4. studija

Kādu parādu Rīga gatavojas atdot Annai Ģertrūdei Vērmanei?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Kāpēc dabas brīnumu atklājējs Guntis Eniņš Latviju sauc par dižozolu lielvalsti?

Dabas pētnieks Guntis Eniņš dižkokus apseko jau vairāk nekā 50 gadu

Īsi pirms Jāņiem 90 gadu jubileju nosvinējs dabas pētnieks Guntis Eniņš. Lai gan pēc profesijas inženieris, tautā viņš galvenokārt pazīstams kā alu, akmeņu, dižkoku un citu dabas brīnumu atklājējs, glābējs un sargātājs. Tieši viņam varam būt pateicīgi par simtiem dižkoku, kas padomju laikos paglābti no iznīcības, vēstīja Latvija Televīzijas raidījums "4. studija".

Eniņa kungs vairāk nekā 50 gadu garumā ir pētījis, mērījis un apsekojis dižkokus Latvijā, tostarp vairāk nekā 2000 dižozolu.

Ar Gunti Eniņu raidījums "4. studija" tikās Dobelē pie Bīlastu dižozola. Tas ir aptuveni 180 gadu vecs. Lai ozolu uzskatītu par dižozolu, tam 1,3 metru augstumā jābūt vismaz ar 4 metru apkārtmēru vai arī jāstiepjas vismaz 32 metru augstumā.

"Es par viņu katru reizi priecājos, viņš nav no resnākajiem," noteica Eniņa kungs. "Un tas skaistums viņā ir acīmredzams. Acīmredzams. Citi koki ir gandrīz piecas reizes resnāki, tādi, ka nevar apņemt, bet šeit ir tas vainaga brīnums, te var sameklēt visinteresantākās vietas, kā viņš ir izaudzis tik zemu."

Dabas pētnieks atzina, ka retajam kokam redzams tik kupls zaru biezoknis. 

Atbilstoši Dabas retumu krātuves datiem apzināto dižkoku skaits Latvijā pārsniedz 16 000, bet, visticamāk, mums ir vairāk nekā 20 000 šādu lepnumu, un lielākā daļa no tiem ir tieši dižozoli.

Eniņa kungs dzīves laikā fiksējis aptuveni 4 līdz 5 tūkstošus dižkoku, kā arī papildinājis dižkoku uzmērīšanas metodiku.

Dižozolu pārzinātājs pastāstīja, ka brangākais ozols Latvijā aug Kaivē, Tukuma novada Sēmes pagastā. "Viņam stumbra apkārtmērs jau ir pārsniedzis 10 metru, jau tuvojas 11 metriem," atklāja Eniņa kungs. Savukārt vecākais ir Sējas ozols, kas aug jau 500 gadu. Kaut arī vecāks par Kaives ozolu, kam ir aptuveni 400 gadu, tas apkārtmērā ir mazāks - aptuveni 9 metrus resns.

Savukārt, skatoties pēc ozola vainaga apkārtmēra, dižākais ozols ir Mēru dižozols netālu no Mēru muižas pils Smiltenes novadā. aug Mērī. 

"Viņa vainags ir tik liels, kā vesela birztala," dižozola skaistumu raksturoja Eniņa kungs.

Viens no Eniņa kunga mīļākajiem dižozoliem atrodas Latvijas Ziemeļu daļā, Valmieras novada Jercēnu pagastā.

"Kaņepju dižozols, tas ir otrs resnākais, tam arī tuvojas pie 10 metriem, ir 9,8. Viņam iekšā ir dobums, ieiet iekšā var kā pa vārtiem," norādīja dabas pētnieks. "Mans atklājums, un to es tagad pirmo reizi publiski pasaku, es to arī gribu uzrakstīt - vecie dižozoli, vecie, jau ievainoti un vecāki, viņi aug ātrāk nekā jaunie."

Tiem, kuri svētkos gatavojas darināt Jāņu vainagus, lieti atgādināt, ka ozollapu zariņus no dižozoliem lauzt nedrīkst.

Savukārt Eniņa kungs visiem novēlēja apjaust Latvijas dabas bagātības: "Es gribētu novēlēt atjēgties, saprast dižozolus, saprast Latvijas brīnumu, ka mēs esam dižozolu lielvalsts."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti