Jūrtaka – 1200 km pārgājienu maršruts gar Baltijas jūru

Atšķirībā no Eiropas velo maršrutu tīkla mazāk zināms ir kājāmgājēju ceļi. Lai gan Latvijā maršrutu un taku ir daudz, tie pārsvarā ir īsi. Tāpēc izveidota Jūrtaka – vairāk nekā 1200 kilometru (km) garš maršruts gar Baltijas jūru.

Intervija ar Jūrtakas izstrādātāju Juri Smaļinski
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Jūrtakas izstrādātājs Juris Smaļinskis intervijā Latvijas Radio stāsta, ka šis maršruts sākas pie Lietuvas–Latvijas robežas Nidas ciemā un finišē pie Tallinas ostas Igaunijā. Maršruta veidotāji šo ceļa posmu nogāja 50 dienās, soļojot raiti un fiksējot maršrutu. Tūristiem gan paredzēts to iziet 60 dienās.

Jūrtakas ceļvedī ir detalizēti aprakstīta praktiska informācija ne tikai par apskates objektiem, bet arī naktsmītnēm, veikaliem, sabiedrisko transportu. “Mēs – visi Jūrtakas veidotāji – esam praktiķi un ceļojam. Mēs ierodamies tajā vietā, kur ir loģisks starts, un beidzam tajā vietā, kur ir loģisks un loģistisks finišs. Mēs tāpat kā jebkurš kājāmgājējs sapņojam par saldējumu šajā laikā. Kājāmgājējs ir pieticīgs, bet, ja pa ceļam ir šādi pakalpojumi, viņš ļoti labprāt tos izmanto,” stāsta Smaļinskis.

Un maršruta veidotājs norāda, ka tas nav iecerēts tikai kā vienlaidus posms, bet to var iet arī mazākos posmos. Daļu maršruta – 200 km – Jurim līdzi nāca dēls.

“Viss maršruts ir vienas dienu posmos. Gan grāmatā, gan mājaslapā visu informāciju atradīsiet vienas dienas griezumā. Tas nozīmē – ja jums ir viena diena brīva, varat vienu dienu nostaigāt. Tādā veidā sakolekcionējot pa brīvdienām vai atvaļinājumu, var noiet gabaliņu pa gabaliņam,” saka Smaļinskis.

Jūrtakas izstrādātājs stāsta, ka “kājām iešana ir viens no demokrātiskiem atpūtas veidiem”, jo tā neprasa speciālu inventāru. Vienlaikus viņš norāda uz dažām būtiskām lietām. Pirmkārt, vajadzīgi jau iestaigāti apavi, kuri neberž. Daudzi cilvēki Jūrtaku gan gājuši plikām kājām, bet to neiesaka darīt, ja nepraktizē ikdienā. Otrkārt, būtiski arī ikdienā staigāt vismaz 8-10 km.

Pirms došanās ceļā svarīgi ieskatīties laika prognozē un sagatavot atbilstošas drēbes, tostarp vajadzības gadījumā ūdens un vēja necaurlaidīgu apģērbu. Protams, jāparūpējas arī par ūdeni un pārtiku.

Smaļinskis atklāj, ka

Jūrtaka iekļauta Eiropas maršrutā E9, kas sākas Portugālē un beidzas Narvā.

Pašlaik tiek veidota arī Jūrtakas “dvīņu māsa” – Mežtaka. “Šī taka iekļautos otrā maršrutā E11, kas iet cauri Vācijai un šobrīd beidzas pie Polijas–Lietuvas robežas. Mēs šobrīd mēģinām attīstīt to daļu, kas ir starp Rīgu un Tallinu,” stāsta Smaļinskis, atklājot, ka tā būs līkumaina taka vairāk nekā 1000 km garumā.

Mežtakas maršruts varētu tapt divu gadu laikā. Tās veidošanas pārgājieni ir publiski, un var pievienoties ikviens. Šo pārgājienu sākums vienmēr ir pl.9.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti