VIDEO. Eiropas Revīzijas palātas loceklis Mihails Kozlovs: Mērķis ir atrast nepilnības, ne vainīgo

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai arī tikai vārdu spēle, bet patiešām Eiropas revidentu darbu var salīdzināt ar dziedināšanu – revidenti nemeklē vainīgos, bet nepilnības, un dara visu, lai tās tiktu novērstas un nākotnē neatkārtotos, kā arī nodarbojas ar profilaksi. Eiropas Revīzijas palātā (ERP) strādā arī Latvijas pārstāvis Mihails Kozlovs, kurš par savu darbu Luksemburgā stāstīja videosarunu ciklā "Tālsaruna", ko piedāvā sabiedrisko mediju portāls LSM.lv sadarbībā ar kustību #esiLV.

Kas ir “Tālsaruna”

"Tālsaruna" ir sarunu cikls, ko veido diasporas uzņēmēju, profesionāļu un zinātnieku kustība #esiLV sadarbībā ar sabiedrisko mediju portālu LSM.lv. Sarunās šķetinām, kas tad īsti slēpjas aiz nereti sarežģītajiem nosaukumiem uz starptautiskajās organizācijās strādājošo profesionāļu kabinetu durvīm, cik svarīgs ir šo cilvēku darbs gan valsts mērogā, gan arī attiecībā uz katru indivīdu.  

Šī sarunu cikla ietvaros uz dažādām valstīm tikties ar Latvijas izcelsmes starptautisko organizāciju profesionāļiem dodas #esiLV veidotāja un valdes pārstāve, publiskās pārvaldības eksperte un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) konsultante Elīna Pinto, kura pati ar ģimeni šobrīd dzīvo Luksemburgā. 

Elīnai Pinto ir vairāk nekā 15 gadu darba pieredze starptautiskajās organizācijās, strādājot ar cilvēktiesību, drošības politikas un pārvaldības jautājumiem, kā arī tulkošanā. Latvijā Elīna vadījusi Tiesībsarga biroja Cilvēktiesību departamentu un bijusi Valsts prezidenta padomniece, aktīvi darbojusies pilsoniskajās organizācijās un ievēlēta pārstāvēt Latvijas NVO valdības un sociālo partneru diskusijās Nacionālajā Trīspusējās sadarbības padomē.

Iepriekšējās "Tālsarunas" atradīsi šeit.

Preiļos dzimušais un augušais Mihails Kozlovs, vēl studiju laikā sākot strādāt Finanšu ministrijā, 90. gadu beigās nevarēja iedomāties, ka reiz ceļš aizvedīs uz Luksemburgu, un viņš kļūs par vienu no nozīmīgākajām personām Eiropas institūcijās. 

Kozlovs ir ieguvis maģistra grādu biznesa vadībā, ar izcilību absolvējis Londonas pilsētas Universitāti, viņam ir Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu maģistra grāds ekonomikā, starptautiskajā ekonomikā un biznesa vadībā. Atbilstoši ieņemamajam amatam viņam ir arī augsta līmeņa profesionāla pieredze, gūta publisko finanšu, revīzijas un vadības jomā, kā arī izcilas zināšanas par Eiropas iestāžu pārvaldību. 

Starp citu, augstā amata iegūšanā lielu lomu spēlēja tas, ka viņš nekad nebija iesaistījies politikā. Neatkarība ir ļoti svarīgs punkts.

"Man patīk šis darbs, un galvenokārt tāpēc, ka es varu paskatīties uz tām nozarēm, kurās es specializējos jau karjeras pirmsākumos, no citas puses. Ne no likumdevēju puses, ne no izpildvaras puses, bet no ārējā revidenta puses. Ārējais – tas nozīmē, ka mēs esam neatkarīgi," par savu darbu sacīja Kozlovs.

Savus pienākumus Kozlovs raksturoja lakoniski: "Mans uzdevums nav atrast vainīgo, bet mērķis ir konstatēt nepilnības."

Viņš uzsvēra, ka vienmēr visos savos amatos, lai arī kurā valstī un iestādē tie bijuši, saglabājis saikni ar Latviju, ne tikai ciemojoties un apmeklējot kultūras pasākumus, bet arī sekojot notikumiem un pavisam tiešā veidā palīdzot savai dzimtenei. Arī Latvijas valdība to novērtējusi, uzsverot, ka viņš "savu pienākumu ietvaros ir nodrošinājis problemātisku situāciju starp ERP un Latvijas iestādēm risināšanu vēl pirms to rašanās, respektējot gan ERP, gan Latvijas iestāžu pilnvaras un darbības principus." 

Par Revīzijas palātas locekļiem ieceļ pa vienam pārstāvim no katras Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts uz sešiem gadiem, ir iespējams pildīt pienākumus arī divus pilnvaru termiņus. ERP ir viena no ES galvenajām institūcijām, kuras uzdevums ir nodrošināt visu ES un tās institūciju veikto ieņēmumu un izdevumu efektivitātes un likumības pārbaudi, kā arī ES budžeta īstenošanas uzraudzību. 

Kozlovs skaidroja vienkārši: ERP darbību viņš salīdzina ar Valsts kontroles pienākumiem – skatīties, kā un vai atbilstošā veidā tiek izlietota Eiropas nodokļu maksātāju nauda. Ikdienā strādājot un saņemot algu, cilvēki reti iedomājas, ka zināma daļa nodokļu aiziet Eiropas "kopējā katlā", no kura nonāk atpakaļ dalībvalstīs, pauda Kozlovs. Tāpēc, starp citu, arī katram iedzīvotājam ir iespēja ziņot ERP par iespējamiem Eiropas fondu naudas izlietošanas pārkāpumiem. Un katrs šāds ziņojums tiek piefiksēts un izvērtēts.

Par to, kā ERP pozitīvi uzlabo Eiropā notiekošos procesus; ko darīt valstīm, lai par elektroenerģiju būtu jāmaksā mazāk; kādas iespējas ir strādāt ERP, kā arī par to, kā Latvijas revidentam Luksemburgā no dzimtenes pietrūkst visvairāk, klausieties un skatieties "Tālsarunas" videoierakstā!

Iepriekšējā saruna ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesnesi Mārtiņu Mitu:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti