4. studija

Kā gājējiem un riteņbraucējiem izdzīvot 2 km garā, bīstamā ielas posmā?

4. studija

Kas patlaban ir visvairāk nepieciešams Ukrainas kara bēgļiem Latvijā?

Vai daudzdzīvokļu mājas pagalmā drīkst veikt videonovērošanu un aizliegt suņu pastaigas?

Rīgas mikrorajona iedzīvotājus izbrīna zīme ar aizliegumu staidzināt suni pie deviņstāvu mājas

Rīgā, Lubānas ielā 56A, pie daudzdzīvokļu nama parādījusies zīme, kas aizliedz pie tās staidzināt suņus, un notiekošo filmē videonovērošanas kameras, samulsinot vietējos iedzīvotājus un liekot uzdot jautājumu – vai tā vispār drīkst. Tikmēr nama apsaimniekotājs atzīst – ir pāršauts pār strīpu, jo patiesais zīmes mērķis bija mudināt cilvēkus sakopt pēc sava suņa, tāpēc sola zīmi drīzumā nomainīt.

"Uzmanību! Privātīpašums Ar suņiem nestaigāt!" vēstīts pie nama izvietotajā zīmē, turklāt pārkāpējus uzmana videonovērošanas kamera. Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītāja vaicāja: "Kopš kuriem laikiem daudzdzīvokļu māju iekšpagalmā, kas nav ne ar ko norobežots, kāds var aizliegt pārvietoties suņiem? Tad jau arī kaķiem, putniem un cilvēkiem jāzīlē kafijas biezumos, kur viņi var likt savu kāju, dodoties cauri iekšpagalmam, un kur – ne! Šādu zīmi redzu pirmo reizi."

Ieradumus nemaina

Apkārtnē satiktie suņu saimnieki gan īpaši nepievērš uzmanību jaunajai zīmei un pa ierasto maršrutu kā ierasti staidzina savus sunīšus. No videokamerām viņiem neesot pamata baidīties.

Iedzīvotāja Zenta sacīja: "To zīmi es uztveru nekādīgi. Nav norādīts, cik metru jāievēro no mājas. Un ko tie suņi šeit dara? Neko viņi nedara. Katrs aiz sava sunīša novāc. Problēmu nekādu nav. Absolūti nekādu."

Savukārt divu suņu saimnieks Ainārs sacīja: "Tā zīme neatbilst tam, ko viņi grib. Tur kaut kāds murgs uzzīmēts. Žogam jābūt. Lai jūs saprotat, kur nedrīkstat iet. Jā. Privāts, privāts. Deviņstāvu māju rajonā privāts... Tas jau dīvaini arī."

Tikmēr blakusmājas iedzīvotāja Angelina pauda: "Viņi vienalga staigās, kur grib. Un nevienu neklausa. Maisiņam līdzi jābūt. Pati redzēju, maisiņi jau rokā ir, bet neko nepaceļ. Jūs neticēsiet. Pati redzēju. Es, vecene, te visu laiku staigāju. Daži tikai savāc aiz suņiem."

Suņu saimnieki laika gaitā kļūst aizvien apzinīgāki, tomēr joprojām Rīgas pašvaldības policija saņem daudz sūdzību par to, ka saimnieki nenovāc savu suņu atstātos "paldies par vakariņām".

Tomēr pēc policijas skaidrojuma – zīme pie Lubānas ielas nama nav jāņem vērā. Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis sacīja: "Šādā gadījumā zīme ir izvietota pie daudzdzīvokļu nama pagalma, kas ir publiski pieejams, tad jāatceras, ka publiski pieejamas vietas regulē likums. Un likumā nav noteikts, ka daudzdzīvokļu nama pagalmā ar dzīvniekiem nedrīkstētu atrasties."

Likumā norādīts, ka pastaigas laikā saimniekiem pēc suņiem ir jāsavāc un sunim obligāti jābūt pie pavadas. Nakts laikā, no pulksten 23 līdz pulksten 7, suni drīkst staidzināt bez pavadas, taču tam jāatrodas kontrolējamā attālumā no saimnieka.

"Vēl viens pārkāpums, kas šādā daudzdzīvokļu nama pagalmā būtu – ar suni nedrīkst atrasties bērnu rotaļu laukumā. Attiecīgi, ja tur ir bērnu rotaļu laukums, suni tur iekšā nedrīkst vest ne ar pavadu, ne bez pavadas," norādīja Sadovskis.

Ja policijai tiktu iesniegti videokameru ieraksti, kur redzams kāds no pārkāpumiem, kārtības sargi vainīgo sauktu pie atbildības.

Taču noteikti ne tad, ja ierakstā redzams, ka saimnieks vienkārši pastaigājas ar savu suni. Savukārt videonovērošanas kameru uzstādīšana nav jāsaskaņo Datu valsts inspekcijā, tomēr ir jāievēro virkne nosacījumu. Lēmums par uzstādīšanu jāpieņem dzīvokļu kopīpašniekiem. Videonovērošana uzskatāma par datu apstrādi, tāpēc, ja tiek pārkāptas datu regulas prasības, var piemērot sodu.

Jāievēro pareiza datu uzglabāšana

Datu valsts inspekcijas direktora vietniece Lāsma Dilba norādīja: "Uzstādot un pieņemot šādu lēmumu, kopīpašniekiem ir jādomā par to, cik ilgi šie ieraksti tiks glabāti, kas varēs piekļūt šiem ierakstiem. Cik droši viņi būs no nesankcionētas piekļuves jautājumiem un aspektiem. Jādomā, cik ilgi glabās šos ierakstus, jo bezmērķīga un ilgstoša glabāšana nav atbilstoša personas datu apstrādei."

Mājas pārvaldnieks, uzņēmums "CR–Apsaimniekošana", raidījumam skaidroja, ka videonovērošanas kameras uzstādītas un tiek lietotas, ievērojot visus noteikumus. Turklāt pret suņiem un viņu saimniekiem, kas ienākuši namam piegulošajā teritorijā, nekādas represijas nenotiek.

Dzīvokļu īpašnieki un apsaimniekotājs sapratuši, ka pāršāvuši pār strīpu.

Apsaimniekotāju pārstāve norādīja – zīmes ideja bija mudināt pēc suņa savākt, nevis aizliegt tur staigāt, tāpēc sūdzība ir ņemta vērā. Zīme pie nama tiks nomainīta tuvāko nedēļu laikā. Plānots, ka jaunā zīme atgādinās – staigājot ar savu mīluli, jāuzvedas civilizēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt