Dienas ziņas

Būvdarbu dēļ slēdz satiksmi un pārceļ pieturas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Zemgalē savairojusies zeltvēdera mūķene

Zemniekiem Zemgalē bažas par cilvēka veselību apdraudošās zeltvēdera mūķenes savairošanos

Jelgavas novada Zaļenieku pagasta zemnieku saimniecības "Vilciņi-1" saimniekiem šovasar jādomā ne tikai par graudaugiem, bet arī par zeltvēdera mūķeni – kaitēkli, kas savairojies privātajā teritorijā augošos kokos. To, ka vienam no ozoliem daži zari ir bez lapām, saimniece pavisam nejauši pamanījusi pagājušajā nedēļā.

"Vilciņu" mājas saimniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre komentēja: "Sākumā domāju, ka varbūt vienkārši pa ziemu nosaluši, tāpēc nokaltuši, bet tad, kad pēc divām dienām jau bija ne tikai divi zari, bet riktīgi sāk pazust lapas ozolam, piektdien sākām skatīties, kas tas ir, un pamanījām, ka ir šis zīmīgais tārps ar diviem oranžajiem punktiņiem."

Speciālisti ieteikuši lietot insekticīdu, kas arī darīts, tomēr šodien miglošana turpinās, jo

zeltvēdera mūķene jau pārcēlusies arī uz blakusesošo ozolu; aizdomīga šķiet arī kļava.

"Vilciņu" mājās augļu koki vismaz pagaidām ir neskarti, tomēr esot ziņas arī par zeltvēdera mūķeņu savairošanos uz bumbierēm, tāpēc mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Agnis Šmits "ReTV" pauda aizdomas, ka šoreiz zeltvēdera mūķene varētu būt ievesta.

"To pierādīt nevar, bet ir tāda hipotēze, ka [kaitēkļi] varētu būt ievazāti ar augļu koku stādiem. Šobrīd nekādas pārbaudes, nekādas karantīnas no Eiropas nenāk. Līdz kādiem astoņiem metriem [augstumā] var domāt par ierobežošanu ar legāliem augu aizsardzības līdzekļiem, bet ar lielajiem kokiem joprojām ir problēma. Tiek mēģināts rast risinājumu par koku potēšanu," viņš sacīja.

Pagājušajā vasarā, kad zeltvēdera mūķene masveidā pirmoreiz tika atklāta kādā viensētā Tērvetes apkaimē, speciālisti lēsa, ka tālāk tā neizplatīsies, jo pie mājas atrodas labības lauki. Arī rudenī iedzīvotāji neesot ziņojuši par sastapšanos ar pūkainajiem kāpuriem, tomēr šovasar zeltvēdera mūķene sastopama jau vairākās vietās Zemgalē.

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) pārstāve Anitra Lestlande norādīja: "Šobrīd tie gadījumi, kas ir konstatēti, ir diezgan atstatu viens no otra un arī no Tērvetes. Zaļenieki ir netālu, bet tie pārējie gan ir diezgan lielā attālumā. Tā kā mēs varam secināt, ka pagājušajā gadā, tas, ko mēs konstatējām, nebija vienīgais gadījums."

Zeltvēdera mūķene ne vien noēd koku lapas, bet var radīt alerģiskus izsitumus cilvēkiem. Īpaši no saskaršanās ar zeltvēdera mūķenes kāpuriem jāizvairās cilvēkiem, kuri slimo ar astmu.

Lai apzinātu kaitēkļa savairošanās apjomu, VAAD aicināja iedzīvotājus ziņot par novērotajiem kaitēkļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt