Dienas ziņas

Jēkabpilī turpina akciju «Dzīvo vesels»

Dienas ziņas

Pie Burtnieka ezera atklāj akmens laikmeta apbedījumu

Viļānos glabā tautas muzikantu tradīcijas

Viļānos aizvadīti ikgadējie tautas muzikantu svētki

Nupat Viļānos aizvadīti ikgadējie tautas muzikantu svētki, kuru laikā pirmo reizi pasākuma vēsturē notika arī brīvdabas zinātniskie lasījumi par zinātnieces un folkloristes Stefānijas Uļjanovskas darbību. Pērn vasarā Viļānos zinātnieku komanda strādāja pie Uļjanovskas atstātā mantojuma izpētes.

Tautas muzikantu svētki ir 17 gadus sena tradīcija.

Mērķis ir pulcēt pēc iespējas vairāk tautas muzikantu jeb to cilvēku, kas nav mūziku apguvuši profesionāli, ir vietējā mērogā atpazīstami baļļu un svētku muzicēšanas meistari. Jau 11. reizi svētki notiek tieši Viļānos.

"Šādam muzikantam nevajag notis, viņš var nodziedāt jebko, un viņš nospēlēs ne tikai melodiju, bet viņš nospēlēs ar visām improvizācijām un katrā vietā vēl citu improvizāciju," stāsta Tautas muzikantu biedrības vadītāja Iveta Dukaļska.

Šogad pirmo reizi svētku vēsturē notika arī brīvdabas zinātniskie lasījumi par poļu izcelsmes zinātnieces Stefānijas Uļjanovskas atstāto lingvistisko un muzikālo mantojumu, kam ir liela nozīme latgaliešu valodas izpētē.

"Arī vēstulēs viņa raksta, kādus tautas mūzikas instrumentus viņa ir atradusi, kā tie izskatījās. Viņa apraksta, kādas dziesmas dziedāja, kādus instrumentus spēlēja, un viņi var atrast to autentisko materiālu, kā kādas dziesmas, uz kādiem instrumentiem izpildīja Viļānu apkārtnē 19. gadsimta beigās," zina teikt Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas asociētā profesore Angelika Juško-Štekele.

Lielākā daļa no vecmeistariem spēlē jau kopš jaunības dienām un paši saviem spēkiem apguvuši gan instrumentu spēli, gan dziedāšanas prasmi.

"Kā sākās šie muzikantu svētki, tā sāku spēlēt un tā līdz šodienai. Gan pa kāzām, gan pa krustabām, gan pa dzimšanas dienām un pa večerinkām, visur kur. Es iemācījos pats, bez visādas skolas," saka tautas muzikants Leonards Sarnovičs no Viļāniem.

"Es darbojos tautas muzikantu aprindās, un man patīk šie pasākumi. Šeit nekad nebiju bijis un labprāt atbraucu, kad mani uzaicināja.

Tautas muzikants spēlē uz visa, kas ir pa rokai, kaut vai ar galošu pa koferi. Mācījos pie saviem vecākiem, mācījos no sava krusttēva (..)" klāsta tautas muzikants Valters Reiznieks no Limbažiem.

Tautas muzikantu svētki ir viens no veidiem, kā tiek saglabāta un arī apkopota folklora, un tieši tās muzikālā mantojuma daļa, ko līdz ar Stefānijas Uļanovskas atstāto mantojumu plānots pētīt arī turpmāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt