Sadaļas Sadaļas

PAREIZAIS VIEDOKLIS par Jāņu svinēšanas tipiem

Kur Tu Jāņus svinēji? – Un kā nosvinēji? Gadās, ka jautātāju gribas pasūtīt… PAREIZAIS VIEDOKLIS norāda uz riskiem Jāņu svinēšanas izvēlē. Šie ir tikai ieteikumi. Par rezultātu, piedodiet, atbildat Jūs.

Fakts: vakar, 23.jūnijā, iesākās un šodien, 24.junijā, visā Latvijā turpinās Jāņu svinēšana

Ir 24. jūnija pievakare un kopējais noskaņojums labi-slikti skalā ir zem vidējā. Iemesli – dienas kļūst īsākas, rīt jābūt darbā, nav laba dūša, izdarīts tas, ko nevajadzēja, vai nav izdarīts tas, ko vajadzēja utt. Tomēr daļa auditorijas jūtas tīri labi un šāda noskaņojuma iemesli – vēl nepilns gads un atkal būs Jāņi, rīt atvaļinājums, nav paģiru, nepārēdāmies, viss sanāca labāk nekā domāts, bija lieliska kompānija utml.

PAREIZAIS VIEDOKLIS, dabiski, ir, ka cilvēku noskaņojumu vislielākā mērā nosaka sabiedrība, kurā sagadījies nosvinēt šos svētkus, precīzāk – šīs sabiedrības paradumi.

Lai arī konsultants Bundžu Jānis bija aizņemts, veicot izskaidrošanas darbu par tikumības, mērenas diētas un alkohola iznīcināšanas jautājumiem, tomēr tika atrasts laiks Jāņu svinēšanas klasificēšanai pēc noteiktām pazīmei, kas citugad – un tas nav nemaz tik tālu - ļautu izvairīties no nepareizajām izvēlēm un Jāņu rītu sagaidītu možā, labsirdīgā noskaņojumā.

Uzreiz jāpiebilst, ka diemžēl netiek aplūkots milzīgais Rīgas Jāņu pasākums ar n-tajiem 10 tūkstošiem svinētāju un Raimondu Paulu. Tas tiešām būtu atsevišķas konsultācijas vērts. Jo sevišķi, ja nākamgad būšot miljons apmeklētāju un pārējie pie TV ekrāniem. Tad arī pētīsim.

Bet nu par tiem standarta Jāņu tipiem.

Viens no visredzamākajiem svinību iespēju piedāvājumiem ir tirgus Jāņi. Bieži jau tūlīt pēc Lieldienām visur, kur nu tik iespējams, un pat tur, kur nav iespējams, mūs vajā entuziasma pilni mudinājumi izvēlēties kolektīvu svinību nakti kopā ar…nu parasti tad seko Aldaris, Cēsu alus vai kāds cits iepriekšējo brālēns. Iespējams, šai kompānijā ir arī SMS kredīts un citi draugi. Lieliska mūzika, nepārspējami joki, satriecoša bufete, mis un misters, rīšanas sacensības, dejas līdz grīdai un bezgalīgs feierverķis. Šie un citi labumi tiek bāzti mums iekšā uzbudinātās, uztraukumā trīcošās balsīs, vēl nepārspējamā ātrumā cenšoties nosaukt visus atbalstītājus un labvēļus.

Realitāte ir mazliet citāda, ja piepluso arī nejauši mūsu uzkodās iekāpušo nezināmas izcelsmes personu un, protams, pēc tirgus principiem darbojošās bufetes ar stingri normētām stabili sīksta šašlika porcijām. Sāk piezagties nojausma, ka citi apkārt līgo pilnīgi savādāk, nekā mēs būtu gribējuši. Mulsinošo sajūtu var kliedēt ar zināmu daudzumu, atvainojiet, vodkas, bet tad nervozi sāk iebilst sievas, bērni, kuri grib gulēt, nelaimīgais vienīgais skaidrais ar auto atslēgām. Vieni kreņķi un kasīšanās.

Īpaša kategorija ir „vajag” Jāņi. Obligāta dalība obligātā radu pulciņā, kur 17.reizi jāklausās onkuļa Ješkas stāsts par darbošanos puča laikā, tantes Agates recepte, kā pareizi dzīvot, un brālēna Pētera neizbēgamais jautājums – ko Tu domā par Eirosavienību – ar nākamo stundas izklāstu, ko viņš pats par to domā. Vēl tur ir aptuveni stundu garš nosodījuma mītiņš māsīcai Vijolītei, kura, lūk, lepna un jau otro reizi neatbrauc. Un vispār ar tiem hipsteriem pavisam no ceļa nogājusi. Tas viss tiek piparots ar nemitīgo – ēdiet, ēdiet, ēdiet, ēdiet…labrīt! Nu jau jāceļas, ko guļ tik ilgi, pilsētnieki tādi!

PAREIZAIS VIEDOKLIS nepieredzējušajai personai iesaka atturēties arī no t.s. „tikai tā” Jāņu svinībām. Noteikta stila fanātisku piekritēju grupiņa ir izveidojusi savu stingru rituālu, kas tiek pasniegts kā ārkārtīgi interesants un aizraujošs. Viņiem. Ja droši nezināt, var nākties sajusties kā neapzinīgam kursantam auto skolas braukšanas eksāmenā. Mazākā atvirze no normas draud ar…nu ne jau ar trilleru romānos lasīto, bet enerģisku pamācīšanu, kā vajag pareizi un nebeidzamiem jautājumiem – nu vai nav forši? Ir taču jauki, vai ne? Galva dun. Gribas aizmukt. Labi, ja ir, kur.

Vēl viens svinību tips no kura ir diezgan grūti aizmukt – pļēguru Jāņi. Ja aizmukšana pamanīta, var nākties ciest: – Tu mūs necieni - būs maigākais novērtējums. Pozitīvs šim Jāņu tipam – viena no ilgākajām svinēšanām un neko daudz nevar atcerēties. Labs iegansts klusai aizšmaukšanai ir – atvaino, iešu pačurāt. Pieredzējuši šī stila svinētāji gan var atšifrēt, atbildot – čurā vien tepat. Tad jāmēģina izmantot miglaino argumentu – jāiet paskatīties, kas ir TUR…

Savdabīgs svinību stils ir „kaimiņu Jāņi”. It kā nav tiešas ietekmes un dalības, bet var novest līdz izmisumam ar visām izrietošām sekām. Īpaša riska grupa, ir ļaudis, kuri iecerējuši paklusus Jāņu svētkus, iespējams, intīmā divvientulībā. Un tad ir tā – vienā pusē uz pilnu klapi skan „tinkš, tankš folladi rā, Bērziņam urā",  bet no otras puses nemitīgi kāds nāk prasīt, cik pulkstens, aizdodiet ketčupu, ko dara Cēzars „Ugunsgrēkā” un vai nevar pārdot šnabi.

Pirmsjāņu periodā tipiska dažādu žurnālīšu klišeja ir nopietnībā iegrimušu psihoterapeitu stāsti, ko nu darīt, ja sanāk Jāņos būt vienam. Visādi var būt, tomēr tieši šī apgarotā stāstīšana var radīt iespaidu, ka tas ir kaut kas varonīgs un ne katram mirstīgajam iespējams. Kazi, sāk gribēties izmēģināt šo jaukumu, jo „neviens mani nemīl un nesaprot”…ai, kā nu man sevis žēl, gan jau tie nepateicīgie pēc gadiem tikai apjautīs…un nosauks manā vārdā kādu laukumu vai kuģi. Vislabāk to kosmosa kuģi, kas vedīs pirmos kolonistus uz Marsu. Bet tagad – nāc tuvāk, Tu mans vienīgais divlitrīgais draugs!

Līdz apnikumam garlaicīgs ir atgādinājums, ka katrs pats var sev izvēlēties to Jāņu svinēšanas tipu, kurā jūtas brīvi. Ne vienmēr sanāk.

Jo varbūt sieva, vīrs vai brūte gribēs justies brīvi citā kompānijā. Bet, piedodiet, arī augšminēto personu izvēle Jūsu pašu ziņā.

Šoreiz netiek apskatīti pozitīvie un ieteicamie Jāņu svinēšanas formāti.

PAREIZAIS VIEDOKLIS, ka tie ir katram savādāki un pašam zināmi. Un lai tos iemēģinātu, nemaz nav jāgaida līdz nākamajiem Jāņiem. Rau, jūlija otrās nedēļas nogalē sagaidāmi Zvejnieku (Jūras) svētki. Zvejnieku gan krietni mazāk kā Jāņu. Bet tas taču nav nekāds šķērslis. Izmēģinājumam taisni laikā.

Feinu īso darba nedēļu vēlot,
Bundžu Jānis, ļoti neatkarīgs konsultants

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt