Sadaļas Sadaļas

Radio arhīvu dārgumi: «Dzirkstele» patiešām dzirksteļoja

Sagaidot Latvijas Radio 90. jubileju, ielūkojamies Latvijas Radio vēsturē un skaņu ierakstu arhīvā. Jauniešu auditorijā ilgus padus populārs bija radioraidījums „Dzirkstele”.

 

Kolhozs „Dzirkstele”, kafejnīca „Dzirkstele”, savulaik arī „Pēterburgas Avīžu” pielikums „Dzirkstele” – šajā pulkā 1964. gada aprīlī iedegās arī  radioraidījums jauniešiem jeb, kā toreiz pieteikts, - Jaunatnes raidstacija „Dzirkstele”.

Pārraidi veidoja radio Jaunatnes raidījumu redakcijas darbinieki Maija Krūmiņa, Pēteris Tabūns, Tatjana Zandersone, Ruta Darbiņa, Broņislavs Spridzāns un citi. Sižeti vēstīja par jauniešu darba gaitām un atpūtas brīžiem; notikusi reportāža no jautro un asprātīgo kluba, kur svinēta Smieklu diena, 1. aprīlis; rīkotas viktorīnas un konkursi, piemēram,  „1970. gada labākais jaunais riteņbraucējs (-a) un viņu treneris”; tapa tematiski cikli, piemēram, Trenera tribīne, kurā viesojās dažādu sporta veidu treneri, radiožurnālisti ciemojās pie jauniešiem fabrikās un kolhozos. Pie mikrofona tika aicināti makšķernieki un aktieri, sevišķi iecienīts bija cikls „Intervē klausītājs” un vairākkārt „Dzirksteles” komanda tikusi apbalvota ar Komunistiskās jaunatnes savienības prēmiju, jo daudz pūļu tika ieguldīts arī šo ideālu cildināšanai.

Interesanti, ka jau no pašiem pirmsākumiem dzirksteliešiem izveidojās cieša sadarbība ar Latvijas Televīzijas darbiniekiem – ik gadus tapa pārraide „Dzirkstele Televīzijā”, bet 80. gados „Dzirkstelei” jau bija sava aptauja par latviešu popmūzikas iemīļotākajām dziesmām un izpildītājiem – „Dzirksteles Prīma”, popularitātē sacenšoties ar slaveno „Mikrofona” aptauju. Gadu gaitā „Dzirksteles” darbinieku vidū pabijuši Raitis Kalniņš, Magda Priedīte, Olga Rimšāne, Indira Ozola, Kārlis Vahšteins,  Andra Alksne un daudzi citi.

Visai liela loma „Dzirkstelei” bija atvēlēta arī jauniešu muzikālajā audzināšanā un izglītošanā. Ja vēlākajos gados par ārzemju mūziku „Dzirkstelē” stāstīja diskžokejs Arvīds Mūrnieks, tad jau kopš dibināšanas „Dzirkstelē” tika rīkotas muzikālas viktorīnas, piemēram, par Padomju Igaunijas mūziku, un – pats galvenais, raidījums stāstīja par ārzemju popmūzikas zvaigznēm – Klifu Ričardu, Džanni Morandi - ar „Dzirksteles” nosaukumu 70. gados skanēja pat atsevišķa pārraide „Parunāsim par mūziku”. 1970. gada jūnijā tā bija veltīta populārajiem dziedātājiem Elvisam Preslijam un Polam Ankam. Ir aizraujoši klausīties, kā diktors nostādītā balsī, kā ieraksta aprakstā norādīts, lasa Rišarda Labanovska sacerētu tekstu par rokenrolu, bītliem un „The Rolling Stones”…

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt