4. studija

Surdo tulkojums. Ceturtā studija

4. studija

Vai Krāsotāju ielā uzkrāsotā «privātā stāvvieta» ir likumīga?

Kāpēc Jēkabpilī sociālie nami pārvērtušies par pilsētas kriminogēnāko rajonu?

«Nelabvēlīgais» rajons pie sociālajiem namiem Jēkabpilī – iedzīvotāji sašutuši par pašvaldības bezspēcību

Gadiem ilgi Jēkabpils antisociālie un trūcīgie ļaudis izmitināti sociālajos namos Ķieģeļu ielā. Diemžēl patlaban mikrorajons pārvērties par sava veida "geto" – viss tiek izārdīts, izdemolēts, šo namu iedzīvotāju bērni mēdz uzbrukt netālās skolas audzēkņiem. Namiem izveidojies milzīgs parāds, jo lielākā daļa iedzīvotāju iztiek no sociālajiem pabalstiem, nestrādā un arī nemaksā par mājokli, skaidroja Latvijas Televīzijas raidījumā "4. studija". Ko darīt pārējiem iemītniekiem, kuri maksā un vēlas, lai kāpņu telpās netiktu izdauzīti logi un tās nepārvērstos par sabiedrisko tualeti?

Ķieģeļu ielā divos daudzdzīvokļu namos atrodas sociālie dzīvokļi, pāris dzīvokļos dzirdamas skaļas lamas. Lai arī ir darba diena, pa kāpņu telpām skraida skolas un bērnudārza vecuma bērni.

Ēkas durvis atvērtas, kāpņu telpu logi izdauzīti, līdz ar to kāpnēs jūtamas vēja brāzmas.

Kontingents neesot no tiem patīkamākajiem, saka nama iedzīvotāji. "Lielākā problēma ir tāda, ka es dzīvoju šeit 20 gadus, bet ne reizi nekādi remontdarbi [te nav] izdarīti," situāciju atklāja vietējais iedzīvotājs Guntars Ancāns. "Šīs durvis 20 gadus tādas ir. Kāpņu telpa vispār nav remontēta. Logi mums ir izdauzīti. Ja pašvaldība ir uzņēmusies, ir iedevusi cilvēkiem dzīvokļus kaut kādus, tad lai arī kaut kādu atbildību par tiem uzņemas, ne tikai nogrūž uz nodokļu maksātāju rēķina to visu."

Guntars atklāj, ka par mājokli jāmaksā salīdzinoši maz – aptuveni 30 eiro mēnesī, tomēr iedzīvotāju kopējais parāds ir iespaidīgs! "Šeit atsūtīts man tāda papīriņš – "Līdzekļu atlikums uz noslēdzošā  perioda beigām ir mīnus 73 888 eiro. Saistībā ar šiem parādiem mums neko neviens nedarīs. Mēs esam gatavi, tie, kas maksā, sadarboties ar pašvaldību. Bet ar mums negrib ne runāt, ne darīt, neko nevēlas," atzina Ancāns.

Pašvaldība namā piešķīrusi dzīvokļus arī izteikti antisociāliem ļaudīm. Kopš tā laika automašīnas pie mājas atstāt nedrīkst, tās tiek sabojātas. Atkritumi tiekot mesti ārā pa logiem.

Bērni neapmeklē ne turpat blakus esošo skolu, ne arī bērnudārzu. Pašvaldības policija šeit uzturoties biežāk nekā iecirknī. Ķieģeļu iela pārvērtusies par kriminogēnu rajonu.

"Normāli cilvēki šeit uz ilgu laiku nepaliek," pastāstīja mājas iedzīvotāja Anželika Šiškanova. "Atbrauc, padzīvo, ierauga, kāds šeit bardaks, un brauc prom." Šajās ēkās piešķir dzīvokļus tiem, kuri atbrīvojušies no ieslodzījuma, ir daudz slimu cilvēku, alkoholiķu. Tas ir pamatkontingents, uzsvēra Šiškanova. "Maz normālu cilvēku šeit palicis dzīvot, un tie, kuri palikuši šeit, mēs gribam cīnīties ar to."

Gadu gaitā izveidojusies situācija ir kā koks ar diviem galiem. Maksātnespējīgie iedzīvotāji  vietvarai ir kaut kur jāizvieto, tajā pašā laikā milzīgo parādu dēļ uzlabot nama iemītnieku dzīves vidi pašvaldība nespēj – nav līdzekļu, namā pārāk daudz parādnieku!

Jēkabpils novada pašvaldībā problēma Ķieģeļu ielas namos ir labi zināma, tomēr risinājumu, kā uzlabot dzīves apstākļus tiem, kuri par mājokli  godprātīgi maksā un vēlas dzīvot sakārtotā vidē, nav izdevies atrast gadiem ilgi.

"Nav jau šis kungs vienīgais, kas tur sūdzas. Vienojās par kāpņu telpas tīrīšanu, nākošajā dienā sīkie čurā turpat," atzina Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis. "Tu nevari neko tur izdarīt!"

Īsts geto rajons, noteica novada priekšsēdētājs. Pašvaldība saņēmusi iesniegumus no vecākiem, kuri cieš no Ķieģeļu ielas namu jaunākās paaudzes – bērniem, kuri nāk no skolas, fiziski uzbrūk un atņem vērtīgākās mantas.

"Tajā pašā laikā viens sievišķis sēž 4. stāvā un tik nobļaujas: policija brauc! Un neviena vairs nav, visi ir pazuduši, tur vairs nav ko paņemt. Tā ir problēma. Mēs zinām par šo mikrorajonu," nenoliedza Ragainis. 

Pašvaldībā jau dots rīkojums namu pārvaldei sākt piedzīt parādu no komunālo pakalpojumu nemaksātājiem, taču tāpat ir skaidrs, ka no šīm ģimenēm neko nav iespējams iekasēt. Vietvara sola jau tuvākajās dienās logus kāpņu telpās iestiklot un salabot arī durvis. Diemžēl visiem ir skaidrs, ka jau pēc pāris dienām kāpņutelpās atkal svilpos vējš.

Tātad iedzīvotāju neērtības, kas cilvēkiem jāpiedzīvo, turpināsies, jo likumīgi ar kaimiņiem, kuri nemaksā par mājokli, nerūpējas par bērniem un rada nekārtības, dome neko izdarīt nevar.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti