Rīta Panorāma

Visā pasaulē atzīmē Svētā Patrika dienu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Lietām patīk, ka tās lieto

Mantu apmaiņas punkti – iespēja tikt pie iekārtām, instrumentiem un būvniecības materiāliem

Ne viss vecais ir jāmet ārā, un ne viss, kas nedarbojas, nav salabojams. Pamazām Latvijā arvien populārāki kļūst dažādu mantu apmaiņas punkti, darbnīcas, kurās iespējams salabot salūzušās elektroiekārtas, apmainīties ar darba instrumentiem vai vienkārši bez maksas paņemt kādam citam nevajadzīgos būvmateriālus.

"Lietām patīk, ka tās lieto." Ar šādu moto izveidota interneta vietne Lietovelreiz.lv. Tajā var atrast visdažādākās lietas, ko var iegūt par velti vai aizņemties no citiem, īrēt vai apmainīt pret kaut ko citu, tādējādi veicinot aprites ekonomiku.

"Katrai lietai, kas mums būtu vajadzīga, iespējams, pirmā doma ir, ka mēs to aizņemamies. Mums nevajag pašam pirkt. Otrs, ka mēs cenšamies arī salabot. Doma ir samazināt to lietu apjomu, ko mēs pērkam, kas tiek saražotas. Un tādējādi arī potenciāli samazināt atkritumu apjomu un arī veicināt cilvēku rocību, jo nav jāpērk, var vienkārši aizņemties," skaidroja "Zero Waste Latvija" valdes locekle Maija Krastiņa.

Sludinājumus interneta vietnē pagaidām vēl nevar ievietot privātpersonas, bet dažādas lietas piedāvā atkritumu apsaimniekotāji. Piemēram, "CleanR" aicina iedzīvotājus nodot un citiem bez maksas saņemt nevajadzīgos, bet lietojamos būvmateriālus.

"Ja kaut kas ir palicis pāri pēc remonta un to vairāk nevajag, tad var droši braukt uz būvniecības preču, elektropreču apmaiņas punktu, kas atrodas šķirošanas laukumā "Nomales". Galvenais uzstādījums, ka šīs lietas ir atkal lietojams, tās var izmantot tālāk. Tās var vest šeit un atstāt. Ja kaut kas ir nepieciešams no tā, ko šeit var redzēt, tad var ņemt sev līdzi," pastāstīja "CleanR" Klientu apkalpošanas departamenta vadītājs Reinis Zarāns.

Populārākās un ejošākās lietas šajā laukumā, kur viss pieejams par brīvu, ir flīzes, dažādi iesākti, bet neizlietoti sausie maisījumi, krāsas, skrūves, stiprinājumi, kanalizācijas caurules, tapetes.

"Vēl viena lieta, ja ir būvgruži, kas ir, piemēram, ģipškartons vai kaut kādi ķieģelīši, tad tos var arī droši vien vest un apmainīt pret šķembām," pastāstīja Zarāns.

Atvest vai paņemt var arī dažādus dizaina objektus, traukus un elektroiekārtas.

Tikmēr atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums "Eco Baltia" vide Rumbulā izveidojis elektrotehnikas remontdarbnīcu "Lab!", kurā tiek labotas šķirošanas konteineros izmestās iekārtās.

"Topā Latvijā ir veļasmašīnas, ledusskapji, televizori. Jāsaka gan, ka veļasmašīna nav tā lieta, ko ir visvienkāršāk saremontēt. Bet ledusskapjus, televizorus, dažādās mājsaimniecības lietas, viss tas stūrītis, kas tur ir, tas viss jau ir salabots un gatavs atkal lietošanai," sacīja "Eco Baltia vide" valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.

Savus jaunos īpašniekus gaida arī salaboti zāles pļāvēji, putekļsūcēji, pat droni, datori un dažādi celtniecības instrumenti.

"Tā ir iekārta, kura jauna maksā 2500 eiro, lietota maksā 600 eiro. Tā mums bija nodota viena maza slēdzīša dēļ, kas nestrādāja. Remontdarbnīcas darbinieki to saremontēja 15 minūtēs, un tagad ir industriālais putekļu sūcējs, kas īstenībā maksā pat vairākus simtus," uz kādu priekšmetu rādīja Aizbalts.

Organizācijā "Zero Waste Latvija" cer, ka šo visu nākotnē izdosies izvērst daudz plašāk, pašvaldībās veidojot dažādu lietu bibliotēkas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti