regulāri uzņem sarežģītas satelītu kameras. Analizējot datus, ir iespējams iegūt informāciju, ko izmantot lielu teritoriju monitoringam, piemēram, ātri un precīzi novērojot zemes, zālāju, ūdens un pat gaisa stāvokļa pārmaiņas.

Kongresa laikā norisināsies Baltijas "Copernicus" diena, lai par šo programmu pastāstītu uzņēmumiem un organizācijām, kas varētu izmantot šos datus savās nozarēs. Seminārā par programmu pastāstīs Eiropas Komisijas, ES Kosmosa programmas aģentūras un ES "Copernicus" biroja pārstāvji. Zemes novērošanas risinājumu izstrādātāji kongresā stāstīs arī par praktiskiem piemēriem šo datu izmantošanā. Seminārs par šo tēmu gaidāms 29. jūnijā.

Atrādīs piedāvājumu kosmosa nozarei

29. jūnijā būs skatāmi jaunākie Latvijas kosmosa tehnoloģiju demonstrējumi. Viena no demonstrācijām gaidāma no komandas "Space" jeb "RTU High Power Rocketry Team", kura pilnveido lieljaudas raķeti un plāno ko jaunu – raķetes palaišanu no stratosfēras balona. Pasākumā varēs praktiski apskatīt, ko šī komanda ir paveikusi.

Uzņēmums "RD Alfa Microelectronics" demonstrēs savas integrētās mikroshēmas, kas īpaši piemērotas kosmosa nozarei. Savukārt jaunuzņēmums SIA "Eventech", kas izveidots akselerācijas fonda "Komercializācijas reaktors" ietvaros un veiksmīgi attīstās jau vairākus gadus, demonstrēs laika mērīšanas ierīces, kuras spēj ārkārtīgi precīzi mērīt laiku – ar divu pikosekunžu jeb 0,000000000002 sekunžu precizitāti. Šī Latvijas jaunuzņēmuma ražotos taimerus izmanto 70% uz Zemes esošo staciju, lai novērotu precīzu satelītu pozīciju kosmosā.

Demonstrēs digitalizēšanos

Līdzīgi kā ar kosmosa izpētes tehnoloģijām, arī digitalizācijas tehnoloģijām ir paredzētas vairākas demonstrācijas. Viena no tām gaidāma  no uzņēmuma "Tilde", kas prezentēs vairākus mākslīgā intelekta risinājumus, kas izstrādāti sadarbībā ar izglītības un zinātnes partneriem Latvijā un Eiropā: virtuālos asistentus izglītībā un zinātnē, runas atpazīšanas tehnoloģijas medicīnā, specializētas mašīntulkošanas sistēmas akadēmiskajam darbam, nacionālās terminoloģijas platformu, datu anonimizācijas sistēmu un citus risinājumus. Savukārt "Baltic Satellite Service" demonstrēs satelīttehnoloģiju risinājumu dažādus pielietojumus meža izcirtumu, vējgāžu, ugunsgrēku, plūdu un citās aktuālāko datu lietotnēs.

No augstskolu digitālo risinājumu klāsta var izcelt, piemēram, mobilo lietotni "EMORI", kas dod iespēju iejaukties ar emocijām saistītu grūtību risināšanā. Tā ir tapusi kā triju Latvijas augstskolu studējošo sadarbības projekts. Lietotnes ideju un saturu izstrādāja Rīgas Stradiņa universitātes maģistranti, dizainu veidoja Latvijas Mākslas akadēmijas studējošie, prototipu programmēja Ventspils Augstskolas students. Savukārt RTU demonstrēs portatīvo ierīci bezkontakta melanomas diagnostikai. Izmantojot piecu veidu apgaismojumu – infrasarkano, sarkano, zaļo, zilo (> 404 nm) un balto –, ierīce veic multispektrālu ādas analīzi. Visa iegūtā informācija, izmantojot bezvadu tehnoloģiju, tiek šifrētā veidā nosūtīta uz mākoņsistēmu.

200 referātu prezentācijas

Kongresā atvēlēta arī vieta zinātnisko darbu prezentācijām – būs iespēja iepazīties ar 200 referātiem.  Tēmu loks ir ļoti plašs, tāpēc ikvienam būs iespēja izvēlēties sev saistošākos. Interesentiem būs iespējams uzzināt par referātiem, kuros apskatītas tādas tēmas kā inovāciju ekosistēma augstākās izglītības sistēmās, meldonijs – ietekmīgākās Latvijā radītās zāles, un atbildīga atvērtā zinātne – ētikas problēmas un risinājumi.

Visu stenda referātu prezentāciju grafiks ir skatāms šeit. Savukārt pilna kongresa programma meklējama šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti