Kā labāk dzīvot

Kā iemācīties peldēt, ja šī prasme nav apgūta bērnībā un cik svarīgi tas ir?

Kā labāk dzīvot

Uzmanību - krāpnieki! Nu, jau arī latviski runājoši!

Kādi dārza darbi darāmi septembrī?

Dārza darbi septembrī: mitrā augsne ļauj pārstādīt dārzu pēc sirds patikas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Šobrīd dārzniekiem lieti jāizmanto mitrā augsne, kas ļauj augus dārzā stādīt un pārstādīt pēc sirds patikas, neuztraucoties par papildu laistīšanu, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Septembra sākums ir rudens mēslošanas laiks. Šis ir brīdis, kad mitrums ir pietiekams un zemei var dot granulētos minerālmēslus. Ja to paspēj izdarīt pirms lietus, tad var arī neierušināt, norāda Kaminska. Ja augsne ir par kaļķainu, tad šobrīd visiem skujeņiem, tūjām un mellenēm var dot granulēto sēru, lai augsni paskābinātu.

Tomēr mēslojums jālieto ar mēru, lai augsne to spētu uzņemt un tas netiktu aizskalots līdz ar lietu. Izvēloties mēslojumu, vēlams iegādāties tādu, uz kura ir norādīts – rudens mēslojums, jo tajā ir pavisam maz slāpekļa, bet daudz vairāk kalcija. Slāpeklis (N) lielās koncentrācijās vajadzīgs pavasarī, nevis rudenī.

Rožukalne atgādināja, ka tiem, kas dārzā izmanto mulču, to pirms mēslošanas pastumt nost, lai zeme nekļūst par slapju. Viņa aicināja nebērt mulčai virsū mēslojuma granulas.

"Septembrī visi augšanas procesi apstājas, un sākās briešana. Tas ir labs laiks, kad var visu mēslot un arī pārstādīt," norādīja Rožukalne. 

Pārstādīšanai un stādīšanai šobrīd ir ideāls laiks, uzsvēra dārznieces. Mitrā augsne ļauj pārstādīt pat augus, kas citās reizēs pret to būtu ārkārtīgi jutīgi. 

Kaminska atklāja, ka savā dārzā šobrīd vietām maina pat lapu krūmus. Darbs nav no vieglākajiem, jo augsne ir smaga, taču tas ir tā vērts.

Tāpat septembris ir izcili piemērots skujeņu apgriešanai un veidošanai. 

"Es šobrīd intensīvi griežu un veidoju skuju kokus – tūjas, kadiķīšus, visas bumbiņas, piramīdiņas. Mitruma ir gana daudz, saule nav pārāk stipra, un tagad var griezt nežēlīgāk," ieteica Kaminska.

Tas attiecas arī uz dažādiem lapu krūmiem un augiem. Kaminska dalījās pieredzē, ka pirms nedēļas pārstādījusi un apgriezusi arī Japānas spirejas – un jau šonedēļ novērojusi skaistu pieaugumu. 

"Nevajag baidīties. Mums, piemēram, vīteņi saimniecībā pa to karstumu bija sabojājušies. Mēs tos drastiski iztīrījām, apgriezām, un šķita, ka līdz nākamajam gadam paliks tikai tādi sakārņi, bet skaisti atauga," piebilda Rožukalne.

"Mitrums ir jāizmanto. Reti kad ir tā, ka ir tik slapjš, ka vari visu pēc kārtas apgriezt, turpu šurpu pārstādīt," norādīja Kaminska. 

Diemžēl lielais mitrums dārzos rada arī negatīvas sekas – pūst gan āboli, gan plūmes. Sapuvušie augļi no kokiem steidzīgi jānolasa. 

"Var redzēt, kuri vainagi nav bijuši retināti, kuriem augļu kokiem nav lietoti vara preparāti. Tagad ir jāvāc visi tie puvušie augļi nost, nevar gaidīt, jo sporas lido un aplipina visus pārējos kokus," uzsvēra Kaminska.

Ja augļu koka stumbri apauguši ar ķērpi, ir vērts to notīrīt – ar raupjākiem cimdiem vai kādu birsti. Citādi zem ķērpjiem ap stumbru uz ziemu var iemitināties kaitēkļi.

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti