Digitālās brokastis

Viedtālruņu iPhone 15 un 15 Pro Max apskats

Digitālās brokastis

Zibenīgo FPV dronu sacensības

Tehnoloģiju ziņu tops: Autonomā braukšana, hakeri paralizē ostas un gada sliktākā parole

Gada sliktākās paroles un pašbraucošie auto. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. BMW par vienu soli tuvāk pašbraucošam auto

Vācu autoražotājs BMW jau 2023. gada izskaņā saviem klientiem Vācijā sāks piedāvāt "Level 3" autonomās braukšanas palīgsistēmu "Personal Pilot L3". Tādējādi BMW kļūs par otro ražotāju pasaulē, kurš sabiedrībai piedāvā "Level 3" autonomās braukšanas prasībām atbilstošu braukšanas palīgsistēmu – iepriekš to paveica viņu konkurenti "Mercedes", šādu sistēmu piedāvājot klientiem ASV, vēstīja portāls "Kursors".

"Level 3" autonomās braukšanas palīgsistēmu ASV Nacionālā satiksmes drošības administrācija (NHTSA) definē šādi: "Auto ir spējīgs kontrolēt visus braukšanas aspektus, tostarp stūrēšanu, paātrināšanos, bremzēšanu un distances ievērošanu līdz priekšā braucošajam auto, taču vadītājam tik un tā ir jāsaglabā pietiekami daudz uzmanības uz ceļu, lai vadītājs nepieciešamības gadījumā savlaicīgi varētu pārņemt auto vadīšanu."

Kopumā eksperti uzsver, ka šī sistēma ir liels solis uz priekšu, ja salīdzinām ar šobrīd populārākajām "Level 2" sistēmām, jo šo sistēmu izmantošanas laikā vadītājam nepārtraukti jāsaglabā uzmanība uz ceļu un rokas jātur uz stūres.

BMW sola, ka šī jaunā funkcionalitāte viņu mašīnās jau no šī gada beigām būs pieejama 7. sērijas pircējiem, kā arī elektriskajam "i7". Sistēma vadītājam ļaus noņemt rokas nost no stūres un arī novērst uzmanību no ceļa, braucot ātrumā līdz 60km/h un pārvietojoties pa ceļiem, kuriem ir sadalošā barjera. Sistēma pasūtīšanai būs pieejama decembrī, bet pirmās mašīnas no ražošanas līnijas noripos martā.

BMW apgalvo, ka viņi ir pirmie pasaulē, kuri sistēmas darbību var nodrošināt arī tumsā, pateicoties "īpaši attīstītiem sensoriem". Ražotājs arī uzsver, ka pie stūres sēdošais cilvēks drīkst novērst uzmanību no ceļa, taču, ja sistēma to pieprasa, ir jābūt gatavībā pārņemt mašīnas vadību. Ja tas nenotiek, auto apstāsies ceļmalā.

Ražotājs skaidro, ka sistēma apvieno augstas izšķirtspējas kartes datus ar īpaši precīzu GPS koordinātu noteikšanu. Tāpat auto aprīkots ar 360 grādu kamerām, video kamerām, dažādiem sensoriem, tostarp LIDAR. To visu saliekot kopā, mašīna iegūst informāciju par to, kas notiek tai apkārt, un pieņem lēmumus.

2. Labo ieradumu un sabiedriskās aktivitātes lietotne "Varu.Daru"

Atklāta jauna mobilā lietotne latviešu valodā jauniešiem "Varu.Daru". Tā kalpo kā labo ieradumu uzskaites rīks un reizē palīdz jauniešiem kļūt par aktīviem sabiedrības locekļiem.

"Varu.Daru" ir mobilā lietotne, kas paredzēta jauniešiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem, bet to var izmantot arī citi, kam būtiski savā ikdienā ieviest labus paradumus, piemēram, celties un iet gulēt vienā laikā, nomazgāt traukus pēc ēšanas, meditēt ikdienā.

Lietotnes galvenais mērķis ir veicināt pilsonisko apziņu jauniešu vidū un tādu ikdienas paradumu iedzīvināšanu ikdienā, kas viņiem palīdzētu kļūt par aktīviem un sabiedriski politiskajos procesos piedalīties gataviem pilsoņiem, attīstīt spēju pieņemt gudrus un pamatotus lēmumus un spēt piedalīties un sniegt ieguldījumu kulturāli daudzveidīgas demokrātiskas sabiedrības attīstībā.

Projekta īstenotāji "ManaBalss" un viņu partneri uzskata, ka mobilā lietotne ir iespēja sasniegt jauniešu auditoriju, piedāvājot strukturētu un vienlaikus arī rotaļīgu veidu, kā sakārtot savu ikdienu un pakāpeniski, sākot ar šķietami pašsaprotamām darbībām, nonākt līdz sabiedriski politiskām aktivitātēm un rīcībām. Turklāt, lai kādu darbību pārvērstu par ieradumu, to nepieciešams atkārtot daudzkārt, tāpēc arī lietotnes funkcionalitāte ir balstīta uz atkārtojumu un atgādinājumu principu, kas palīdzēs jauniešiem dažādas noderīgas aktivitātes pārvērst par ieradumiem.

Lietotni ir izstrādājusi organizācija "ManaBalss" sadarbībā ar Latvijas skolām, kā arī ar Eiropas pilsoņu rīcības dienesta (ECAS), ASV vēstniecības Latvijā un Latvijas Finiera finansiālu atbalstu. Lietotnes izstrādē piedalījušies arī Ukrainas programmētāji un dizaineri.

Lietotni "Varu.Daru" skolēni un ikviens interesents var lejupielādēt viedtālrunī no "Google Play" vai "Apple App Store". Lietotne piedāvā saskarni ar kalendāru, kā arī aktivitāšu kategorijas, sadalītas pa jomām. Piemēram, gatavošanās dienai, sociālā komunikācija, kopienas un sociālais aktīvisms, personiskā izaugsme, finanšu pratība u.c.

3. "WhatsApp" reklāmas un uzlaboti balss sazvani grupās

Populārās saziņas lietotnes "WhatsApp" vadītājs Vils Katkarts nesenā intervijā atklājis, ka platformā varētu parādīties reklāmas tā dēvētajos kanālos jeb "Channels", līdzīgi kā lietotnē "Telegram". Par reklāmām "WhatsApp" dzirdams jau kopš vismaz 2020. gada, bet pagaidām tās netika ieviestas, jo "Meta" baidījās no sodiem par lietotāju privātuma aizskaršanu, vēstīja portāls "Kursors".

Savukārt Džons Porters portālā "The Verge" ziņo, ka "WhatsApp" ieviesīs labāku veidu, kā sazināties lielizmēra sazvanos –  līdz pat 32 lietotāji varēs ērtāk reizē piedalīties audiočatā. Lai gan līdz šim lielizmēra audiozvani jau bija pieejami, būs atšķirības. Pirmkārt, audio sazvana dalībniekiem netiks uzreiz zvanīts – tā vietā parādīsies paziņojums par zvana sākumu, kuram varēs pievienoties. Sazvana laikā savukārt zvana kontroles būs ekrāna augšpusē, netraucējot lietotājiem reizē arī sūtīt sazvana čatā teksta ziņas.

Reklāmas ieņem arvien lielāku lomu saziņas kanālos. Kā jau pieredzējām pagājušajā nedēļā, "Facebook" platforma, kura arī tāpat kā "WhatsApp" ir daļa no "Meta" grupas, lika lietotājam izvēlēties – vai nu ļauj savus lietošanas datus izmantot reklāmas nolūkiem, vai arī maksāt līdz pat 12,99 eiro mēnesī par lietošanas pieredzi, kas brīva no reklāmām.

4. Hakeri paralizē ostu operatoru "DP World"

"DP World" ir globāls loģistikas uzņēmums no Dubaijas – globāls ostu operators, kas atbild par aptuveni 10 procentiem no pasaules konteineru satiksmes, ar 82 jūras un iekšzemes termināļiem 40 dažādās valstīs. Korporācijai ir arī ievērojama klātbūtne Austrālijā, taču pēc nedēļas nogalē notikušā kiberuzbrukuma tā bija spiesta apturēt importa un eksporta operācijas valstī, tikai pirmdien atsākot savu darbību.

Piektdien, 10. novembrī, "DP World" Austrālijā atklāja negaidītu uzvedību savās datorsistēmās. Uzņēmums vēlāk apstiprināja, ka piedzīvojis nezināmu ļaunprātīgu kiberuzbrukumu, un drīz vien bija spiests apstādināt visas kravas darbības. Tika uzsākta iekšēja izmeklēšana, atklājot, ka kibernoziedzniekiem izdevies nozagt datus no uzņēmuma datoriem.

Neskatoties uz to, ka darbību atjaunoja, kiberuzbrukums, visticamāk, būs radījis zaudējumus miljoniem dolāru vērtībā. Turklāt ir jautājums, kādus datus hakeri nozaga – uzņēmums to neatklāja.

"DP World" apkalpo 40 procentus no Austrālijas konteineru tirdzniecības. Kiberuzbrukums izjauca uzņēmuma parasto darbību, liekot ostās palikt 30 000 kuģniecības konteineru, neskatoties uz to, ka tajos ir preces, kas ātri sabojājas, piemēram, asins plazma, vagjū liellopu gaļa un omāri, vēstīja portāls "Techspot".

5. 2023. gada sliktākā parole – 123456

Bez lieliem pārsteigumiem – cilvēki joprojām izmanto nedrošas un paredzamas paroles. Pēc uzņēmuma "NordPass" paroļu pētījuma datiem 200 biežāk lietoto paroļu vidū retums ir uzskatāmas par drošām. Vēl jo vairāk – top 10 paroles var atlauzt ātrāk nekā sekundē.

2023. gadā tāpat kā iepriekšējos gados secīgas skaitļu virknes, šķiet, ir populārākā cilvēku izvēle.

Populārākās paroles:

1. vieta – "123456",

2. vieta – "admin",

3. vieta – "12345678",

4. vieta – "123456789",

5. vieta – "1234",

6. vieta – "12345",

7. vieta – "password",

8. vietā – "123",

9. vietā – "Aa123456"

10. vieta – "1234567890".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti