Dienas ziņas

Gāzes tirgus atvēršanai jāveicina cenu kritums

Dienas ziņas

Nīcas etnogrāfiskajam ansamblim - 95

Ieskats topošajā šmakovkas muzejā Daugavpilī

Mīlētā un nīstā Latgales «odziņa» – ieskats topošajā «Šmakovkas muzejā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

"Šmakovkas muzejā" Daugavpilī izvietotas ekspozīcijas, kas stāsta gan par Daugavpils un Latgales vēsturi, gan šmakovkas kā vietējā stiprā alkoholiskā dzēriena izgatavošanu. Muzeja tapšanu nodrošina Eiropas struktūrfondu un vietējās pašvaldības finansējums.

Mīlēta, nīsta, slēpta, dievināta, Latgales "odziņa", aizliegtais auglis - tā par šmakovku vēsta topošajā Daugavpils muzejā. Šmakovka, kas citviet Latgalē saukta arī par dzimtenīti vai kandžu, ir stiprs alkoholiskais dzēriens, kas no seniem laikiem tiek brūvēts mājās kā grādīgā dzira. Ideja par muzeja veidošanu radās pirms sešiem gadiem "Balttour" izstādē.

"Skatoties, kādu interesi izsauc šmakovkas produkta degustācija Latvijas iedzīvotāju vidū, tas lika aizdomāties, ka šim produktam ir diezgan liels potenciāls," atzina "Šmakovkas muzeja" idejas iniciators Māris Bozovičs.

Muzeja ekspozīcija ir sadalīta trīs posmos, kuros tiek stāstīts par Latgales un Daugavpils vēsturi, par pašu dzērienu un tā kaitīgumu, ja lietots par daudz. Tur būs apskatāmi arī aparāti, kuros dzēriens brūvēts. Tāpat ir izvietotas autentiskas un iespaidīgas ražošanas iekārtas no rūpnieciskās alkohola ražošanas, atvestas no Čehijas un Itālijas. Tās gan nav saistāmas ar Latgales šmakovkas izgatavošanu.

Latvijā šis būs pirmais šmakovkas muzejs, tāpēc interese sabiedrībā par tā veidošanu ir liela. "Arī pagājušo nedēļā, esot "Balttour" izstādē, mēs novērojām, ka interese ir ļoti liela, un daudzi no apmeklētājiem minēja, ka labprāt atbrauks vasarā pavasarī uz Daugavpili un apmeklēs "Šmakovkas muzeju"," klāstīja Daugavpils Tūrisma attīstības un informācijas aģentūras direktore llona Maksimčika.

Blakus muzejam plānots sniegt arī ēdināšanas pakalpojumus, lai turpat būtu iespēja izbaudīt arī latgaliešu virtuvi. Šī ideja gan vēl ir ieceres stadijā. Tāpat šobrīd notiek darbs pie formalitātēm, lai apmeklētāji varētu ne vien izzināt šmakovas tapšanas procesu, bet arī to pagaršot.

Kā sola muzeja veidotāji, ar šmakovkas tapšanu muzeja apmeklētāji varēs iepazīties jau tūrisma sezonas sākumā. Konkrētu muzeja atklāšanas datumu gan tā veidotāji šobrīd nenosauc.

Kā ziņots, ideju aizmetņi par "Šmakovkas muzeju" radās jau 2012.gadā. Sākotnēji "Šmakovkas muzeju" bija plānots izvietot Krāslavas pils kompleksa Amatu mājā, taču no šī projekta nācās atteikties tā pārāk lielo izmaksu dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti