Stiprie stāsti

Guntis un Ilze Baltgalvji Smārdē saimnieko "Apgrieztā mājā"

Stiprie stāsti

Ingrīda un Guntars Sebri Daukstos audzē augļus, zaļumus un dārzeņus

Toma Egles ideja par nelielu alus darītavu pārauga radošā kvartālā Kuldīgā

Ideja par nelielu alus darītavu pārauga radošā kvartālā Kuldīgā. Uzņēmēja Toma Egles stāsts

Maija beigās jau trešo tūrisma sezonu sāks Kaļķu ielas kvartāls Kuldīgā, kur atrodas daudzas nelielas ražotnes, darbnīcas un kafejnīcas un kur notiek dažādi kultūras pasākumi. Kaļķu kvartāla idejas autors un attīstītājs ir Toms Egle. Viņa sākotnējais mērķis gan nebija atjaunot Kuldīgā veselu kvartālu, bet atvērt nelielu alus darītavu, uzņēmējs atklāja Latvijas Radio raidījumā "Stiprie stāsti".

Kaļķu ielas kvartālā Kuldīgā pašlaik strādā vairāk nekā 100 darbinieku un darbojas ne tikai alus darītava, bet arī kafijas grauzdētava, restorāns un dažādi amatnieki, kas tur ražo un piedāvā iegādāties savu produkciju. 

"Kopumā Kuldīgā attīstās daudz dažādu projektu. Mēs esam maza pilsēta, un mēs paredzam, ka šoreiz cilvēks atbrauks pie mums, bet nākamreiz jau pie kāda cita, un kopā ir spēks," vērtēja Toms. 

Kaļķu ielas radošais kvartāls Kuldīgā
Kaļķu ielas radošais kvartāls Kuldīgā

Vasaras pavadījis omes māju lauku idillē

Kaļķu ielas kvartāla idejas autors un attīstītājs savu bērnību pavadījis netālu no Kuldīgas, Vilgāles pagastā. 

"Pirmie septiņi gadi bija laukos, omei bija kūts, bija govis, vistas un sava cūka – kā jau kādreiz visiem lauku cilvēkiem. Sienu vācām, bija arī kartupeļi un savs dārzs, bija malkas šķūnis un malka jāgatavo. Bija arī draugi un, kā likās, tāda neierobežota brīvība. Ar draugiem skrējām pa pļavām, mežiem, dzīvojāmies pa ezeru," bērnības atmiņās dalījās Toms. 

Sākoties skolas gaitām, viņa ģimene pārcēlās dzīvot uz Kuldīgu, bet katra vasara tik un tā tika pavadīta omes māju lauku idillē. 

"Atceros to laiku ar tādu nostalģiju. Skaidrs, ka bija darbiņi, ko varbūt nepatika darīt, bet kopumā tas laiks ir ar ļoti pozitīvām atmiņām. Mana ome un opis vēl dzīvo Vilgālē," Toms piebilda. 

Dažādās intereses profesijas izvēli padarījušas sarežģītu

Savukārt Kuldīga viņam saistās ar skolas gadiem, sporta sacensībām un Viļa Plūdoņa Kuldīgas ģimnāziju. Lielāko daļu jaunieša laiku aizņēma futbols, kas iemācīja strādāt komandā, norūdīja un deva daudz pozitīvu emociju. Vidusskolas laikā viņš piedalījās arī motokrosā, iesaistījās cīņas sportā, dejoja modernās dejas. Daudz un dažādās intereses profesijas izvēli padarīja visai sarežģītu. 

"Pēc vidusskolas, kā jau matemātikas klasi pabeidzis, domāju, ka jāiet  tālāk studēt kaut ko ar ekonomiku saistītu. Aizgāju uz Rīgu, Latvijas Universitāti, iestājos Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātē, mācījos starptautiskās attiecības. Smejos – jau pusgadā absolvēju savu pirmo augstskolas mēģinājumu," atzina Toms. 

Kaļķu ielas radošais kvartāls Kuldīgā
Kaļķu ielas radošais kvartāls Kuldīgā

Viņš skaidroja, ka augstskolu pameta gan tāpēc, ka izvēlētais virziens viņu neinteresēja, gan tāpēc, ka Rīgā jaunietim no laukiem parādījušās daudzas citas intereses un vilinājumi. Turpmākos mēnešus viņš tēvam un vectēvam palīdzēja lauku darbos Kuldīgā, veicot fizisku darbu, kopjot lauku īpašumu. Vēlāk viņš augstskolu tomēr absolvēja, iegūstot jurista izglītību. 

"Darba gaitās mācījos, pilnveidojos, un tad radās dziļāka interese par uzņēmējdarbību. Man bija pusslodzes darbs Rīgā, un otru pusi laika es braucu no Rīgas uz Kuldīgu, palīdzēju vecāku izveidotajos biznesos.

Sapratu, ka Kuldīgā varu sevi realizēt, ka šeit ir lietas, ko es varētu darīt, un vienā dienā pārcēlos uz Kuldīgu pavisam, tuvāk saknēm, atpakaļ mājās," stāstīja Toms. 

Ideja par Kaļķu ielas kvartālu briedusi lēnām

Kaļķu ielas kvartāla ideja jaunajam uzņēmējam radās, meklējot piemērotu vietu nelielai alus darītavai. 

"Šeit kādreiz padomju laikos ir bijis autotransporta uzņēmums ar 500 darbinieku kolektīvu, liels uzņēmums Kuldīgai. Vienā no ēkām bija plānots izveidot alus darītavu, sākām to lēnām renovēt, un tad mani uzrunāja viens no pirmajiem [partneriem] Edgars Raitums, kurš atvēra savu krāsu darbnīcu. Viņš arī kaut ko interesantu saredzēja šajā teritorijā, kas atrodas tieši blakus vēsturiskajam centram," stāstīja Toms. 

Tālāk aktīvajiem uzņēmējiem pievienojās kafijas grauzdētavas īpašnieki, kas arī tobrīd meklēja lielākas telpas. 

"Nebija nekādu ideju par kvartālu vai to, ka mēs kaut ko te izīrētu, tas viss notika lēnām, organiski.

Cilvēki kaut kā mani atrada Kuldīgā, uzrunāja, un tad principā lielāko daļu telpu mēs esam renovējuši un pielāgojuši jau konkrētam īrniekam. Mums nav bijis tāds gadījums, ka mēs remontētu un tad meklētu, kam šīs telpas piedāvāt," norādīja Toms. 

Vasaras gaidās

Kaļķu ielas kvartālā liela daļa teritorijas jau sakārtota un labiekārtota, ceļi nobruģēti, bet darbi joprojām turpinās. Pāris gadu laikā novārtā pamestā industriālā teritorija pārvērsta par populāru satikšanās vietu gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem. 

"Tā kā Rīga nekad nebūs gatava, tā šeit arī, man liekas. Ir pietiekami plaša tā teritorija, gandrīz trīs hektāru platībā, ir kādas sešas ēkas, un liela daļa no tām bija ļoti sliktā stāvoklī. Pagaidām vēl notiek renovācija pēdējā ēkā, tiek jumts uzlikts un tādas lietas. Tagad noris arī labiekārtošanas darbu otrā kārta," atklāja uzņēmējs. 

Vasaras sezonā Kaļķu kvartālā plānoti dažādi pasākumi tūristu piesaistei, tāpat Toms atklāja, ka ar 1. jūniju palielināsies arī telpu nomnieku, tātad arī piedāvāto pakalpojumu skaits. 

"Svarīgākais ir spēt uzticēties cilvēkiem un spēt atrast atbildīgu komandu, kas to visu īsteno. Ja tas viss strādā, ir viegli. Protams, ir brīži, kad neiet tā, kā plānots, un tad ir jāiesaistās vairāk, ir stresa situācijas, bet tas ir tikai normāli. Kuldīga ir labākā vieta, kur dzīvot, audzināt bērnus, veidot savu dzīvi. Mani šeit viss apmierina un patīk," pauda Toms. 

"Stiprie stāsti"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti