Kā labāk dzīvot

Kā rīkoties, ja mūs uzrunā nedzirdīgs cilvēks, kā atbalstīt un palīdzēt?

Kā labāk dzīvot

Par putras nozīmi ikdienas ēdienkartē saruna Starptautiskajā putras dienā

Dārza darbi: Kompostējam koku lapas un apgriežam noražojušās rudens avenes

Kā pasargāt augļu kokus un skujeņus no meža zvēriem? Dārzkopju padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tuvojoties ziemai, laikus jāsāk gatavoties meža zvēru apciemojumiem – ap augļu kokiem, skujeņiem un ogu krūmiem jau tagad jāapliek sētiņas, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Dārzkopes novērojušas, ka meža zvēri pagalmus apciemo ne tikai ziemā, lielo salu periodos, bet sāk to darīt jau rudenī, tāpēc augļu koki, ogu krūmi un skujeņi no tiem jāpasargā jau laikus. 

"Pirmkārt, ja nav apkārt sētas visai teritorijai, tad katram kokam apkārt jāliek sētiņa. Tas būtu visdrošāk.

Protams, ir preparāti ar meža zvēru asinīm, kurus sajauc ar ūdeni un nosmidzina, bet jāatceras, ka tie darbojas ne ilgāk par trīs mēnešiem. Ja vēl ir slapjš sniegs, lietus ziemā, tad preparāts noskalojas un ir jāsmidzina atkārtoti, kas ir piņķerīgi," skaidroja Kaminska. 

Viņa uzsvēra, ka zvēriem interesē ne tikai augļu koki, bet arī skujeņi, pret kuriem meža zvēriem patīk skrāpēt ragus. Sētiņas ap kokiem jāliek vismaz pirmos desmit augšanas gadus. 

"Vēl ir arī tautas metode, kad aitas pavilnu, tās pūkas no pavēderes, priedītēm un citiem kokiem saliek augšpusē, bet esmu dzirdējusi, ka meža zvēri pielāgojas – pirmais ir paknibinājis, nav paticis, bet tā pūka jau ir dabūta nost. Tad, kad nāk otrais, tā vairs netraucē," stāstīja Kaminska. 

Rožukalne savukārt ieteica, ka nelielus krūmus, piemēram, krūmmellenes, no nevēlamiem meža zvēru apciemojumiem visvienkāršāk pasargāt, tos apklājot ar tīklu. 

Citi dārznieču padomi dārza darbiem oktobrī: 

  • Oktobrī obligāti jāizvāc, jādezinficē un jāizmazgā siltumnīcas. Ja ir bijušas sēņu slimības vai baltblusiņas, siltumnīca jāapstrādā ar sēru. 

  • Laiks siltumnīcā un dārzā iesēt arī zaļmēslojumu, piemēram, sinepes vai rudzus, ko pavasarī ierakt zemē.

  • Šobrīd līdz ar zemi jānogriež noražojušās rudens avenes, lai tās nākamgad sāktu ražot jau augustā. 

  • Šobrīd laiks apgriezt krūmus ar smalkiem dzinumiem, piemēram, klinšrozītes, lai slapjais sniegs tos ziemā neizgāž. Var griezt arī skujeņus, kā arī apsiet bumbas formas augus.

  • Savukārt daudzgadīgās puķes šobrīd jāliek mierā – tās labāk griezt pavasarī. 

  • Lai pasargātu no apdegumiem un aukstuma, palēnām jāgatavojas segt skujeņus un rododendrus, bet jāņem vērā, ka agrotīkls nedrīkst saskarties ar rododendra lapām vai stumbru, citādi tas izsutīs. Līdz ar to vajadzīga konstrukcija, lai augs neizsustu. 

  • Vislabākais segšanas materiāls augļu kokiem un nesen stādītiem košumkrūmiem ir egļu zari. Tie nepatīk arī pelēm. Kamēr nav sniega, egļu zari tikai pasargā, bet nesilda.

Dārza padomi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti