4. studija

Ceturtā studija

4. studija

Vai Ekonomikas ministrijas piemēram, komunicēt tikai latviešu valodā, ir sekotāji?

Vai zinājāt, ka ziņojot par mežā atrastu beigtu mežacūku, jums par to samaksās?

Par beigtas mežacūkas atrašanās vietas precīzu norādi var saņemt 30 eiro atlīdzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina ikvienu ogotāju, sēņotāju, atpūtnieku, mednieku ziņot, mežā atrodot beigtu mežacūku, jo joprojām Latvijā ir Āfrikas cūku mēris. Starp citu, par precīzu mežacūkas atrašanās vietas ziņojumu var arī saņemt atlīdzību 30 eiro apmērā, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Šāda kampaņa, kad ikviens ir aicināts ziņot par atrastajām beigtajām mežacūkām, Latvijā ir jau vairākus gadus, un tās mērķis ir samazināt un izskaust Āfrikas cūku mēra izplatību.

PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītājas vietniece Māra Užule norādīja: "Ja atradējs spēj parādīt precīzu vietu, kur šī mežacūka ir atrasta, Pārtikas un veterinārā dienesta inspektori izbrauc un atrod šo mežacūku, tad atradējs var saņemt kompensāciju 30 eiro apmērā pirms nodokļu nomaksas, tātad 23,10 eiro uz atradēja kontu."

Atrodot beigtu mežacūku, var zvanīt PVD pa tālruni 29394696.

PVD skaidroja, ka šogad reģistrēti vairāk nekā 800 gadījumi, kuros uzskatīts, ka mežacūkai bijis Āfrikas cūku mēris.

"Principā visa Latvija ir skarta ar Āfrikas cūku mēri. Pozitīvus meža cūku gadījumus mēs atrodam gan biezajos Latgales mežos, gan arī Kurzemē," sacīja Užule.

Ikviens, atrodot beigtu mežacūku, tiek aicināts ziņot vietējai pašvaldībai vai Pārtikas un veterinārajam dienestam. "Ja atradējs spēj uzrādīt precīzu vietu, kur viņš ir šo dzīvnieku atradis, tad Pārtikas veterinārā dienesta darbinieki kopā ar pašvaldību izbrauc uz šo vietu un šo beigto dzīvnieku noglabā," skaidroja PVD pārstāve, norādot, ka mežacūka tiek pārbaudīta uz Āfrikas cūku mēra klātbūtni un pēcāk to iznīcina, aprokot uz vietas vai aiznesot uz blakusproduktu konteineri.

Ik nedēļu tiekot saņemti aptuveni 20 ziņojumi par beigtām mežacūkām, un diemžēl liela daļa no tām ir inficētas ar Āfrikas cūku mēri. Lielā mērā par šiem ziņojumiem ir jāsaka paldies medniekiem.

Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis norādīja: "Atšķirībā no parastiem sēņotājiem, ogotājiem medniekiem ir noteikts medību noteikumos pienākumus – ja viņš konstatē medību platībās kādu bojāgājušu dzīvnieku, it sevišķi mežacūkas, tad it sevišķi šajā brīdī, kad ir Āfrikas cūku mēris, ir jāziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam."

Tāpat medniekiem jānodod visu nomedīto mežacūku asins paraugi, lai noteiktu, vai nomedītajai meža cūkai nav Āfrikas cūku mēris.

"Kamēr nebūs kāda vakcīna pret šo vīrusu, visticamāk, tas dabiskajā vidē cirkulēs, un ir jautājums, pie kāda minimālā mežacūku apjoma vīruss pārstās cirkulēt," skaidroja Lūsis.

Lai mazinātu Āfrikas cūku mēra izplatīšanās risku, iedzīvotājiem iesaka nemest pārtikas produktu atliekas mežā, visu līdzi paņemto – neapēsto ēdienu, ietinamos papīrus, plastmasas vai papīra traukus ņemt līdzi uz mājām. Bet, atgriežoties no Āfrikas cūku mēra skartās zonas, vēlams nomazgāt apavus, drēbes, auto riepas un velosipēda riteņus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti