Panorāma

Jeruzalemes vecpilsēta tukša, uz ilgu mieru necer

Panorāma

Panorāma

Latvijā radīts degvielas sūknis kosmosa stacijai

Latvijā radīts degvielas sūknis kosmosa stacijai

Pēc Eiropas Kosmosa aģentūras pasūtījuma un sadarbībā ar Vācijas uzņēmumu, inženieri Latvijā radījuši unikālu tehnoloģiju. Ksenona sūkni, kas palīdzēs uzpildīt degvielu kosmosa stacijā "Lunar Gateway", kura pēc dažiem gadiem aizvietos šobrīd ap Zemi riņķojošo Starptautisko kosmosa staciju. 

Nelielo iekārtu – ksenona sūkni – plāno iebūvēt kosmiskajā modulī "Esprit". Tas nodrošinās degvielas piegādi jaunajā kosmosa stacijā. Stacijas elektriskajiem dzinējiem vajadzīga degviela – ksenons, kas ir jāpārsūknē no vienas tvertnes otrā. Izveidotā tehnnologija ir jaunums kosmosa jomā.

"Metāla cilindrs, divus kilogramus smags ar dažiem noslēpumiem iekšā. Šis sūknis ir unikāls ar to, ka tam nav kustīgu detaļu, līdz ar to spēj saglabāt ksenona augstu tīrību, kas ir absolūti kritiska šim pielietojumam. Šajā sistēmā nedrīkst būt pilnīgi nekādu piemaisījumu," skaidroja uzņēmuma "Allatherm" projektu vadītājs Artis Leilands.

Ksenona degvielas sūknis tapis sadarbībā ar Vācijas kosmosa industrijas uzņēmumu "OHB System" pēc Eiropas kosmosa aģentūras pasūtījuma.

"Prototips ir gatavs. Inženiermodelis strādā labi. Sūknē labāk, nekā bija paredzēts. Tehniskos uzdevumus mēs izpildām," skaidroja Leilands.

Uzņēmums tagad gatavojas ražošanas procesa sertifikācijai.

"Veidosim kvalifikācijas modeli un tad nākamais solis ir lidojuma modelis. Kvalifikācijas modelis ir kā ģenerālmēģinājums pirms lielas izrādes," norādīja "Allatherm" projektu vadītājs.

Pasaulē vadošās kosmosa izpētes aģentūras īsteno ambiciozu plānu – uzbūvēt jaunus kosmosa staciju "Lunar Gateway", lai nākotnē uz Mēness nogādātu cilvēku un izveidotu bāzi. Eiropas Kosmosa aģentūra šajā projektā atbild par divu moduļa "Esprit" un "IHAB" izveidi. "Esprit" kopā ar Latvijā ražoto ksenona sūkni Visumā plāno nogādāt 2029. gadā.

Kopš Latvija ir kļuvusi par Eiropas Kosmosa aģentūras asociēto dalībvalsti, zinātniekiem un uzņēmējiem ir pavērušas iespējas arī globālajā tirgū.

"Uzņēmumam tas ir ļoti svarīgi, jo bez valsts atbalsta būtu ļoti grūti izstrādāt tādas eksportējamas tehnoloģijas, un šo tehnoloģiju izstrāde dod iespēju speciālistiem un jauniem talantiem strādāt Latvijā un attīstīt savas spējas," skaidroja Leilands.

Uzņēmums izstrādā arī tehnoloģijas, kā novadīt lieko siltumu, piemēram, no datu centru serveru procesoriem, lai tie nepārkarst, vai elektrisko auto baterijām. Uz kosmosa staciju varētu nosūtīt arī patentētu unikālu dzesēšanas sistēmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti