4. studija

Siltums aiz atslēgas...

4. studija

Jēkaba laukuma vietā turpmāk būs Neatkarības laukums

Ar gāzi - joki mazi!

Drošības pasākumi, kas jāievēro, lietojot gāzes apkuri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lietojot gāzes apkuri, nereti notiek nelaimes gadījumi, tāpēc būtisks ir jautājums – kādi ir drošības pasākumi, kas jāievēro, lai no nelaimēm izvairītos? 

No Baltijas valstīm tieši Latvijā ir lielākais gāzes pieslēgumu skaits – vairāk nekā 400 tūkstoši lietotāju, un – jāatzīst, ka par gāzes noplūdēm un dažādām neatbilstībām tiek ziņots regulāri.  

“Ir nelikumīgi pieslēgumi, ir uzstādīta aparatūra, kas neatbilst ne ražotāju standartiem, ne mūsu prasībām,” komentē AS “Gaso” valdes loceklis Aleksandrs Koposovs. 

Viņš skaidro – negadījumi notiek gandrīz vai katru mēnesi, kad, veicot celtniecības darbus, tiek pārrauti gāzes vadi. Gandrīz ik dienu avārijas dienests saņem izsaukumus.  

Kaut arī Latvijā ar gāzi saistīti negadījumi notiek, tomēr situācija pie mums esot krietni labāka nekā Igaunijā.

“Latvijā iekšējās gāzes sadales sistēmas dzīvojamajās mājās nav atstātas bez uzraudzības. Igaunijā tas ir noticis tādas nepārdomātas reorganizācijas dēļ, ka inženiersistēmu daļa ir palikusi bez pārraudzības, bez uzraudzības un bez profesionālas apkopes,” skaidro Koposovs.

Skaidrs, ka ar gāzi joki ir mazi un ir nepieciešams regulāri veikt apsekošanu, protams, tā jādara sertificētiem speciālistiem. Sadales ekspluatācijas pasākumus “Gaso” veicot atbilstoši standartiem un hermētiskumu pārbaudot gan daudzstāvu mājām, gan privātmājām.

“Bet par aparatūras drošību, apkopēm ir jārūpējas aparatūras īpašniekam,” uzsver Koposovs.

Privātmājā apsekošana tiek veikta reizi trijos gados, un tā attiecas gan uz pazemes pievadu, gan iekšējo sistēmu pārbaudi līdz aparatūrai. Daudzstāvu mājā tas tiek darīts vienu reizi piecos gados, saka Kosopovs. 

“Bet, ja mēs runājam par aparatūru, tad atbilstoši ražotāju rekomendācijām ir jāveic ikgadējas apkopes, un to var veikt tikai sertificēs speciālists,” viņš uzsver. 

Varētu šķist, ka šīs pārbaudes tiek veiktas pārāk reti, taču līdzīga prakse ir arī citās Eiropas valstīs. Ja ir jūtama gāzes noplūde, nekavējoties jāzvana avārijas dienestam pa tālruni 114, jāatver logi un jāpamet telpas. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot uguni, kā arī slēgt elektroierīces, jo mazākā dzirkstele var izraisīt sprādzienu.

Vēl mājās papildus var uzstādīt gan speciālus dabasgāzes detektorus, gan arī tvana gāzes detektorus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti