Pierobežā vājdzirdīgiem jauniešim automehāniku palīdz apgūt surdotulce

Malnavas koledžā augstāko un vidējo profesionālo izglītību apgūst jaunieši no visas Latgales un Austrumvidzemes. Nu jau piecus gadus skolā jauniešiem ar dzirdes traucējumiem profesiju apgūt palīdz surdotulks. Uzdevums nav viegls, jo lielākoties vājdzirdīgie izvēloties apgūt automehāniku, kur ne visiem terminiem ir atbilstošas zīmes.

Ieva Strode ir surdotuce, kas jau piekto gadu vājdzirdīgajiem skolēniem dažādas profesijas palīdz apgūt Malnavas koledžā. Ievas darba laiks ir ļoti elastīgs, tāpēc tiekamies darbadienas vakarā, kad viņai ir neliels brīvs brīdis pirms autovadītāju kursiem, kur kopā ar vājdzirdīgajiem audzēkņiem apgūst teorijas pamatus. Te Ieva atklāj – arī viņas vecāki ir vājdzirdīgi: “No bērnības es zinu, kādas ir viņiem problēmas. Vecākiem nebija izkopta šī zīmju valoda, paši izdomāja savas zīmes un ko atcerējās no skolas laikiem. Tad es tā izdomāju, ka tomēr man ir jāiet mācīties par surdotulku, lai es varu palīdzēt tādiem cilvēkiem jo dažādu situāciju ir daudz.”

Ieva neslēpj - surdotulka profesija ietver sevī daudz dažādu grūtību un kā viena no tām ir saprašana: “Sarežģītus vārdus viņiem ir grūti saprast. Es to varu aptvert, bet viņiem ir grūti to izdarīt. Tā ir tā lielākā problēma – ieskaidrot vārdu nozīmes.”

Tā kā koledžā vājdzirdīgie audzēkņi lielākoties ir puiši, kuri vēlas mācīties automehāniķa profesiju, skolas kolektīvam sākuma radās bažas par to, vai Ieva spēs tikt galā ar tehniskiem rīkiem un specifisko terminoloģiju.

Kā pati Ieva atzīst, tad ir jācīnās ne tikai ar vārdu tulkošanu, bet arī jādarbojas radoši: “Autotransportā ir ļoti sarežģīti termini, un man kā sievietei pašā pirmajā gadā šķita - kas tas tāds. Daudziem vārdiem nav zīmju un tad tas ir jārāda pa burtam. Tas neko neizsaka, ka to gudro vārdu parāda pa burtiem, jo viņi saka: “Jā, labi! Paldies! Ņemšu vērā, bet, kas tas ir, es nesaprotu.'' Sanāk nodarboties ar radošo izpausmi – paskatīties, kā tas izskatās dabā un izdomāt kādu apzīmējumu pašiem, lai pašam būtu saprašana, kas tas ir. Sākumā iztulkoju pa burtam un tad izdomājam apzīmējumu, bet tas viss ir jāpaspēj izdarīt, kamēr skolotājs runā.”

Malnavas koledžu ir absolvējuši jau septiņi vājdzirdīgie jaunieši. Šobrīd automehāniķu programmu te apgūst arī Kristiāns un Dinārs. Kristiana teikto iztulko Ieva: “Es dzīvoju Preiļu novadā Sīļukalna pagastā. Kopā ar mammu internetā meklējām skolas, un viņa man ieteica iestāties Malnavas koledžā. Sākumā ar Dināru jutāmies nedaudz vientuļi, bet, kad sākām komunicēt ar citiem, tā viss ļoti labi aizgāja.”

Surdotulka esamība pierobežā esošajai skolai piesaistījusi vēl vairāk skolēnus ar īpašām vajadzībām,

atzīst arī koledžas direktors Juris Bozovičs: “Iemācījās atslēdznieka, metināšanas un virpošanas darbus un paralēli tam automašīnas remontu un veikt tehnisko apkopi. Līdz ar to palielinājās mūsu atpazīstamība Latgales reģionā un Vidzemē.”

Aizvadītā gada nogalē surdotulcei Ievai Strodei pasniegts arī Izglītības un zinātnes ministrijas Pateicības raksts par ieguldījumu izglītības pieejamības veicināšanā personām ar invaliditāti. Tomēr Malnavas koledža nav vienīgā iestāde, kurā darbojas Ieva. Viņa tulko arī dažādus pasākumus, ekskursijas, jubilejas. "Erasmus" programmas ietvaros Ieva kopā ar piecu valstu citiem surdotulkiem savas zināšanas pārbaudīja arī ārzemēs: “Bija ļoti lieliska pieredze vasarā aizbraukt uz Itāliju un nodarboties ar jauniešiem, kuri runā dažādās valodās – zīmju, starptautiskajā, savas valsts valodās.”

Jau piekto gadu vājdzirdīgie jaunieši uz Malnavas koledžu lielākoties nāk mācīties tieši specifisko automehāniķa profesiju, bet Ieva Strode neslēpj, ka labprāt savas surdotulka prasmes pielietotu arī kādām jaunietēm, palīdzot apgūt arī finansista vai lauksaimnieka profesiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti