4. studija

Kāpēc cilvēks, neraugoties uz 36 gadu darba stāžu, nesaņem pensiju?

4. studija

4. studija

Vai "Gaiļezerā" veikto izmeklējumu rezultātus var uzzināt tikai, ierodoties personiski?

NVD: Visiem slimnīcās veikto izmeklējumu rezultātiem jābūt pieejamiem e-veselībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ļaudis, kuri veikuši izmeklējumus Austrumu klīniskajā slimnīcā, spiesti personīgi tajā atgriezties, lai saņemtu izmeklējumu rezultātus, par to bažas Latvijas Televīzijas raidījumam ''4. studija" pauda Rudīte Šukuleja. Lai gan Latvijā darbojas divas veselības un medicīnas nozarei būtiskas platformas – "DataMed" un "e-veselība", kur informācija ir ērti saglabājama un apskatāma, cilvēki no dažādām Latvijas pilsētām tomēr spiesti doties uz Rīgu. Nacionālajā veselības dienestā (NVD) norādīja – visiem slimnīcās veiktajiem izmeklējumiem būtu jābūt pieejamiem e-veselībā.

Raidījuma "4. studija" skatītāja jautāja, vai tas ir normāli, ka Austrumu slimnīca pēc nopietnākiem izmeklējumiem pacientam pašam personīgi liek ierasties pēc rezultātiem. Šajā pandēmijas laikā tas ir bīstami. 

"Mani neapmierināja tas, ka šajā laikā, kad ir Covid-19 saslimšana, jāierodas pašam personīgi uz stacionāru “Gaiļezers” pēc rentgenoloģiskā izmeklējuma atbildes. Mēraukla bija pilna, tāpēc es vērsos, jo cilvēki dzīvo arī ārpus Rīgas. Dzīvo Daugavpilī, Rēzeknē, Liepājā. 

Ne ar ''Stradiņiem'', ne ar citām slimnīcām tādas problēmas nav, tāda problēma parādījusies tikai ar Gaiļezera slimnīcu. Ar Gaiļezera radioloģijas izmeklējumiem,"

stāstīja par izmeklējumu saņemšanu klātienē sašutusī sieviete. 

Savādi, ka elektroniskajā valsts veselības aprūpes informācijas sistēmā – e-veselība – paredzēts ievietot tikai izmeklējumu aprakstus, nevis attēlus, pēc kuriem pacientam jādodas pašam.

"E-veselības sistēmā ir iespējams saņemt visus šos dokumentus. Pie viena nosacījuma, ja ārstniecības iestāde mums tos iesūta. Ja viņi neiesūta, tad, protams, šie dokumenti e-veselības sistēmā neparādīsies, bet pacienti, protams, var pārbaudīt, bet vēsturiskie dokumenti diezin vai tur būs. Zem e-veselības ir sadaļa “pacienta kartes”, un tur ir medicīniskie dokumenti. Tur viņi var mēģināt atlasīt un, ja ārstniecības iestāde nodod mums, tad visa šī informācija tur parādīsies," klāstīja NVD direktora vietnieks informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Edgars Goba.

NVD norādīja, ka Ministru kabineta izstrādātajos noteikumos par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu ir norādīts, ka pacientam e -veselības platformā izmeklējumu rezultāti ir jāsaņem piecu dienu laikā.

"Mums jau ir noteikumi, kas paredz šādu, obligātu darbību. Viņiem būtu jāpiezvana un slimnīcai un jāpaprasa, kāpēc dati nav pieejami e-veselībā.

Un tad viņi varētu pateikt, ka, jā, e-veselība varbūt nestrādāja tajā dienā, tāpēc nav. Tā nevajadzētu būt," skaidroja NVD pārstāvis.

Austrumu slimnīcas pārstāve Ilga Namniece atzina: "Tā, protams, nav ierasta prakse, ka mēs sūtam e-pastā. Tas ir tāds īpašs lūgums, un joprojām pastāv tā kārtība, ka cilvēkam tomēr ir jāierodas un jāsaņem šīs izmeklējuma bildes un ārsta aprakstītā atbilde klātienē. Tādējādi mēs nodrošinām cilvēka sensitīvo datu aizsardzību, tāpēc, ka ir taču skaidrs, ka mums arī ir jāorientējas, kam mēs izsniedzam tos datus vai kam mēs drīkstam izsniegt."

Austrumu slimnīcā raidījumam "4. studija" stāstīja, ka šobrīd skatītājas minētajā medicīnas diagnostikas datu arhīvā – "DataMed" – ir pieejami ne tikai veikto laboratorisko analīžu rezultāti, bet arī neatliekamā kārtā stacionētu pacientu izmeklējumu rādītāji.

"Tāpat no šī gada 1. janvāra mēs esam veikuši visas secīgās darbības, lai būtu pieejami attēli. Tas ir gan pacientam, fiziskai personai, kas ir veikusi izmeklējumus mūsu diagnostiskās radioloģijas centrā, gan arī ārstam speciālistam, gan arī ģimenes ārstam, kas ir nosūtījis uz šo izmeklējumu," skaidroja slimnīcas pārstāve.

Izmeklējumu attēli cilvēkam pašam neko neizteiks, skaidroja slimnīcā. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc jāierodas klātienē.

Ja nav šādu iespēju, jau tiekoties ar speciālistu, ir jāuzraksta iesniegums, lai rezultātus varētu izņemt kāda pilnvarota persona vai arī dati tiktu nosūtīti e-pastā.

"Ir svarīga šī ārsta un pacienta konsultācija. Nav tā, ka tagad pacients aizies ar bildēm vai ar disku un, iespējams, ģimenes ārsts, iespējams, ka nespēs nolasīt magnētiskās rezonanses, kas tajā bildē ir redzams, tāpēc, ka viņš nav specializējies tik sarežģītos attēlos," sprieda Namniece.

Šobrīd Austrumu slimnīca strādā, lai platformā "DataMed" būtu pieejamas ne vien rentgena un citu izmeklējumu fotogrāfijas, bet arī to apraksti jeb interpretācijas, lai pacientiem vairs nebūtu obligāti personīgi jāierodas slimnīcā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti