Līvānu vidusskolas direktors no Rīgas atgriezies dzimtajā pusē mācīt jaunās tehnoloģijas un iedvesmot jauniešus

Līvānu 1. vidusskolas direktors Gatis Pastars Līvānos beidzis deviņas klases, vēlāk 14 gadus dzīvoja Rīgā, bet, atgriežoties Līvānos, kļuva par uzņēmēju. Jau četrus gadus Gatis Pastars ir ne tikai skolas direktors, bet arī informātikas un matemātikas skolotājs un skolēniem palīdz apgūt jaunās tehnoloģijas – 3D printerus. Līvānos skolēni var apmeklēt vairāk nekā 20 interešu pulciņus, tai skaitā robotiku, skolā ir arī sporta komplekss un peldbaseins.

Līvānu 1. vidusskolas direktors Guntis Pastars.
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Līvānu 1. vidusskolas direktora Gata Pastara kabinetā atrodas viens no trijiem skolas 3D printeriem. Viņš stāsta, ka pats rīkoties ar to iemācījies pašmācības ceļā.

"Mūsu skolā jau otro gadu notiek aktīva darbošanās ar 3D modelēšanu, jo šeit Līvānos ir Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas filiāle," skaidroja skolas direktors.

"Ar 5. līdz 9. klašu skolēniem mācāmies apgūt visas tās pamatprasmes, 3D modelēšanu – domāšanu un konstruēšanu virtuālajā telpā.

Tas, ko mēs šeit varam uztaisīt, ir principā jebkāda veida figūras. Teiksim, šis konkrēti ir 6. klases darbiņš – modernas baznīcas ēku modelējām. Piemēram, esam darījuši tā, ka mūsu pašu mūzikas skolu esam modelējuši, piemēram, bungām atsevišķus kronšteinus nopirkt diemžēl nevar, tad mēs izdrukājam paši savus, atdodam skolēniem bundziniekiem, un viņiem ir savi kronšteini. Šis printeris nav tikai 3D printeris, viņam ir maināma "galva", ar ko var koka vai plastmasas virsmās vārdus vai figūras izzāģēt."

Datorklasē vidusskolēniem notiek robotikas nodarbības.

"Lūk, ar šo džoistiku jeb tālvadības pulti tiek vadīts robots pa līnijām, respektīvi, mēs iemācīsimies, kā robots pārvietojas," nodarbību gaitu klāstīja direktors, kurš pats arī pasniedz audzēkņiem stundas. "Otrs līmenis ir tas, ka mēs varam ieprogrammēt moduli – skolēns saliek loģiku, kā robotam ir jākustas; cik tālu braukt pa labi vai pa kreisi un tā tālāk. Uzdevums ir ieprogrammēt, lai robots piebrauc ar savām ķetnām un paņem rimbulīti un uzkarina uz pirmā vai otrā plauktiņa. Gala rezultātu var notestēt un pārbaudīt uzreiz un tagad, un tas principā veido izpratni par to, kā vispār mehānismi darbojas uz ļoti vienkāršota pamata – kā konstruktors."

Līvānu 1. vidusskolā skolēni var bez maksas piedalīties vairāk nekā 20 dažādos interešu pulciņos, sākot ar folkloru un beidzot ar sportu.

"Mums ir vieglatlētika, volejbols, basketbols – tās ir topa lietas," stāstīja direktors Pastars. "Arī futbols ļoti attīstās pēdējos gados. Vienubrīd bija pat tā, ka mūsu jaunieši bija sastājušies ļoti daudzos pulciņos un, piemēram, 3D modelēšana ir divreiz nedēļā, tad skolēni saka, ka var tikai tikt pirmdienās, tāpēc ka ir vieglatlētika, folklora...

Tas, man liekas, ļoti apsveicami, ka bērni izvēlas augt vispusīgi. Viņiem būs vieglāk integrēties darba tirgū, nevis ja viņi zinās vienu šauru nišu un citu neko nezinās."

Pie Līvānu 1. vidusskolas izveidota nojume velosipēdiem un skūteriem, ar kuriem skolēni brauc uz skolu, bet blakus esošā peldbaseina vestibila apdarē izmantots slavenais Līvānos ražotais stikls. Uz baseinu bez maksas brauc skolēni no daudzām novada skolām.

"Mums ir plāns nākotnē veidot reģiona mēroga sacensības, es gribētu šo ieviest kā tradīciju," ar ieceri dalījās Gatis Pastars. "Mums apkārt ir ļoti daudz upju un ezeru, un drošība uz ūdens, prasme peldēt, tas viss ir ļoti svarīgi, tāpēc gribam, lai mums katrs skolēns prot peldēt un pareizi uzvesties uz ūdens."

Gatis Pastars atgriezies dzimtajā pusē, jo gribējis, lai Līvānos ir tiešām laba skola. "Un pirmkārt, lai tā ir Līvānu 1. vidusskola, jo šeit es mācījos deviņus gadus kā skolēns," direktors paskaidroja. "Pēc tam devos uz Rīgas Franču liceju, kur pabeidzu vidusskolas posmu, un tad nodzīvoju 14 gadus Rīgā un sapratu, ka tomēr man vajag atgriezties Līvānos. Ņemot vērā, ka man patīk ne tikai strādāt naudas dēļ un pelnīt naudu tikai pelnīšanas pēc, bet man patīk darbs, kurā ir mijiedarbība ar sabiedrību un iespēja kaut ko dot sabiedrībai no tā, ko esmu guvis. 

Man liekas, ka šeit, reģionos, vienīgais, kā mēs varam augt, un to saku arī vidusskolniekiem: brauciet pa pasauli apskatīties, kā ir citur, un zināšanas vediet atpakaļ uz Līvāniem.

Es domāju, ka tā ir ļoti laba veiksmes formula, kā mēs varam savu jau tā mazo novadiņu padarīt konkurētspējīgāku vismaz izglītības sektorā."

Arī Līvānos, tāpat kā daudzās citās Latvijas vietās, ļoti nepieciešama jauna pedagogu paaudze. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti