Dienas ziņas

Vasaras saulgriežu svētki Viļakas novadā

Dienas ziņas

Jāņu laikā jāvāc zāļu tējas

«Baltica 2018» ieskanas Dagdā

Dagdu pieskandina 45 folkloras kopas

Dagdu šonedēļ pieskandināja folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi no visas Latvijas. Tradicionālās kultūras kolektīvi kopā pulcējās starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2018” pasākumā “Vasaras saulgriežu svētki”. Pasākuma kulminācija bija  svētku nakts lielkoncerts ar dejām, dziesmām un rotaļām.

Dagda skan! 45 folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi no 15 dažādiem Latvijas novadiem ieradušies Dagdā, lai gatavojoties Latvijas simtgades starptautiskajam folkloras festivālam “Baltica 2018”, godinātu Jāņa dienu un saules ritumu.

„Mmēs šodien iemēģinām dažādas norises, kā tas varētu notikt, kā pavadīt smukāk sauli un visu nakti līdz saules lēktam gan pavadīt, gan arī sagaidīt;galvenais ir rituāls - rituāls, kas mantots no mūs senčiem,” saka vasaras saulgriežu svētku koordinatore Dagdā Inta Viļuma.

Dagdas ielas piepildīja dziedoša un lustīga folkloras kopu un ansambļu gājiena rinda, kuras kopējais garums sasniedza gandrīz puskilometru. Dagdas muižas parkā Jāņu dziesmu pavadījumā iedegts ugunskurs un dedzināti pērnā gada vainagi, tā godinot saules rietu un uzturot tās gaismu cauru nakti.

„Plašs vēriens, daudz kolektīvu, daudz kopu, izskan tautasdziesmas plaši Dagdā. Esam iedvesmoti ar skanīgam dziesmām, skanīgām balsīm, un ļoti ir patīkami sagaidīt saulgriežus pie jums Dagdā,” priecājas  Skaidrīte, pasākuma dalībniece no Mākoņkalna.

Pasākuma dalībnieki šeit ir dažādu iemeslu dēļ – kāds gatavojas nākamā gada festivālam, bet citi – bauda kopā būšanu latviskās tradīcijās.

Dekšārietis Jānis: „Vispirms kas ir - ir ļoti vajadzīgs katrā mājā, lai būtu Līga un Jānis, un tad ir īsta Līgo sagaidīšana.”

Svētku dalībnieks Andris no Varakļāniem: „Jāņa tēvs, Jāņa bērni, Jāņa māte, visi šie, bez tām personām nevar iztikt, tad tiem jābūt ir, un dziesmas, dejas, lustēšana.”

Benitai no Krustpils novada galvenais ir „nodot mantojumā saviem bērniem, lai redz, kā svinēt latviskās tradīcijas, un tiešām šie svētki mums ir jāsaglabā un jānodod no paaudzes uz paaudzi.”

“Vasaras saulgrieži Latvijas novados” šogad tika svinēti visos četros Latvijas kultūrvēsturiskajos novados - 120 Latvijas folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi tikās Dagdā, Jūrkalnē, Jelgavā un Turaidā, tādējādi ieskandinot nākamā gada starptautisko folkloras festivālu “Baltica”, kas arī notiks Jāņu tradīcijas zīmē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti