Sadaļas Sadaļas

Diena bez plastmasas maisiņiem. Ieteikumi, kā tos lietot mazāk

3. jūlijs pasaulē tiek atzīmēts kā Starptautiskā no plastmasas maisiņiem brīvā diena, informēja SIA „Zaļā josta”, mudinot atteikties no plastmasas maisiņu pārmērīga patēriņa.

“Zaļā josta” norāda uz statistikas datiem, ka katrs Latvijas iedzīvotājs vidēji gadā patērē aptuveni 190 plastmasas iepirkumu maisiņu. Savukārt visu Eiropas iedzīvotāju patērētais apjoms kopumā ir ap 100 miljardiem plastmasas maisiņu gadā. Daļu no izlietotajiem plastmasas maisiņiem izdodas savākt otrreizējai pārstrādei, taču Latvijā joprojām liela daļa izlietoto maisiņu nonāk vidē, ilgtermiņā piesārņojot to un apdraudot ekosistēmu ar naftas produktu atliekām.

Lai mazinātu plastmasas maisiņu radītos draudus videi, “Zaļā josta” aicina iesaistīties Starptautiskās no plastmasas maisiņiem brīvās dienas akcijā, uz vienu dienu atsakoties no plastmasas maisiņu patēriņa pavisam. “Sāc ar vienu dienu, turpini mūžīgi,” mudina “Zaļā josta”.

Padomi, kā ikdienā samazināt plastmasas maisiņu patēriņu:

  • Doties uz veikalu ar savu auduma iepirkuma maisu vai somu.
  • Pirkumus veikalā nelikt maisiņā. Ja tomēr higiēnas apsvērumu dēļ maisiņš ir nepieciešams, paņem līdzi savus daudzkārtlietojamos mazos maisiņus. Tos ērti var darināt mājās, vadoties pēc “Youtube” un “Pinterest” vietnēs atrodamajiem padomiem, izmantojot vecos aizkarus vai citus nevajadzīgus audumus.
  • Izvēlies dabai nekaitīgas plastmasas maisiņu alternatīvas – papīra tūtas, auduma maisiņus, kartona kastes.
  • Tukšās kartona kastes pēc preču atpakošanas vai izlietotie dāvanu maisiņi var lieliski kalpot par alternatīvu plastmasas maisiņiem.
  • Uz veikalu doties ar savu pārtikas kārbu vai stikla burku, sniedz to pārdevējam, lai iesvērtu salātus vai jēlu gaļu. Tas ir būtiski, jo ar ēdiena paliekām sasmērētais plastmasas iepakojums nav derīgs pārstrādei.
  • Savukārt tirgū var doties ar pītu grozu, kurā zemnieki ieliks svaigus sezonālus produktus un lauku labumus.
  • Maisiņus var lietot atkārtoti, īpaši, ja mājās jau ir iekrājusies kaudze ar tiem.
  • Maisiņa vietā pārtiku var iesaiņot bišu vaska drāniņā, atsakoties no plastmasas un saglabājot produktus ilgāk svaigus. Tās iegādājamas eko veikalos, vai drāniņas iespējams pagatavot pašrocīgi mājas apstākļos.

Ja tomēr no plastmasas maisiņu patēriņa nav iespējams atteikties pavisam, būtiski ir atcerēties izlietotos maisiņus nodot pārstrādei, izmetot tos atkritumu dalītās vākšanas konteinerā vieglajam iepakojumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt