Dienas ziņas

Lestenes baznīcā piemin Ziemassvētku kaujas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Viļānos velk bluķi un dzen projām tumsu

Viļānos ar bluķa vilkšanu aizdzen projām tumsu

Viens no senākajiem rituāliem gaidot Ziemassvētkus ir bluķa vilkšana un simboliska tā dedzināšana kopā ar visām gada neveiksmēm un nelaimēm. Arī Viļānos nu jau trešo gadu pēc kārtas  vietējās folkloras un deju kopas dedzina bluķi un svin gaismas uzvaru pār tumsu.

Tērpti visdažādākajās maskās un folkloras tēlos Viļānu iedzīvotāji velk simbolisku bluķi un dodas cauri visai pilsētai. Ceļā līdz Ziemassvētku galvenajai eglei ar dziesmām un rotaļām viņi teju katrā uzņēmumā iepriecina darbiniekus. Ir svarīgi, kopā ar bluķi no katras mājas aizvilkt projām šī gada sliktākās domas un pārdzīvojums.

„Velkam bluķi visur. Pa savu pagastu, veikalos, (..) un velkam, savācam visu negatīvo, visas likstas,  tad mēs viņu liekam ugunskurā,” stāsta Biruta Gailuma, folkloras kopu “Viļōnīši” dalībniece un citas papildina:

„Lai sadega nelaimīte … kā uguņa dzirkstelīt'. - Katrs piedūrās ar pirkstiņu pie tā bluķa. Lai sadeg viss, viss nelabais lai sadeg, lai jaunajā gadā atnāk veselība, prieks visiem! Viss sadega, visas nedienas, visas negācijas, viss ir aizgājis!”

Folkloras kopa “Viļōnīši” un deju kopa “Austra” kopā ar vietējiem iedzīvotājiem atminējās arī senlatviešu rotaļas un svinēja gaismas uzvaru pār tumsu. Te svarīga loma ir tieši maskām, saka. folkloras kopu “Viļōnīši” un “Biteites” vadītāja Inga Stafecka:

„Kaza kā gaismas pārstāve, vilks varbūt vairāk tos tumšos spēkus pārstāv.  Ļoti būtu vajadzīga kāda dzērve, kas iet un knābā visus.”

Ziemas saulgriežu svinības ir spilgts piemērs tam, kā Latgalē vienlīdz blakus pastāv kā kristīgās, tā pagāniskās tradīcijas.

Viļānos šāda kopā sanākšana ieviesta pirms trīs gadiem.

„Ar tādu bijāšanu sākām, jo Latgale tomēr ir katoļu zeme. Un sievām teicu - nākat brīvprātīgi, nevienu es nespiežu. Bet, ja jūtat aicinājumu sirsniņā, ka to vajag darīt, nāksim,” saka Inga  Stafecka.

 „Protams, arī ejam baznīcā. Un mums ļoti svarīga ir garīgā dzīve. Šis laiks ir tieši attīrīt dvēseli. Lai katrs ir tīrs un lai sagaidām Jauno gadu, sagaidām Kristus dzimšanas svētkus. Un arī jums priecīgus Ziemassvētkus!" piebilst Biruta Gailuma.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Tautas māksla
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti