ASV likvidēs vēsturisku ceļojošā cirka trupu

ASV maijā savu darbību beigs visā valstī un arī pasaulē slavenā Bārnuma un Beilija ceļojošā cirka trupa, kas priecēja skatītājus gandrīz pusotru gadsimtu. Kopš tai aizliegts izmantot priekšnesumos ziloņus, strauji krities izrāžu apmeklētāju skaits. Tomēr tas nav vienīgai iemesls, kāpēc cirks palēnām grimst aizmirstībā.

Bārnuma un Beilija trupa līdz ar Ringlinga brāļu trupu pirms 146 gadiem aizsāka modernā cirka vēsturi,  padarot to par ietekmīgu izklaides industrijas sastāvdaļu un aizstājos mazās akrobātu un ākstu trupiņas, kas nāca mantojumā vēl no Eiropas viduslaikiem.

Lielas pārvietojamās teltis, dažnedažādi numuri programmā un veseli vilcieni ar rekvizītiem un būriem ar eksotiskiem dzīvniekiem – tas padarīja ceļojošo cirku par vienu no iecienītajiem ģimenes izklaides pasākumiem, ko neizkonkurēja ne kino, ne televīzija. Šķita, ka tā tas ilgs vēl daudzus gadus.

"Tas ir pārdzīvojis pasaules karus, pārcietis dažādas ekonomiskās krīzes, visādus izaicinājumus," teica cirka trupu līdzīpašnieks Kenets Felds.

Tomēr līdz ar datorspēļu un interneta attīstītību publikas vēlmes, īpaši tās jaunākās daļas vēlmes un vajadzības pamazām mainījās un cirka tenta parādīšanās pilsētā vairs neradīja tādu ažiotāža kā kādreiz.

"Cirks ir aizraujoša nodaļa amerikāņu kultūrā. Neviena cita izklaides mākslas forma nav ietekmējusi amerikāņu kultūru tā, kā cirks.

Savos ziedu laikos, kad cirks ieradās pilsētā, tika slēgtas skolas un uzņēmumi. Tās bija kā nacionālās brīvdienas.

Tāpēc ir svarīgi saglabāt šo mantojumu. Tā ir mākslas forma, kas izmainīja pasauli un mainīja šo nāciju. Cirks lika mums sapņot, noticēt brīnumiem un sajusties atkal  kā bērnībā," teica muzeja "Cirka pasaule" direktors Skots O'Donels.

Paralēli konkurencei, kas jāiztur ar krietni pieaugušu izklaižu iespēju spektru, ceļošiem un arī stacionāriem cirkiem triecienu deva dzīvnieku aizsardzība kustība. Tā arvien vairāk valstīs, tostarp ASV štatos panāca aizliegumu izmantot savvaļas dzīvniekus, jo tiem nav iespējams nodrošināt pieņemamus apstākļus. Tā Bārnuma un Beilija cirkam atņēma viņu programmas naglu - ziloņus.

"Izņemot ziloņus no ceļojošām trupām, mēs redzējām ļoti strauju apmeklētāju skaita kritumu, daudz lielāku nekā gaidīts, un tas lika mums pārtraukt šo biznesa modeli, jo tas vairs nav ilgtspējīgs," teica cirka trupu menedžere Džuljeta Felda.

Protams, ASV vēsturisko ceļojošo trupu liktenis nenozīmē, ka cirks pazudīs. Atsevišķi šovi, kuros galvenās ir cilvēku prasmes, arvien pastāv un pastāvēs. Ne velti viens no pasaulē bagātākajiem cirka uzņēmumiem Kanādas "Cirque du Soleil" spēj uzplaukt arī bez dresētu savvaļas dzīvnieku palīdzības. Tomēr tie, kas redzējuši arēnā lauvas, tīģerus, ziloņus vai citas eksotikas radības, vairākumā gadījumu saglabās šo sentimentu, ko turpmāk varēs atjaunot, tikai skatoties arhīva video.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt