Aicina pieteikt 2014.gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa (LVAK) sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisiju 12. reizi izsludina akciju "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens".

Akcijas pamatā ir aptauja trijās kategorijās. Ikviens ir aicināts iesūtīt savus pieteikumus - latviešu valodā iederīgus, skanīgus, trāpīgus vārdus, latviešu valodā nevēlamus vārdus un gada spārnotā teiciena kandidātus.

Akcijai sūtāmie vārdi var būt no visdažādākajām valodas lietošanas jomām - no terminoloģijas, preses un publiskām runām, tehniskiem dokumentiem, jaunākajiem literārajiem darbiem, uzrakstiem, dažādu izstrādājumu nosaukumiem, bērnu un jauniešu valodas, zinātnieku, iestāžu, uzņēmumu, mākslinieku, politiķu un jebkuras citas profesijas leksikas. Tie var būt gan jaunvārdi, gan atkal aktualizējušies senāki vārdi, gan arī it kā parasti vārdi, kas tieši pēdējā gadā daudz plašāk lietoti kādā īpaši noderīgā, jauna jēdziena apzīmēšanai piemērotā un latviskā veidā vai aizstājuši nevēlamus svešvārdus vai barbarismus.

Kategorijas „gada vārds”, „nevārds” un „spārnotais izteiciens” raksturo akcijas koordinatore Ieva Kolmane:

Ieva Kolmane
00:00 / 01:07
Lejuplādēt

„Vārds tad būtu tas, kas pieteicēju ieskatā latviešu valodai nāk par labu un to grezno. Jo valoda ir dzīva un kust, un gada griezumā caur šīm trim kategorijām varbūt var redzēt kādas pārmaiņas. Gada nevārds savukārt ir nejēdzīgs vārds, kas griež ausīs un šķiet pilnīgi nevajadzīgs un lieks. Un spārnotais teiciens savukārt ir teiciens, kas iekritis ausīs kā spilgts, dīvains, amizants, uzjautrinošs, stiprs. Spārnotam tam noteikti ir jābūt, jo fonā vajadzētu būt arī vēlmei šādam teicienam vairoties, tādam, ko gribas atkārtot.”

Gada vārds ir spilgtākais un trāpīgākais pēc latviešu valodas likumībām veidotais vārds, kas pirmo reizi izskanējis, kļuvis populārs vai popularitāti atguvis 2014.gadā, vai arī jau pazīstams vārds, kas lietots ar šim gadam raksturīgu jaunu vai īpašu nozīmi.

Gada nevārds - visnejēdzīgāk darinātais vai visnevajadzīgāk no citas valodas aizgūts vārds, kas parādījies vai manāmi izplatījies 2014.gadā, vai arī jau pazīstams vārds, kas šajā gadā plaši lietots ar visneiederīgāk vai visnevajadzīgāk sagrozītu nozīmi (piemēram, pēc citu valodu parauga).

Gada spārnotais teiciens - spilgtākais vai dīvainākais teiciens, kas īpaši bieži lietots vai sevišķi pamanīts 2014.gadā.

Pieteikumi jāsūta uz elektroniskā pasta adresi "[email protected]" vai pa parasto pastu "RLB Latviešu valodas attīstības kopai, Merķeļa ielā 13, Rīgā, LV-1050". Pieteikumos jāietver informācija, kur vārds vai teiciens dzirdēts, kādā publikācijā tas lasīts un kādā sakarībā lietots, arī iesūtītāja vārds, kontaktinformācija un īss pamatojums katram pieteiktajam vārdam.

Iesūtīšanas termiņš - 2015.gada 26.janvāris.

Apkopotos ieteikumus izvērtēs akcijas rīkotāju kopīgi saaicināta valodas teorētiķu un praktiķu žūrija. 2014.gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu izsludinās 2015.gada februāra sākumā.

Iepriekšējos gados aptaujas rīkotājus sevišķi iepriecinājuši vairāki respondenti, no kuriem katrs spējis iesūtīt vairāk nekā desmit labi pamatotu piedāvājumu. Katru gadu tiek saņemts aptuveni pustūkstotis ierosinājumu.

Akcijas mērķis ir veicināt visplašākās sabiedrības un visu paaudžu interesi, diskusijas par valodas kultūru un to, kā jaunumi mūsu dzīvē mijiedarbojas ar jaunām izteiksmes iespējām latviešu valodā.

Jāatgādina, ka pērn par gada vārdu tika kronēta „pašbilde” angliskā „selfija” vietā, gada nevārda godu ieguva „dīls, dīlot, dīlošana”, bet par spārnoto izteicienu atzina Valsts prezidenta Andra Bērziņa izteikumu „Nākotne ir nākotnes cilvēku rokās!”.

Iepriekšējo aptauju rezultāti no 2003. līdz 2013.gadam ir apkopoti atsevišķā LVAK vietnes sadaļā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti