Sadaļas Sadaļas

Kinologs Guntars Apīnis: Darbs ar suņiem - katru dienu kaut kas jauns

Latvijā vienīgais Kinoloģijas centrs ir Valsts robežsardzes koledžas struktūrvienība, kas atrodas Rēzeknē un pastāv kopš 1999. gada. Tolaik dienestu robežsardzē sāka arī Guntars Apīnis, kurš nākotni nolēma saistīt tieši ar kinologa darbu. Viņa galvenie uzdevumi ir suņus apmācīt dienestam, kā arī gatavot tos vaislas darbam.

Šobrīd Guntara apgādībā nonācis viņa trešais suns – ļoti kustīga un draudzīga suņu meitene vārdā Undu.      

Apīnis Rēzeknes robežsardzes koledžas Kinoloģijas centrā strādā jau teju 20 gadus,  un gluži tāpat kā citviet Eiropā, arī  šajā centrā suņi galvenokārt ir beļģu un vācu aitu suņu šķirnes.

“Pirmais bija jauktenis, vācu ar beļģu, tam bija 11 gadi, tas bija mans ilgākais periods ar sunīti kopā. Vēlāk atkal man bija beļģu šķirnes sunītis, kurš tika izmantots vaislā, bet tad viņu nodeva dienestā uz robežas.  Un no šī otrā sunīša man arī bija viens metiens. Un bija pieci kucēni, kuri jau tagad veic savus dienesta pienākumus uz robežas,” stāsta Guntars Apīnis.

Pirmie trīs elementi, ko kinologs māca sunim ir sadarbība, vēlme un kontrole. Tā kā dienesta suņi ir ļoti enerģiski un brīvdienās gadās vairāk atpūtas no treniņiem vai darba uz robežas, notiek arī dažādi kuriozi.

“Viens mans sunītis arī mīlēja grauzt, un tā galviņu pagriež, tā žēlīgām actiņām skatās un tapetes tā no sienas hrum, hrum - grauž nost. Mēs cenšamies dienā viņus nodarbināt, lai vakarā viņus pasargātu no ļaunām domām,” saka Apīnis.

Kinologs Guntars Apīnis savus suņus apmāca pēdu, priekšmetu un cilvēku meklēšanā, tāpat suņi šeit apgūst paklausības elementus un likumpārkāpēju aizturēšanas komandas.

Svarīgākais ir, lai suns šīs darbības veiktu ar prieku un lielu vēlmi. Guntara pieredzē nācies meklēt arī dzīvībai un veselībai svarīgas lietas.

“Ar savu pirmo sunīti man izdevās atrast, kad bērns bija pazaudējis insulīna pumpīti, tādu elektronisku iekārtiņu, un suņa acīs tas bija tāds parasts vingrinājums, bet pārējiem bija diezgan liels prieks,” atceras  Apīnis.

“Ļoti patīk darbs ar sunīšiem, interesants, atraktīvs. Katru dienu kaut kas jauns, nav monotons. Tāds radošs diezgan,” atzīst kinologs.

Pirmais suns Valsts robežsardzes dienestā tika pieņemts 1995. gadā, bet vienīgais Latvijas Kinoloģijas centrs darbību uzsāka četrus gadus vēlāk. Kopš tā laika paralēli profesionālajam dienestam kinologi kopā ar suņiem regulāri piedalās un organizē dažādas starptautiskas pēdu meklēšanas un biatlona sacensības, kur labus panākumus ar saviem suņiem gūst arī Guntars Apīnis.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt