Sandra Kropa: Saulespuķes tīrīs Rīgu

Sestdien Rīga kļūs saulaināka – vismaz Sarkandaugava noteikti, jo tur ikviens ir aicināts stādīt saulespuķes. Iemesls tam ir gan estētiskais baudījums, gan arī vides attīrīšana no piesārņojuma. Augi šajā ziņā sevi pasaulē sen ir pieteikuši. Latvijā vides attīrīšana ar augiem jeb fitoremediācija ir tikai jaunums. Pats vārds "fitoremediācija" sevī iever grieķu vārdu "phyton" jeb augs un latīņu vārdu "remedium", kas liek domāt par līdzsvara atjaunošanu.

Augi no apkārtējās vides uzņem ļoti daudz un dažādas vielas, sākot no arsēna un cinka savienojumiem un beidzot ar radioaktīvo cēziju un sprāgstvielu trinitrotoluolu. Daži no augiem šajā ziņā pat īpaši "specializējas", piemēram, kadiķi spēj sevī uzņemt dzīvsudrabu.

Piesārņotās augsnēs iestādīti augi gluži kā bioloģiskie putekļsūcēji spēj uzņemt nevēlamās vielas un noglabāt tās šūnās, tādējādi attīrot gan augsni, gan ūdeni, gan gaisu.

Turklāt šāds attīrīšanas līdzeklis neizmaksā dārgi (šīs metodes izmaksas veido tikai 10–20%, salīdzinot ar klasiskajām attīrīšanas metodēm) un piedevām vēl parūpējas par pilsētas apstādījumu daudzveidību. Visaktīvākie kaitīgo vielu "savācēji" ir viengadīgie augi – sava īsā un ātrā dzīves cikla dēļ tie uzņem ļoti daudz vielu un ne velti tiek saukti par vides attīrīšanas hiperakumulatoriem.

Gan viengadīgu, gan daudzgadīgu augu īpašības fitoremediācijā novērtēja jau senajā pasaulē - Senajā Ēģiptē un Babilonijā ar augiem attīrīja dzeramo ūdeni, arī Senajā Romā dzeramā ūdens attīrīšanai plaši izmantoja augu stādījumus. Agrāk augu bija daudz vairāk arī Daugavas attekas krastos Sarkandaugavā. Arī pati upe bija plata, pa kuru rāmi esot slīdējuši pat nelieli kuģīši.

Tagad no tā visa palikusi vairs tikai viena atteka, pārējais ir aizrakts, lai rastu vietu jaunceltnēm vai autostāvvietām.

Lai atgūtu savulaik tik pievilcīgo Rīgas nostūri, izstrādāts projekts "Sarkandaugavas dzīvā ūdens parks". Projektā plānots apvienot lietusūdens novadīšanu un fitoremediāciju upes krastos. Lai to īstenotu, vispirms nepieciešams attīrīt upes krastus un upi no mehāniskā piesārņojuma, kas jau lielā mērā paveikts talkās. Tad nu īstais laiks apzaļumot upes krastus un tāpēc Sarkandaugavas strādnieku svētku ietvaros ikviens aicināts stādīt saulespuķes, kuras sarūpējusi Sarkandaugavas attīstības biedrība sadarbībā ar Vizuālās kultūras klubu.

Svētku galvenā norises vieta būs Sarkandaugavas vecupes krastmala Tvaika ielas posmā aiz "Statoil" degvielas uzpildes stacijas, kur no 12:00 līdz 16:00 notiks "Tvaika ielas svētku rūpniecība".

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt