4. studija

Cik dienu nepieciešams, lai aizvērtu vienu vaļēju un satiksmei bīstamu lūku uz šosejas?

4. studija

Surdo tulkojums. Ceturtā studija

Kādos gadījumos ir jāvēršas pie namu apsaimniekotāja, lai par apkuri dzīvoklī nepārmaksātu?

Pārkurinātos mājokļos lieko siltumu neiesaka izvēdināt pa logu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kā rīkoties, ja apkures sezonā jūsu dzīvoklī ir pārāk silts? Daudzdzīvokļu mājās, kurās katram iemītniekam nav alokatoru un termoregulatoru, kas ļautu individuāli regulēt temperatūru telpās, iesaka lieko siltumu nevēdināt ārā. Tā vietā mājas iemītnieki var lemt par apkures padeves temperatūras samazināšanu.

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "4. studija" vērsās rīdzinieks Jānis Aulmanis, kurš savā dzīvoklī regulāri aizgriež radiatorus, taču rēķins par apkuri tikai palielinās.

"Kā tiek aprēķināta maksa par siltumu? Man labāk patīk vēsas telpas nekā karstas, tāpēc bieži turu logu atvērtu un no decembra sākuma regulāri atslēdzu savā dzīvoklī radiatoru, jo man bija par karstu, taču decembra rēķinā par apkuri netiek prasīta mazāka summa. Gluži pretēji – maksāju vairāk nekā iepriekšējā mēnesī. Sanāk, ja ir par karstu, nav nekādas jēgas atslēgt radiatoru, labāk turēt vaļā logu," pauda Jānis.  

Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja vietnieks Ervīns Straupe skaidroja, ka izslēgt apkuri kā tādu vienā dzīvoklī nav iespējams: "Ja nu gadījumā ir iespēja regulēt savus radiatorus, tas kopējo apmaksu neizmainīs. Un šajā gadījumā, cik es saprotu, tad viņiem apmaksa tiek veikta no kopējā siltuma patēriņa, kas ir sadalīts uz katra dzīvokļa kvadrātmetriem."

Tātad, ja arī vienā dzīvoklī apkure tiek samazināta, tad ietaupījums tiks sadalīts uz visu māju, kā rezultātā tas būs visai niecīgs.

"Un tas ir abos gadījumos: gan, ja siltuma padevi nodrošina centralizētā siltumapgāde, piemēram, "Rīgas siltums", gan arī, ja tas ir gāzes katls, kas ģenerē šo siltumu konkrētajā mājā," skaidroja Straupe.

Lai katra dzīvokļa īpašnieks maksātu tikai par savu patērēto siltumu, tad ir jāuzstāda alokatori un termoregulatori. Savukārt gadījumos, kad dzīvokļos kļūst pārāk karsti un rezultātā iemītnieki tur atvērtus logus, Straupe ieteica vērsties pie apsaimniekotāja un lūgt pārbaudīt kopējo situāciju. Ja pārāk silts ir visos dzīvokļos, tad ir iespējams samazināt padeves temperatūru, bet, ja šāda problēma ir tikai vienā mājoklī – tad būtu jāpārbauda siltuma sistēma.

Vienkārši laist siltumu ārā pa logu un pēc tam par to maksāt nevajadzētu.

Bet skaidrojums, kāpēc šajā mēnesī, pat aizgriežot radiatorus, ir jāmaksā vairāk nekā iepriekšējā mēnesī, ir gaužām vienkāršs. "Ja mēs salīdzinām uz apkures pieslēgšanas brīdi un šobrīd vidējo gaisa temperatūru, tad, protams, ka siltuma patēriņš būs būtiski lielāks, neskatoties uz to, ka cilvēks savā dzīvoklī kaut ko griež mazāk," norādīja Straupe. 

Kāds ir siltumenerģijas tarifa pieaugums, salīdzinot ar pagājušo gadu, un par cik procentiem šogad maksājam vairāk?

"Rīgas siltuma" pārstāve Linda Rence informēja, ka siltumenerģijas tarifa pieaugums ir aptuveni 66%. Bet, ņemot vērā gan patēriņu, gan āra gaisa temperatūru, mājsaimniecībām varētu būt aptuveni par 50% lielāki rēķini nekā iepriekšējā gadā.

"Rīgā siltumenerģijas tarifs visiem ir vienāds, tie ir 111 eiro par MWh, ieskaitot atbalstu mājsaimniecībām. Tas galvenais, kas mūs visus ietekmē, ir āra gaisa temperatūra, kas var nospēlēt galveno lomu. Ja mēs palūkojamies uz iepriekšējo mēnesi, proti, novembri, tad novembris bija par aptuveni vienu grādu siltāks, un no patēriņa viedokļa mēs patērējām mazāk siltumenerģiju par 5%, taču kurināmā ietekmē ir būtiski pieaudzis tarifs, un tieši tas ietekmēs mūsu rēķinus šajā ziemā," skaidroja Rence.

Protams, lai samazinātu ikmēneša maksājumus par apkuri, iesaka siltināt ēku. Arī nelieli uzlabojumi var būtiski samazināt rēķinus. Ne velti bieži vien divās blakus esošās mājās vienādas kvadratūras dzīvokļos maksa par apkuri atšķiras.

"Energoefektivitātes gadījumā šis jautājums tiek uzdots visbiežāk – kāpēc vienas sērijas mājās, blakus stāvošās, mikrorajonā vieni maksā par to pašu dzīvokļa kvadratūru lielāku cenu nekā otri? Un atbilde ir vienkārša – katra māja ir ar savām īpatnībām, un pat vienādas sērijas mājas ir būvētas ar dažādu kvalitāti. Tieši tāpēc arī var atšķirties," uzsvēra Straupe.

Vienā mājā ir sliktākas kāpņu telpas ārdurvis, nav siltinātas apkures sistēmas caurules, citā mājā ir veikta rūpīga renovācija un siltināšana, vēl kādā ir vairāk nomainītu logu. Šādi it kā sīkumi var sasummēt lielu starpību, kas atspoguļojas apkures rēķinos.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti