Novadu dienas Rīgā šogad aizritēs Brīvdabas muzeja 90 gadu jubilejas zīmē

13.jūnijā Rīgā, Esplanādē, ar ziņģu vakaru un sadziedāšanos sāksies Novadu dienas, kas turpināsies 14.jūnijā un 15.jūnijā Brīvdabas muzejā. Savukārt svētdienas, 15.jūnija, vakarā Brīvdabas muzejā notiks muzeja 90 gadu jubilejai veltītais Ezermalas koncerts kopā ar grupām "Skyforger", "Auļi", "Folkvakars" un "Zari".

Radījumā "Kultūras Rondo" tradicionālās kultūras eksperte Gita Lancere stāsta, ka pirmās Novadu dienas notika 2011.gadā, un toreiz tās izvērsās visas vasaras garumā - katru mēnesi kāds novads Brīvdabas muzejā atrādīja savas prasmes. Savukārt folklorists Andris Kapusts stāsta, ka Novadu dienas pirmsākumi meklējami jau 1988.gadā, kad ieskandinot pirmo Starptautisko folkloras festivālu "Baltica" Latvijā, Lielajā ģildē notika novadu koncerti, kas bija gan dalībnieku, gan skatītāju palši apmeklēti.  

Šogad, ieskandinot Novadu dienu galvenos notikumus Brīvdabas muzejā, 13.jūnija vakarā Esplanādē savas prasmes rādīs dziedātāji un spēlētāji. "Mums dažas tēmas ir īpaši mīļas, tai skaitā ziņģes un tamlīdzīgas dziesmas un izdarības. Tēmu bija tik daudz, ka tās nebija iespējams savietot vienā vai divās dienās," saka Andris Kapusts. Bez tradicionālajām ziņģēm Esplanādē skanēšot arī "smukās dziesmas", kuras daudzi būs dziedājuši bērnībā un saviesīgos pasākumos. Bet svarīgākais - visi atnākušie aicināti dziedāt līdzi, un arī dziesmu vārdi tiks izdalīti.

Novadu dienas Rīgā turpināsies 14. un 15.jūnijā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, kur varēs iepazīt un izbaudīt Latvijas novadu daudzveidību. Pasākumā piedalīsies folkloras kopas, etnogrāfiskie ansambļi, lauku kapelas, amatnieki un tautas lietišķās mākslas meistari no visiem Latvijas novadiem.

Abas dienas no plkst. 12 līdz 16 muzeja sētās skanēs Latvijas novadu dziesmas, savas prasmes demonstrēs dažādu amatu meistari un varēs nogaršot katra novada gardākos ēdienus.

Droši vien mani kā vidzemnieci interesē paskatīties Vidzemes ansambļus, bet vēl vairāk mani interesē paskatīties, kā gudenieki sien linkaini, kāda ir izdevusies skābeņu zupa Latgales sētā. Tā ir iespēja ļoti koncentrēti dabūt kādas specifiskas lietas, kuras citādi neatradīsi," norāda Lancere.

Pirmo reizi Novadu dienās notiks Vasaras dziedāšanas svētki jeb dziedāšanas konkursi, kuros labākie dziedātāji sacentīsies, lai noskaidrotu, kurš ir skanīgākā rotātāja un gavilētāja, skaistākās līgotnes vai brašākās darba dziesmas dziedātāja titula cienīgs. Kā stāsta pasākuma rīkotāji, dažas vietas vēl esot brīvas, tāpēc pastāv iespēja, ka, atnākot uz Brīvdabas muzeju 14.jūnijā, vēl varēs pieteikties konkursam, kur atsevišķi tiks vērtēti ansambļi un solo priekšnesumi.

Vērtēti tiks paši dziedātāji. Svarīga ir attieksme, ko un kā tu dziedi. Šis ir konkurss tautai - var atnākt tiešām jebkurš, gan mazs bērniņš, gan viņa vecmāmiņa un uz mazas skatuvītes pie mikrofona nodziedāt dziesmu," par konkursu "Dziedi Latvijai" stāsta Lancere.

Gita Lancere uzsver, ka Novadu dienās Brīvdabas muzejā netrūks ko darīt, skatīt un pašiem izmēģināt abas dienas: "Man patika, kā direktores vietnieks Mārtiņš Kuplais teica - viņš aicina pa muzeju staigāt lēnām. Te nu tiešām ir tā iespēja izdzīvoties četras piecas stundas - neskriet, bet apstāties ilgāk vienā vietā, apskatīties, kā un ko tur dara. Muzejs skanēs visās malās, visās sētās, jo tās ir Novadu dienas," uzsver Lancere.

Novadu dienās Brīvdabas muzejā noslēgsies šī gada Tradicionālo prasmju skola "Satiec savu meistaru", un Novadu dienās aicināti piedalīties visi akcijas meistari. "Mēs aicinām viņus būt šeit un baudīt visu, kas notiek muzejā. Gribam viņus godināt un apsveikt ar to, ka pasākums veiksmīgi izdevies. Meistari piedalīsies un rādīs savus amatus sētās. Katrā novada sētā kaut kas notiks no viena stūra līdz otram," stāsta Lancere.

Savukārt svētdien, 15.jūnijā, no plkst. 18 līdz 23 notiks Brīvdabas muzeja 90 gadu jubilejai veltītais Ezermalas koncerts. Saknes tam rodamas tautas tradicionālajā mūzikā, bet zari stiepsies augstu mūsdienu skaņu debesīs. Koncertā piedalīsies viena no pasaules vadošajām pagānmetāla stila grupām "Skyforger", bungu un dūdu mūzikas grupa "Auļi", etnomūzikas grupa "Folkvakars" un meditatīvā postfolka grupa "Zari".

Runājot par Novadu dienu aktualitāti Latvijā šobrīd, Gita Lancere saka: "Domāju, ka visā pasaulē ir tāda kustība. Tā ir arī zaļā domāšana. Ļoti cieši ar to saskan es un daba, es un pasaule. Folklora, protams, ir tā, kas to izsaka visprecīzāk. Tu var šo saikni atrast. Vēl man šķiet, ka ir notikusi paaudžu maiņa. Ja vecāki kaut ko dara ar sirdi un dvēseli, kāda daļa bērnu tajā būs iekšā, bet kāda daļa bērnu pret to krasi nostāsies. Man šķiet, tagad ir nākusi tā paaudze, kurai nav aktuāla pretnostatīšana, kuri paši meklē savu ceļu. Atkal spēlē, muzicē, tāpat kā "Iļģi" to darīja 90.gadu sākumā. Klausies un domā – vai cik dīvaini, tās pašas skaņas un domāšana! Jauniešiem tas atkal ir aktuāli."

Novadu dienas rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju un Latvijas Folkloras biedrību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti