Jau no bērna gadiem Jānis pretojās sabiedrības "sistēmai", kā dēļ bieži bija nesaprasts un iedzīts stūrī. Puika bija ieslēdzies sevī, ļoti kautrīgs un nerunīgs. Mācības skolā negāja labi – nesekmīgas atzīmes un uzvedība lika nomainīt vairākas skolas. Bet, kā pats toreiz uzskatīja, "tā bija skolotāju problēma, nevis mana".
12 gadu vecumā pirmais stiprais alkohols. Rezultātā pamodās slimnīcā. Ar to viss nebeidzās. 14 gados pirmās narkotikas, kas jaunieti iemeta citā, mākslīgā realitātē.
"Tas ir tas, ko es gribu. Tas ir tā, kā es gribu dzīvot, kā es gribu justies, kā es gribu virzīties uz priekšu. Šī ir tā sajūta, ko es vienmēr esmu gribējis," atceras Jānis.
Naudu narkotikām un alkoholam zaga no vecākiem. Narkotikas cieši iegāja Jāņa dzīvē. 18 gados viņš kļuva par tēvu. Draudzenei bija 16 gadi. Ilgi laulība nenoturējās, jo ballītes turpinājās. Tad sākās heroīna lietošana ik dienu. Dzīvoja pa pritoniem, pa ielām. Pāris mēnešu laikā zaudēja 20 kilogramus svara.
"No manis visi iet prom, es turpinu lietot."
Vientulības sajūta mocīja Jāni ilgu laiku. Narkotiku dēļ bijis uz nāves robežas – apstājās elpošana. Tad pašnāvības mēģinājumi – Jānim apstājās sirds. 36 stundas komā. Mediķi izglāba. Turpmāki trīs gadi izdzēsti no atmiņas – narkotikas, alkohols, ballītes.
Tad Skrastiņš nolēma nākt pie prāta un sekoja vairāki rehabilitācijas mēģinājumi. Neveiksmīgi. Alkohols un narkotikas pārņēma Jāņa dzīvi.
Sava veida palīdzība nāca no Taizemes. Tur viņš devās atbrīvoties no domām un mēģināja saņemties, lai pārtrauktu lietot aizliegtās vielas. Pēc pirmā apmeklējuma piecus mēnešus bija tīrs, tomēr norāvās. Nācās doties vēlreiz.
"Es zināju to, ka es mēģināšu līdz galam. Vai nu es nomiršu mēģinot vai es mēģināšu," saka Jānis.
Kopš tā laika vairāk nekā trīs gadus Jānis turas. Šobrīd viņš ir atradis pilnīgi citu jēgu un skatījumu uz dzīvi. Viņam ir ģimene, bērni. Ir mērķi, uz ko iet. Strādā ar atkarīgajiem pusaudžiem. Tas ir tas, ko dara, lai paliktu skaidrā. Narkotikas Jānis lietoja 20 gadus un kā neviens cits zina, kā ir būt šādā situācijā. Un zina, kā var palīdzēt jauniešiem atbrīvoties no atkarībām.