4. studija

Gada malacis - čempions parabobslejā Arturs Klots

4. studija

Visas upes tek uz jūru, visi lietusūdeņi satek pagalmā

Ko drīkst, bet ko nedrīkst sūtīt pa pastu

Ko drīkst un ko nedrīkst sūtīt uz ārzemēm pa pastu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ziemassvētki ir laiks, kad vēlamies apdāvināt arī ārzemēs dzīvojošos radus un draugus – un kā gan labāk to izdarīt, ja ne nosūtot paciņu. Taču izrādās, ka paciņā nemaz nedrīkst likt visu, ko sirds kāro.

Ziemassvētku laikā pasta sūtījumu skaits mēdzot pieaugt pat desmitkārtīgi. Visbiežāk pasta sūtījumi tiek vesti uz Krieviju, ASV, Īriju, Lielbritāniju un Vāciju. Sūtot pasta sūtījumus uz kaimiņu zemēm, pirmkārt, ir jāievēro labi zināmie aizliegumi, piemēram, ka nedrīkst sūtīt narkotiskās vielas vai naudu. Tomēr papildus tam katra valsts var ieviest arī savus individuālos aizliegumus. 

"Uz Īriju galvenais nosacījums ir, ka nedrīkst sūtīt šķidrumus. Tātad nevarēs nosūtīt balzamu, bet varēs nosūtīt saldumus, konfektes, cepumus, rupjmaizi.

Tas arī jāatceras, ka nevarēs sūtīt zāles, ja tam nebūs pievienota recepte," skaidroja "Latvijas pasta" pārstāve Gunita Mazīte.

Nedaudz atšķirīgi ierobežojumi ir sūtījumiem uz Lielbritāniju. "Šeit būtu jāatceras, ka Lielbritānijā nepieņem juvelierizstrādājumus un bižutēriju. Tas ir viens no būtiskākajiem. Īpaši nosacījumi ir cigaretēm, tabakai," piebilda "Latvijas pasta" pārstāve.

Savukārt visvienkāršāk būs tiem, kas sūtījumus vēlas nogādāt uz Vāciju.

"Vācijai faktiski ierobežojumu nav, izņemot šos te klasiskos: nevarēs pārsūtīt šķidrumus. Jāņem vērā arī par pārtikas precēm.

Tieši Ziemassvētku un Jaunā gada nedēļā jāatceras, ka piegāde būt 7-14 dienas. Tad jāatceras, ka derīguma termiņam jābūt tādam, lai adresāts varētu saņemt ar prieku šo paciņu," piebilda Mazīte.

Visbiežāk pasts atsaka uz ārzemēm nosūtīt šķidrumus, tomēr ir izņēmumi.

""Latvijas pasts" šķidrumus, tajā skaitā alkoholu, pieņem nosūtīšanai tikai uz Igauniju un Lietuvu, jo šis pasts tiek piegādāts pa sauszemes ceļu, bet pārējās visas kravas tiek virzītas ar aviotransportu, un tas ir  nosacījums, kāpēc nevarēs nosūtīt ne vīnu, ne balzamu," skaidroja uzņēmuma pārstāve.

Lai gan aizliegumi pastāv, 4.studija veica eksperimentu un pārbaudīja, vai nosūtot uz Īriju medu un pāris citus niekus, pasta darbinieki šo sūtījumu pieņems. Pirms eksperimenta veikšanas "4. studija" noskaidroja, ka pasta darbinieku pienākums ir pārbaudīt sūtījuma saturu. Medus ir uzskatāms gan par šķidrumu, gan arī stikla burkas dēļ – viegli plīstošu priekšmetu. Tādēļ to nedrīkstētu sūtīt pa pastu.

"4. studija" eksperimentā pārliecinājās, ka Rīgā un Valkā sūtījumu nepieņēma. Savukārt Siguldā pasta darbiniece lielā steigā pirms darba dienas beigām bija gatava pieņemt sūtījumu, nepārbaudot tā saturu un nepajautājot, kas ir paciņā.

LTV raidījums eksperimentā pārliecinājās, ka pasta darbinieki ne vienmēr pārbauda sūtījumu saturu. Tomēr tas nenozīmē, ka sūtījums nonāks līdz adresātam.

"Visi sūtījumi tiek pakļauti drošības kontrolei – ja sūtījums saturēs aizliegtus vai bīstamus priekšmetus, to var konfiscēt drošības vai muitas iestādes. Tiek veikta pārbaude gan ar rentgenu, gan ar suņiem (..). Cilvēks, kurš nosūta aizliegtu preci, riskē ar to, ka sūtījums tiks apturēts un šī manta tiks konfiscēta," sacīja Mazīte.

Par to, cik laicīgi pirms svētkiem ir jāizsūta vēstule, skaties 4. studijas sižetā šeit:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti