Dienas ziņas

Latvijas Radio ēkā radies sadūmojums

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Valsts robežsardzes koledžā kucēns no Austrijas

Robežsardzes koledžā jauns «patruļkucēns» no Austrijas; plāno attīstīt dienesta suņu genofondu

Valsts robežsardzes koledža iegādājusies īpašu beļģu aitu suņu šķirnes kucēnu no Austrijas. Aktīvā un drošsirdīgā Hera nu ļaujas dresūras rotaļām ar kinoloģi, taču pēc gada viņai priekšā būs nopietnu prasmju pārbaude, lai spētu strādāt robežsardzē pēc savas specializācijas – cilvēka meklēšana pēc viņa smaržas. 

Enerģiska, droša un pārliecības pilna – tā var raksturot Valsts robežsardzes koledžas kinoloģijas centra jaunāko kolēģi – suņu jaunkundzi Heru. Piecus mēnešus vecā kucīte ieradusies no Austrijas. Viņai paredzēta īpaša specializācija – cilvēka smaržas meklēšana. Šobrīd Hera ikdienu pavada ar pieredzējušu kinoloģi – Robežsardzes koledžas Kinoloģijas dienesta Kinoloģijas centra inspektori, seržanti Lindu Bumbišu.

"Pirmajā dienā, kad es viņu ieraudzīju, man bija tāds – vai, cik viņa ir skaista! Tiešām tas krāsu salikums, pārliecība, staltums viņai ļoti skaists! Šajā mazajā sunītī ir ļoti liela drosme! Viņa spēj ienākt telpās, kur viņa nav bijusi, un jūtas droši," sacīja Bambiša.

Īstajā vārdā "Hera La Doue" ir beļģu aitu suņu šķirnes kucīte. Viens no viņas uzdevumiem ir vidē ar ožas palīdzību atrast cilvēku. Piemēram, viņai nākotnē varētu būt jāmeklē personas, kuras nelegāli šķērsojušas robežu. 

"Šīs specializācijas suņi vairāk strādā uz ārējās robežas jeb zaļās robežas.  Viņi palīdz robežuzraudzību veikt kvalitatīvāk. Viņi patrulē ar šiem suņiem pa robežu, un šie sunīši ar šīm specializācijām labāk konstatē pazīmes, kur varētu būt kādi nelikumīgi pārkāpumi. Nepieciešamības gadījumos sunīši dzen pēdas, atrod, aiztur personas," stāstīja kinoloģe.

Hera šobrīd vēl tikai mācās. Sākumā jāizveido labas attiecības ar skolotāju; tālāk jau jāapgūst komandas. Viņas darbā svarīga būs ne tikai oža, bet arī dzirde, redze un pacietība. "Sunītim arī mācām, lai viņš nebaidās šķērsot kādus nepārvaramus šķēršļus. Lai tā drosme sunim parādās," piebilda kinoloģe. 

Robežsardzes koledžas Kinoloģijas dienesta priekšnieks, pulkvedis Aleksandrs Petrovskis norādīja: "Pie mums Kinoloģijas centrā kinologi ar dienesta suņiem piedalās apmācību procesā, jo mūsu galvenais uzdevums ir organizēt profesionālu apmācību."

Iegādājoties dienesta suņus ārzemēs, Valsts robežsardzes koledža plāno iegūt augstvērtīgus kucēnus dienesta suņu genofonda papildināšanai. Lai nebūtu tuvi radnieciski suņi, tos meklē tālākās valstīs.

"Lai iegūtu labāku genofondu, labākus kucēnus, ir jābūt tā, lai māte un tēvs nebūtu radinieki. Sakarā ar to mēs nopirkām kucēnu tālākās zemēs, piemēram, Vācijā, Austrijā," sacīja Petrovskis.

Patlaban Robežsardzes koledžas Kinoloģijas centrā ir desmit suņi, kuri piesaistīti kinologiem. Septiņi no tiem ir patruļsuņi jeb tie, kuri specializējušies cilvēka smaržas meklēšanā, turpretim divi narkotisko vielu un viens – sprāgstvielu meklēšanas specializācijā. Savukārt Herai lielais eksāmens vēl priekšā, kad viņa būs jau gandrīz divus gadus veca.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti