Vienā ritmā

«Vienā ritmā». Muzikāls vingrošanas raidījums

Vienā ritmā

Vienā ritmā 2. Muzikāls vingrošanas raidījums. 21. sērija

Vienā ritmā 2. Muzikāls vingrošanas raidījums. 20. sērija

Dienišķā vingrošana un dārzs – kā aktrise Inta Tirole saglabā možumu

Kustība, smaids un mīlestība – neko vairāk cilvēkam nemaz nevajag, pārliecināta Nacionālā teātra aktrise Inta Tirole. Viņa maija beigās atzīmēs savu 85. jubileju un, neskatoties uz iespaidīgo pusapaļo ciparu pasē, joprojām ir dzirkstoša un sprigana. Lai gan bērnībā Intai sporta stundas sagādāja zobu sāpēs, viņa jau vairākus gadus savā ikdienā labprātīgi iekļauj vingrošanu.

Nepatīk tas, kas nepadodas

Atmiņās aizceļojot uz bērnību, Inta spilgti atceras savu neizskaidrojamo nepatiku pret fizkultūras stundām. “Man tās bija drausmīgākās stundas, un es mēģināju no tām izvairīties, kā vien var. Droši vien tāpēc, ka es neko nevarēju izdarīt. Pārlekt nekam nevarēju… Atceros, kā ierindā vienmēr stāvēju pašās beigās kā mazākā,” atmiņās dalās Inta. Lielas grūtības viņai sagādāja arī normatīvu nokārtošana, mazā Inta to vienkārši nespēja.

Pavisam cita attieksme pret kustību viņai bija, saņemot uzaicinājumu no vienaudžiem doties pagalmā rotaļāties. Tad Intai nebija problēmu ne skriet, ne lekt. Tajos brīžos nebija domu, ka kaut kas nepadodas, jo neviens viņas darbības nevērtēja.

Lai gan skaidrs, ka laiku nav iespējams pagriezt atpakaļ, ja būtu iespēja atkal būt jaunības gados, bet paņemt līdzi savu šī brīža domāšanu, Inta jau tad būtu apzinājusies, cik svarīgi ir kustēties,

un meklējusi veidus, kā to darīt vairāk. “Ar vecumu sākas visas veselības problēmas. Tāpēc dakteri nepārtraukti saka: “Kustība, kustība!” viņa teic.

Aktrise Inta Torole

Vingrojumu komplekss visam mūžam

Vienā ritmā

Piektdienās pulksten 8.35 LTV1 vai RePlay.lv klaviermūzikas pavadījumā piedāvā izkustēties kopā ar Latvijā pazīstamiem cilvēkiem jaunajā rīta vingrošanas šovā “Vienā ritmā”. Katrā raidījumā būs savs vingrošanas vadītājs. Kā un kāpēc viņi paši cenšas ikdienā būt aktīvi, lasi LSM.lv rakstu sērijā!

Vingrošana ir tas kustību veids, kas aktrises dzīvē ir visilgāk. Primāri jau jāvingro bija teātrī, jo ķermenis ir svarīgs instruments aktierspēlē. Kustībai šajā profesijā, pēc Intas domām, ir ļoti liela nozīme. “Aktierim jau ir tā – ko liek, to dara. Un jāspēj izdarīt,” viņa nosaka. Iespējams, tieši izvēlētā profesija, kurā Inta darbojas visa mūža garumā, nav ļāvusi viņai atslābt.

Inta ir ļoti pateicīga dakterim Atim Grundmanim, kurš pirms apmēram sešiem gadiem pamudināja viņu regulāri ikdienā vingrot: “Toreiz viņš iedeva zīmējumu, kur bija kādi seši vingrojumi, kas man jāizpilda, un teica, ka tie ir uz visu mūžu. Tad es vēl nesapratu.  Tā es kādu laiku vingroju un atkal aizgāju pie viņa un saku, ka laiks jau pagājis. Tad viņš man teica, ka – nē, tie jāpilda visu mūžu,” par daktera ieteiktajiem vingrojumiem, kas galvenokārt balstās uz elpošanu, stāsta aktrise. Tos pildot, elpu aiztur līdz trīsdesmit sekundēm.

Tie ir interesanti, jo vingrojot vajag domāt. “Man jau patīk tie mehāniskie – rokas augšā, lejā. Dakteris man ieteica pie viņa dotajiem vingrojumiem pielikt, ko es gribu,” atceras Inta. Tā kā viņa bija gājusi arī pie citiem speciālistiem, no katra aizguva pa kādam vingrojumam, un, visu saliekot kopā, izveidoja savu vingrošanas programmu. To gan viņa neveic ikdienas, bet katru otro dienu, vingrojot četrdesmit minūtes.

“Es naivi biju domājusi, ka tas ieiesies kā reflekss, bet tā nav,” teic aktrise. Joprojām ir reizes, kad nākas piespiest sevi izkustēties.

Inta atzīst, ka ir slinka un, ja vien ir iespēja, izvēlas sevi nepiepūlēt. Viņa ir ļoti neapmierināta ar sevi reizēs, kad nav sanācis pavingrot. “Vislabāk vingrot ir no rīta, tikko kā pieceļas. Tad pēc tam ir tāda apmierinātības sajūta, ka to nemaz nevar raksturot. Ķermenim vajag kustēties un līdz ar to mainās smadzeņu darbība un ķermenis ražo endorfīnus, kas ir laimes hormoni,” viņa min, piebilstot, ka vingrošana palīdz nejust savu vecumu.

Dzīvojot tuvu jūrai, Inta izmanto iespējas nopeldēties, bet pastaigas gan viņu neuzrunā: “Man vajag mērķi, kāpēc es tur eju. Tā vienkārši iziet ārā un apiet riņķīti – tas nav man.”

Īpašā saulespuķe

Tuvojoties siltajai sezonai, aktrise arvien biežāk sastopama savā dārziņā Garciemā. Tur iekoptas dažas dobītes, kurās starp dažādiem krāšņumaugiem aug arī kas ēdams – gurķi, salāti, pākšu pupiņas. “Man ļoti patīk – kā es pa durvīm speru ārā kāju, tā iekāpju dārzā. Patīk brokastot ārā, saulītē. Pilsētas dzīvoklī tu esi ieslodzīts,” teic Inta, kura novērtē iespēju baudīt dabas tuvumu un aktivitātēs svaigā gaisā.

Tieši kaimiņi  ir tie, kas, kā Inta smej, neļauj atstāt dārza darbus novārtā.

“Mani ietekmē kaimiņi – es redzu, ka viņi stāda, un es taču neiešu atpalikt,” teic rosīgā aktrise. Šobrīd īpaši daudz dzirdam aicinājumus stādīt saulespuķes, bet Inta šos graciozos ziedus audzē jau gadiem. Saulainās puķes ir viņas mīļākie ziedi. “Pirms trim gadiem manā dārzā izauga kaut kāds dabas brīnums – no vienas sēkliņas izspraucās saulespuķu piramīda ar vairāk nekā simts ziediem,” neticamo notikumu dārza dobēs atminas Inta. Toreiz kaimiņš mudināja paņem sēklas, bet viņa vien noteica, ka kas tāds var notikt tikai vienreiz dzīvē.

Rakt, stādīt, ravēt – dārzā kustību netrūkst, un noteikti tas sniedz kādu ieguvumu fiziskajai veselībai, tomēr jāmeklē vēl veidi, lai izvingrinātu visu ķermeni, ne tikai dažas tā daļas.

“Izkustēšanās uzlabo garastāvokli, nomierina. Uzreiz ir rāma, laba sajūta. Tas svarīgi sevišķi tagad, kad visi runā par trauksmes sajūtu. Nē, piespied sevi, pārvari slinkumu un izkusties!” vien pāris dienas pirms lielās jubilejas mudina aktrise.

 

"Vienā ritmā"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt