«Zobens un lemess» pārceļas uz Bausku; spēlēs «Skyforger» un «Moonsorrow»

Ceturtais mūsdienu etniskās mūzikas un seno amatu festivāls „Zobens un lemess” nākamā gada vasarā smagās mūzikas un tautas tradīciju cienītājus gaidīs no 15. līdz 17. jūnijam gleznainajā Mūsas un Mēmeles satekā, Bauskas pilskalna estrādē.

Jau zināmi arī pirmie mākslinieki, kas uzstāsies festivālā – pagāniski metāliskie somi „Moonsorrow”, ķeltu folkmetāla apvienība „Cruachan” no Īrijas, baltkrievu pagānmetālisti „Gods Tower” un folkmetālisti „Folcore”, kā arī pašmāju tumši eksperimentālā folka apvienība „Rāva”.

Savukārt par festivāla „Zobens un lemess” centrālo notikumu 2018. gada vasarā kļūs pašmāju jaudīgākās folkmetāla grupas „Skyforger” lielkoncerts, kas būs veltīts leģendārā albuma „Kauja pie Saules” 20 gadu jubilejai.

Somu metālisti „Moonsorrow” jau kopš deviņdesmito gadu vidus savu tumšo, blekmetālam raksturīgo skanējumu papildina ar elementiem no somu folkloras, taču atšķirībā no vairākām reģionā spēlējošām grupām "Moonsorrow" distancējas gan no tā dēvētā vikingu metāla, gan dzīvespriecīgā folkmetāla, tā vietā klausītāju ievedot drūmas mitoloģijas pārpilnā pasaulē. Ne velti jau kopš agrīnajiem ierakstiem "Moonsorrow" ir atteikušies no dziesmām angļu valodā, un viņu tekstos bieži vien var atrast tiešus citātus no seno skandināvu dziedājumiem. Pagāni pēc pārliecības, metālisti pēc muzikālajām izvēlēm – "Moonsorrow" pamatoti tiek uzskatīta par vienu no žanra kulta grupām.

Pagānmetāla grupa „Skyforger” tiek uzskatīta par vienu no lielākajām ne tikai Latvijas metāla scēnā – stingri nostrādāts muzikālais rokraksts, pilnīga apdziedāto vēstures stāstu un leģendu apzināšana, kā arī godīgums pret klausītāju to padarījis par nozīmīgu metālmūzikas skatuves sastāvdaļu visā pasaulē. 2018. gadā aprit 20 gadi kopš „Skyforger” laida klajā savu pirmo albumu „Kauja pie Saules”, un festivālā „Zobens un lemess” varēs piedzīvot unikālu šī albuma pilnu atskaņojumu lielkoncerta formātā un ne tikai.

Vieni no spilgtākajiem ķeltu metāla pārstāvjiem "Cruachan" vienlaikus tiek uzskatīti arī par vieniem no folkmetāla žanra pionieriem. Deviņdesmito gadu sākumā Dublinā radusies metālmūzikas apvienība savā daiļradē iedvesmojas no Īrijas leģendām, īru tautas folkloras, koncertos uz skatuves kāpj tērpušies kiltos un valdzina ar savu tiešo, tomēr vienlaikus tik melodisko brutalitāti un skaņas tīrību.

Pagan/doom metal izpildītāji "Gods Tower" ir viena no pirmajām slavenākajām metal žanra grupām bijušās PSRS teritorijā un dzimtajā Baltkrievijā, kas savu muzikālo līniju ietur jau kopš astoņdesmitajiem gadiem. Savā mūzikā viņi godina gara brīvību, tautas pašnoteikšanos un tur godā senās baltkrievu tradīcijas, apvienojot tās ar laikmetīgās metālmūzikas elementiem. Savukārt baltkrievu šamaniskā folkmetāla pārstāvji "Folcore" piedāvās tradicionālu folkmetālu ar sieviešu vokālu, izjustas melodijas un negantu enerģiju, kamēr par eksperimentālu “tumšo folkmūziku” festivālā parūpēsies latviešu apvienība "Rāva".

Arī 2018. gadā festivālā uzstāsies gan jau plaši pazīstami un atzīti mūziķi, gan arī jaunākas grupas, kas daudziem var kļūt par atklājumu, būtiski papildinot muzikālos apvāršņus. Tāpat festivālā notiks seno amatnieku meistarklases, lekcijas un eksperimenti, apmeklētāji varēs nolūkoties vēstures rekonstrukcijas klubu piedāvātos cīņu paraugdemonstrējumos un vērot krāšņas ugunsskulptūras.

Nakšņošana festivālā paredzēta apsargātā telšu pilsētiņā, kas tiks izvietota festivāla teritorijā. Uz vietas būs pieejami visi nepieciešamie pakalpojumi, tostarp labierīcības, kvalitatīva ēdināšana, atspirdzinoši dzērieni, medpunkts, kā arī veldzēties gribētājus gaidīs gleznainās Mūsas vai Mēmeles pludmale.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti