Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Reportāža no Īrijas: Gads pēc "Brexit" balsojuma

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Pārdotākās bezrecepšu zāles: lietojam populārāko, reizēm dārgāko, ne vajadzīgo

Farmācijas neredzamā vara: Izdevīgāko zāļu meklējumi - dzīvības jautājums

Pacientes stāsts: Nespēja samaksāt par zālēm beidzas traģiski

Ja zāles nevar atļauties, sekas var būt traģiskas – to raksturo stāsts par kādu pacienti, kura pati runāt nevar. Par viņu sabiedrisko mediju rubrikā "Farmācijas neredzamā vara" stāstīja aprūpētāja Liene, kuras vārds ir mainīts. Viņas aprūpētā paciente – kundze gados – zāles nelietoja. Tagad viņa ir guloša un atrodas pansionātā.

"Kad ārsts savā laikā viņai rakstīja medikamentus, viņai bija diezgan iespaidīgi par tiem jāmaksā," stāsta Liene.

Zāles kā tādas nav bijušas ļoti dārgas. Bet kundzes pensija bijusi 225 eiro. Un par dzīvokli vajadzējis iztērēt lielāko daļu – 130 eiro. Vispirms kundze vajadzīgākās zāles ņēmusi pa plāksnītei, taču vēlāk nevarējusi atļauties arī to.

"Viņai sākās ar sirdi ļoti spēcīgas problēmas – veidojās visādi trombi un viss kaut kas, kamēr sapampa kājas nenormāli, aizveda uz Stradiņa slimnīcu un turpat insults notika, un beigās palika pavisam guloša. Šobrīd viņa jau ir pansionātā."

Nepalīdzēja arī ģimenes ārstes lielā atsaucība.

"Viņa vienmēr skatījās lētākās, lētākas zāles, lai varētu kaut kā cilvēks tās nopirkt. Bet diemžēl viņa nevarēja atļauties. Un, kad mazdēls bija izmācījies un jau varēja sponsorēt [zāles], diemžēl jau bija par vēlu," atzina Liene.

Cilvēki, kas ikdienā lieto daudz zāļu, ir atraduši dažādus veidus, kā tikt pie medikamentiem.

Sabiedriskie mediji, veidojot raidījumus rubrikā "Farmācijas neredzamā vara", uzklausīja daudzu cilvēku stāstus no dažādām Latvijas vietām.

Ir tie, kas atsevišķas zāles pērk kaimiņvalstīs. Citi savukārt kopā ar ārstu vai farmaceitu meklē lētākas alternatīvas savām zālēm.

Attēlā Ilze Aizsilniece

Ilgstoši slimojoši cilvēki iet uz dažādām aptiekām taujāt par cenām vai apzvana aptiekas. Pacienti stāstīja arī par vēršanos pie ziedotājiem. Nākas izvēlēties, kuras zāles pirkt un no kurām atteikties.

Arī ģimenes ārsti saskaras ar gadījumiem, kad pacienti nevar atļauties zāles. Latvijas Ārstu biedrības viceprezidente Ilze Aizsilniece norāda – riska grupā ir vecāka gada gājuma pacienti ar hroniskām saslimšanām. Bieži vien slimnieki padomus saņem no vairākiem speciālistiem un jāpērk daudz zāļu. Tāpat ne vienmēr jaunieši var atļauties zāles, norāda Aizsilniece.

"Vecumā līdz 24-25 gadiem, kad daudzi jaunieši tomēr studē un ne visiem ir, piemēram, iespēja būt atbalstītiem no ģimenes, tad, ja ir pat akūtas saslimšanas, viņiem ir jāpadomā, cik daudz viņi var atļauties no saviem ienākumiem iztērēt medikamentiem," atzīst Aizsilniece.

3 komentāri
ligita liepiņa
Mums tā likumdošana ir pastulba, jo vientuļais pensionārs skaitās cilvēks, kuram nav bērnu,nav mazbērnu. Tādā gadījumā persona par maznodrošinātu tiek atzīta, ja viņas ienākumi nepārsniedz 262 eiro mēnesī, bet ja persona ir bijusi tik stulba un šajā stulbajā ( negribu teikt valstī, jo mēs jau tauta nepieņemam likumus) Latvijas teritorijā ir dzemdējusi bērnus, kuriem arī ir bērni ( students, kā šajā gadījumā), tad maznodrošinātās statusu var iegūt tikai tad, ja ienākumi nepārsniedz 224 eiro mēnesī, bet ja ir 225 iero, tad tev nepienākas maznodrošinātā statuss un pašvaldība izdevumus par medikamentiem tev neapmaksās. Tā, kā nedzmedējiet, un jums taps dots.....bļāviens....murgu valdība un 100 purni....
Gundega Prusaka
taisniba
Anonīms lietotājs 17722
Problēma ir pavisam vienkārša: cilvēki dzīvo nevajadzīgi ilgi. Un pensionāriem nav jābūt vispār - viņiem visiem ir jānomirst jau nākamajā pēc pensionēšanās vecuma sasniegšanai. Nu, galīgi neapzinīgi - negrib palīdzēt valstij un valdībai.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti