Kā labāk dzīvot

Kā dzīvo cilvēki pierobežā: Viesojames Ukros

Kā labāk dzīvot

Aizslēdziet ārdurvis: Ieteikumi, kā pasargāt savu māju no iespējamās zādzības

Arvien lielāku atsaucību gūst mantu apmaiņas vietas jeb brīvbodes

Brīvbodes – vieta, kur apmainīties ar mantām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Zaļo ideju piekritējiem, taupīgajiem, ekstravagantajiem un pagātnes modes dārgumu meklētājiem brīvbodes – mantu apmaiņas vietas – ir īsta laimes aka, uz kurieni var aiznest savu apģērbu, apavus, traukus vai citas vēl noderīgas lietas, kas pašiem vairs nav nepieciešamas, un iemainīt pret to, ko atnesuši citi. Šīs un citas šādu vietu priekšrocības Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” atklāja “brīvbodniece” Zane Ruģēna, brīvbodes vadītāja Alise Ziemule-Zariņa, Alūksnes brīvbodes vadītāja Antra Reismane un "Radi vidi pats" (Pār)maiņu punkta aktīviste Agata Babina no Liepājas.

Domubiedru klubiņš

Brīvbodes ir radītas kā tikšanās vietas un dažādu mantu apmaiņas punkti, kas atvērti noteiktā laikā. Turklāt te, neraugoties uz bodes vārdu apzīmējumā, ne par ko nemaksā ne ņēmējs, ne devējs. Netiek arī uzdoti jautājumi par atnesto lietu daudzumu, kā arī neviens nenorāda, cik daudz drīksti paņemt.

Brīvbode Rīgā izveidota kā bezpeļņas organizācija, kas komunālos pakalpojumus sedz, rakstot projektus finansējuma iegūšanai, bet darbību nodrošina brīvprātīgie. Arī telpas ir piešķirtas bez nomas maksas.

“Nav obligāti kaut kas jāatnes, lai būtu iespējams paņemt kaut ko sev,” iedrošināja Ziemule-Zariņa.

Turklāt Rīgas brīvbodēs vairāk esot to, kuri atnes, nevis aiznes.

Alūksnē brīvbode darbojas atšķirīgāk, jo tā ir nevis apmaiņas vieta, bet drīzāk gan apmaiņas laiks, kas tiek īpaši izziņots, pastāstīja vadītāja Reismane. Iemesls ir tas, ka Alūksnē brīvbodei nav savu telpu. Plānoti arī izbraukumi uz Gulbeni un Api.

Mantu kvalitāte uzlabojas

Piedāvājumā ir apģērbi, apavi, augi, grāmatas, tējas, trauki, bet tikai pasākuma brīdī. Vienā no Rīgas brīvbodēm mēdz būt pat remonta materiālu atlikumi.

Reismane ar gandarījumu atzina, ka pēdējā laikā lietu kvalitāte ir manāmi uzlabojusies.

Pēc tikšanās reizēm visu, kas palicis nepaņemts, Alūksnes brīvbode atdod Sarkanajam Krustam, skolām vai labdarības organizācijām. Tikai nedaudzas lietas tiek atstātas, lai nākamajā reizē ir, ar ko apmaiņu iesākt. Sadarbībā ar Rīgas brīvbodēm notiek savstarpēja mantu apmaiņa, lai vietējiem būtu lielāka interese.

Savukārt Rīgas brīvbodes mantas var uzglabāt. Daļa gan nonāk tekstila vai sadzīves atkritumu konteineros, bet, ja ir vairākus mēnešus nepieprasīti apģērbi, tie atkarībā no kvalitātes nonāk vai nu labdarības organizācijās, vai tiek utilizēti.

“Dalāmies arī ar padomiem: es sniedzu stilista konsultācijas, mana kolēģe – par šūšanu. Notiek tādas kā meistarklases,” par savu projektu stāstīja Reismane.

Citādāka pieeja

Liepājā brīvbode ir tikai viens no organizācijas “Radi vidi pats” darbības virzieniem.

Telpa brīvbodei Liepājā ir pārāk maza, lai atļautos pieņemt visas atnestās mantas, tāpēc šeit darbnieki strikti nosaka, kad un cik daudz mantu tiks pieņemtas. Organizācijas pārstāve Babina neslēpa, ka dažkārt tiek ļauts mantas tikai paņemt. “Tas tādēļ, ka paņem mazāk, nekā atnes, jo acīmredzot ir dažādas gaumes, izmēri, attieksme vai kvalitātes prasības,” sacīja Babina. Šī iemesla dēļ jaunpienesumus fotografē, lai piesaistītu vairāk interesentu, izmantojot sociālos medijus.

“Mums ir ideja par pašapkalpošanās velodarbnīcu, jo viss tam nepieciešamais ir, izņemot cilvēku, kurš tajā darbotos kā brīvprātīgais,” piebilda Babina.

Neatkarīgi no sniegtajiem pakalpojumiem visas brīvbodes pārliecinājušās, ka to nozīme palielinās, augot cilvēku labklājības līmenim, jo tādejādi daļa iedzīvotāju var atļauties vairāk nopirkt jaunu lietu, atbrīvojoties no vecajām. Tikai tad, ja cilvēki pirktu to, kas nepieciešams, un apģērbu valkātu tik ilgi, kamēr novalkājas, brīvbodes zaudētu jēgu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti