Par laika ziņu vēstītāju var kļūt arī četrpadsmit gados. Saruna ar topošo meteorologu Martinu Bergšteinu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Par laika ziņu vēstītāju var kļūt arī četrpadsmit gadu vecumā – to ir pierādījis topošais meteorologs Martins Bergšteins. Viņš ar laika prognozēm aizraujas jau aptuveni septiņus gadus un ar savu hobiju ir pamanīts sociālo mediju vidē, bet nu nonācis arī televīzijas ekrānā. Meteoroloģiju Martins ir apguvis pašmācības ceļā un nu jau prognozē laiku teju katru dienu. 

Par laika ziņu vēstītāju TV ekrānā var kļūt arī četrpadsmit gados. Saruna ar topošo meteorologu Martinu Bergšteinu
00:00 / 04:55
Lejuplādēt

“Ikdienā es cenšos sekot līdzi laikapstākļiem, meteoroloģiskajai situācijai. Un tad katru vakaru veidoju arī prognozi,” sacīja Martins. Viņam ir 14 gadu, un viņš ir iemantojis popularitāti mikroblogošanas vietnē “Twitter”, kurā regulāri ievieto savas laika prognozes. Puiša prasmes nu novērtētas arī ārpus sociālajiem medijiem – tagad viņš pat uzsācis darbu televīzijas kanālā “TV3”, kur reizi nedēļā vēstīs par gaidāmo laiku.

Paralēli Martins mācās Jelgavas Valsts ģimnāzijas 8. klasē. Un teju ar skolas gaitu sākšanos arī aizsākās puiša interese par laikapstākļiem un meteoroloģiju.

“Tas sākās pirms aptuveni sešiem septiņiem gadiem, kad es pirmo viedtālruni saņēmu. Es nolēmu uzņemt video ar negaisu. Es noliku, tajos laikos vēl pret puķupodu atstutēju kameru – nekas pārāk kvalitatīvs. Bet man patika tas process. Tas bija pirmais sociālo tīklu konts tviterī. Es gaidīju, kad kāds piespiedīs to „like” [patīk], un piespieda. Man likās, ka tas ir kaut kas absolūti fenomenāls,” pastāstīja puisis.

Martina mamma Inese Zeltiņa savukārt atceras vēl senāku vēsturi, kad dēls zīmējis ar roku kartes, tajās lodziņus ar laikapstākļiem, nolicis to priekšā un vecākiem lasījis laika ziņas. Nenoliedzami, no tā brīža līdz šim ir ieguldīts milzīgs darbs, jo nu Martins pats sastāda īstas prognozes.

“Tas viss bija ļoti pašmācības ceļā. Pirmais, kā es sāku – skatījos no pieredzējušiem cilvēkiem, piemēram, Toma Briča, kā viņš stāsta laika ziņas.

Un tad es arī sāku prognozēt, un sākumā bija tā, ka es ļoti visu saasināju. Ja bija gaidāms ļoti silts laiks, tad es to iepriekš pavēstīju kā ekstremālu karstumu, taču, ja bija gaidāms vēss laiks, tad man tas bija ekstremāls aukstums,” ar smaidu atceras Martins.

Nu gan puisis no kļūdām mācījies un savas spējas pilnveido ik dienu pēc skolas. Lai tiktu pie prognozes, ir sākumā jāvēro laikapstākļi, tad jāanalizē iegūtie dati – kādi novērojumi ir bijuši Latvijā, cik auksts vai silts ir bijis kādā laika periodā. Un tad, kad ir skaidrs, kas ir noticis iepriekš, tad var ķerties pie prognozes. Palīgā Martins ņem pasaules lielāko meteoroloģisko centru skaitlisko modeļu prognozes. Principā, lai attīstītu šīs prasmes, nepieciešamas ļoti savdabīgas zināšanas, kuras skolā neiegūst, sacīja Martins. Šobrīd visvairāk viņš novērtē savus atbalstītājus gan sociālajos medijos, gan dzīvē. 

Martina mamma norādīja: “Jāsaka liels paldies arī pedagogiem un klasei par atbalstu. Viņi seko līdzi. Tad, kad Martins bija “TV3” – jauks, skaists brīdis –, tad klasesbiedri vienkārši, pilnīgi varēja just līdzi ar visu sirdi un dvēseli. Tāpat arī pedagogi.”

Pats Martins par līdzcilvēku atbalstu piebilda: “Šis milzīgais atbalsts arī motivē mani turpināt visu iesākto. Arī visi šie „patīk” un sekotāji. Un kad vēl klase un skola atbalsta!”

Protams, vislielākie atbalstītāji ir vecāki, kuri no Martina zināšanām gūst arī praktisku labumu – dēls vecākus brīdina, piemēram, ja gaidāms lietus. 

Nākotnē puisis vēlas strādāt par meteorologu, taču īstais sapnis Martinam ir kļūt par negaisu mednieku, neskatoties uz to, ka Latvijā negaisi ir samērā mierīgi. 

Un papildus tam puisis hobija līmenī pētīs zvaigznes, ko jau mazliet ir iesācis.

Uz jautājumu, vai šogad Ziemassvētkos būs sniegs, Martins atbildēja: “Ļoti jāuzsver, ka šīs prognozes var ļoti mainīties un izrādīties pilnīgi pretējas. Bet pagaidām izskatās, ka tieši Ziemassvētku vakarā pie mums ieplūdīs aukstā gaisa masa. Līdz tam vēl būs silts. Bet pēc tam atkal varētu sākties aukstums. Par sniegu – jā, sniegs arī varētu būt, bet nākamajā dienā tas noteikti pakusīs, jo būs plusi [grādos] un lietus.”

Martins vēlreiz akcentēja, ka prognoze var mainīties. Visprecīzāko prognozi varot uzstādīt nākamajām trim dienām. Nedēļas griezumā jau var būt būtiskas neprecizitātes. Taču to, kāds laiks būs pēc mēneša, teju vispār neesot iespējams prognozēt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti