4. studija

4. studija

4. studija

Mazdārziņu indētāja

Toma Briča konkurents no Jūrmalciema

Jūrmalciemā vietējiem ir savs laika ziņu vīrs - Toma Briča konkurents

Jūrmalciema iedzīvotājiem ir savs laika ziņu vīrs, kurš laika apstākļus novēro jau vairāk nekā 50 gadus un spējot ļoti precīzi prognozēt laika apstākļus, - Arvis Ziemelis. Viņš pats gan kautrīgi noteic, ka ne viss piepildās, un viņa galvenais konkurents strādā LTV, ziņoja raidījums “4.studija”.

Arvja kungs rada kautrīga cilvēka iespaidu. Daudz sabiedriskāks ir viņa samojedu šķirnes suns Marko.

Kungs par televīzijas izrādīto uzmanību ir samulsis, bet neslēpj, ka pašam ir ļoti patīkama sajūta, jo viņa talantu – izstrādāt precīzu laika prognozi - vietējie ir novērtējuši.

Viņš Jūrmalciemā pavadījis visu savu mūžu. 53 gadus kā kapteinis gājis jūrā, kur tieši no laika apstākļiem ir atkarīgs ne tikai loms, bet arī paša dzīvība.

Izzināt dabas raksturu un prognozēt laiku Arvis sācis pirms vairāk nekā 50 gadiem, kad pār Latviju brāzās spēcīgā vētra.

“Uznāks Baltijas jūrai kāds ciklons, var iedot kārtīgi.  [Toreiz] bija lielākā vētra, 46 metri, cik bija. Visu mežu nolīdzināja, varēja Nīcu redzēt,” atceras Arvis.

Padomju laikos jūrā gājuši, ja vietējie laika vērotāji teikuši, ka nebūs spēcīgāks vējš par desmit metriem sekundē. Vairāk zvejnieki neko neesot ņēmuši vērā, lai arī lieliski zinājuši - neprecīza prognoze var maksāt dzīvību.

“Kaut kas jau jāzina, kā cikloni virzās. Uz kuru pusi griežas vējš un tā,” saka Arvis.  

Pensionētais kuģa kapteinis katru rītu savam hobijam – laika ziņām, velta vairāk nekā pusstundu. Viņš apkopo visu informāciju, kāda vien pieejama - ziņas no Dānijas, Vācijas, Zviedrijas, klāt pieliek Latvijas ziņu kanālos dzirdēto un, protams, vēro debesis un jūras uzvedību.

“Pērkons, jāuzmanās ļoti, nevar prognozēt. Brīžiem krastā ir normāls, pēc brīža mainās strauji,” atzīst Arvis.

Vīrs ar absolūtu precizitāti spējot noteikt laika prognozi divām dienām. Pats gan kautrīgi noteic, ka piepildoties vien desmit procenti no viņa teiktā. Vietējie ļaudis gan ir pretējās domās - viņi regulāri konsultējas ar savu laika ziņu vīru.

Arī tikšanās brīdī ar “4.studiju” Arvja telefons zvanīja vairākkārt - cilvēki vēlējās noskaidrot – kāds būs laiks.

“Tagad jau lauksaimniekiem vajag vairāk laika ziņu, tagad visas kulšanas, siena vākšanas,” viņš piebilst.  

Jūrmalciema laika ziņu vīrs ir aprēķinājis, ka rudens tā īsti nesāksies vēl vismaz mēnesi, un šī būs ilgākā vasara, kāda pieredzēta.

Laika ziņu prognozētājs savos novērojumos dalās tikai ar Jūrmalciema iedzīvotājiem, bet viņš neslēpj, ka viņa konkurents strādājot Latvijas Televīzijā - tur laika ziņas esot ļoti precīzas.

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti