Bulgāru alpīnisti grib uzmērīt virsotnes Livingstona salā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Novembra vidū uz Antarktīdu devās 23. Bulgārijas zinātniski pētnieciskā ekspedīcija, kas pētīs klimata izmaiņas un to, kā polāros ledājus ietekmē industriālā revolūcija, globālā sasilšana un atmosfēras piesārņojumi. Papildus zinātniskajam darbam šoreiz ekspedīcijas plānos iekļauta arī ambicioza sporta programma – tās sastāvā ir divi alpīnisti, kuru uzdevums būs noskaidrot augstāko virsotni Livingstona salā.

Livingstona sala ir otra lielākā sala Dienvidšetlendas arhipelāgā, un Bulgārijas polārā stacija tur darbojas no 1988.gada. Lielāko daļu  teritorijas aizņem kalnu grēdas, tai skaitā Tangras kalnu masīvs, kas ir visai maz izpētīts, un daudzviet cilvēks vēl savu  kāju nav spēris. Alpīnistu mērķis ir uzkāpt vairākās virsotnēs ar bulgāru vārdiem, tai skaitā Levski un Lielajā Adatkalnā, un noteikt to precīzo augstumu. Līdz šim visi mērījumi veikti tikai no jūras puses, kā arī no kosmosa, un tāpēc ir visai aptuveni. Pagaidām par Livingstona salas augstāko smaili oficiāli ir atzīts Frīzlends ar saviem 1700 m.

Ekspedīcijas dalībnieki ir visai pieredzējuši. Nikolajs Petkovs divas reizes  ir bijis Everestā - 1984. un 2004.gadā. Savukārt Doičins Bojanovs ir pirmais bulgārs, kurš uzkāpis planētas augstākajā virsotnē bez skābekļa aparāta. Salīdzinot ar Himalaju astoņtūkstošniekiem K2 vai Everestu, tagadējā misija izskatās stipri pieticīgāka, “tikai”  1500–2000 metri, taču grūtības pakāpes ziņā maršruts ir visai sarežģīts. To atzīst arī Nikolajs Petkovs, kas ir iekarojis visu kontinentu augstākās virsotnes - visu,  izņemot Antarktīdu.

“Tā ir visai interesanta kalnu grēda, un mēs ar Doičinu plānojam virzīties pa ledāju līdz, iespējams, augstākajai vietai Livingstona salā,” ieceri klāsta Nikolajs Petkovs.

Levski virsotne; foto:  www.cross.bg

Pēc Doičina Bojanova domām, ar iepriekšējo pieredzi vien nepietiek. Antarktīdas ledus kalni ir unikāli un  prasa īpašu sagatavotību. Alpīnisti ir konstruējuši speciālu ekipējumu, kas palīdzēs pārvietoties pa ledus trasi.

Tas ir arī nacionālā prestiža jautājums – pirmajiem uzkāpt virsotnēs ar bulgāru nosaukumiem.“Esmu  bijis Tangras kalnos un raugos uz tiem  ar milzīgu cieņu. Būt pirmajiem - tas ir gods un vienlaikus atbildība,” atzīst Doičins Bojanovs.

Tā nav pirmā alpīnistu ekspedīcija Livingstona salā. 2013. gada janvārī grupa, kuras sastāvā bija arī Doičins Bojanovs, centās uzkāpt Levski virsotnē, taču  sniega vētra un migla neļāva turpināt kāpienu, un pēc četru dienu neveiksmīgiem pūliņiem alpīnisti ar grūtībām atgriezās bāzē.

Šogad sportistu rīcībā būs vairāk laika. Sagatavošanās rit pilnā sparā. Pirmā polārpētnieku grupa sešu cilvēku sastāvā līdz ar daļu aparatūras un tehnikas jau ieradusies Livingstona salā, pārējie pievienosies līdz mēneša beigām, turpinās trenēties un gaidīs alpīnismam piemērotus laika apstākļus.

Levski virsotne; foto www.novini.bg

Ievērojot gadu gaitā izveidojušos tradīcīju, Valsts prezidents Rosens Plevnelijevs uzdāvināja ekspedīcijas dalībniekiem nacionālo karogu, kas plīvos virs polārās stacijas, un otru - mazāku, kuru, cerams, izdosies pacelt virs Tangras kalnu augstākās virsotnes.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti