Panorāma

Atrasts Garlība Merķeļa akmens galds

Panorāma

Panorāma

Spāņu zinātniece pēta, kā prostatas vēzi atklāt ātri un nesāpīgi

Spāņu zinātniece Latvijā pēta, kā prostatas vēzi atklāt ātri un nesāpīgi

Kāpēc ar laiku prostatas vēža risku vīrietis nevarētu noteikt tāpat kā sieviete to, vai ir stāvoklī? Dažas urīna piles uz testa strēmeles, un iekrāsojušās svītriņas ziņo, kā rīkoties tālāk. Šāda iecere vada spāņu zinātnieci Kristinu Baho Santosu, kura jau devīto gadu savus pētījumus veic Latvijā.

Bioloģijas zinātņu doktorantes pētījums novērtēts arī ar prestižo balvu "Sievietēm zinātnē". Šonedēļ par saviem pētījumiem trīs Latvijas zinātnieces saņēma prestižo "L’Oreal-UNESCO" balvu un arī septiņus tūkstošus eiro, lai varētu turpināt darbu. 

"Es esmu spāniete. Jā, jā! Bet es dzīvoju Latvijā. Un tas ir maģiski, ka es darbojos zinātnē! Tu vari strādāt jebkurā valstī!" sacīja Kristina Baho Santosa. Viņa nāk no pilsētas, kas atrodas tieši pa vidu starp Madridi un Portugāles robežu. Taču tieši vēlme studēt bioloģiju viņu atvedusi uz Latviju.

"Maģistrantūra bija Edinburgā, tad es gribēju doktorantūru. Un tu vari jebkur, galvenais – ko!" pauda zinātniece.

Kristina Latvijā dzīvo jau devīto gadu un savus pētījumus veic Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā. Un, lai gan zinātnes valoda ir angļu valoda, viņa ļoti labi runā latviski.

Prestižo balvu sievietēm zinātnē spāņu pētniece saņēmusi par pētījumu, kurā cenšas vienkāršot prostatas vēža noteikšanu. Lai nebūtu jāizmanto adata biopsijas parauga ņemšanai, bet pietiktu ar pāris pilēm urīna.

"Es pētu prostatas vēzi, kas Latvijā ir pirmajā vietā vīriešiem. Metodes, kā var atklāt, ir invazīvas.

Mēs paņemam urīna un asins paraugus un meklējam, kā to atklāt neinvazīvi. Tas ir ļoti svarīgi, un [tajā ir] daudz potenciāla," skaidroja zinātniece.

Ja saslimšanu ar laiku varēs noteikt šādi, tas noteikti būs apvērsums diagnostikā.

"No procesa, kad iet pie urologa un invazīvas sistēmas, mēs gribam..  tagad tikai laboratorijā, mēs gribam palīdzēt ar dažādiem paraugiem. Bet pēc 10 gadiem varēs aiziet pie farmācijas un paņemt vienkārši strēmeles paraugam. Un tad sapratīs, ka jāiet pie ārsta, jo ir aizdomas..." sava pētījuma mērķi raksturoja Kristina.

Par balvu un naudas prēmiju pētniece ir bezgala lepna:

"Lepojos, lepojos! Ļoti priecīga. Es nedomāju, ka man bija iespēja. Bija tik labas meitenes... sanāca. Fantastika!"

Doktorante cer, ka viņas izstrādātā metode veicinās agrīnu prostatas vēža atklāšanu un mazinās mirstību. Tāpēc būtiski neapstāties, bet turpināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti