Sandra Kropa: Čīles dārgums - varš

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Viens no Čīles lielākajiem dārgumiem ir nevis zelts, bet gan varš. Netālu no ziemeļu pilsētas Kalamas atrodas pasaulē lielākās vara raktuves.

Lai tās apskatītu, nolēmu šo dienu pavadīt tieši Kalamā, un par laimi – bija to vērts, jo pati Kalama ir pilsēta, kurā nepiesaista pilnīgi nekas. Patiesībā, ja no pilsētas vides izņemtu cilvēkus un automašīnas, tad, manuprāt, tā daudz neatšķirsies no tās pilsētas, kas, nu jau pamestā veidolā, atrodas tieši pie pašām Čukikamata raktuvēm.

Pilsēta ar tādu pašu nosaukumu līdzinās spokainai pasaulei, jo ir pilnīgi pamesta – tajā palikušas vien tikai norādes, bērnu slidkalniņi, dažas statujas… Pēdējā ģimene šo vietu atstāja pirms sešiem gadiem. Čukikamatas iedzīvotāji bija spiesti pārcelties uz Kalamu, jo vara raktuves bija pamatīgi izpletušās un apdraudēja tur dzīvojošo veselību. Pilsētu tieši pie vara raktuvēm jau pirms vairāk nekā gadsimta veidoja ASV investori – viņi neticēja, ka raktuves darbosies ilgāk par 50 gadiem un droši plānoja pilsētas būvniecību. Taču izrādās, ka vara tur ir tik daudz, ka raktuves jau darbojas gadsimtu un vēl nedomā pieklust.

Ģeologi ir atraduši, ka kilometru zem šobrīd pieejamā slāņa atrodas vēl tik daudz vara rūdas, ka raktuvēm darba pietiks vēl vismaz pusgadsimtam.
Raktuves ir tiešām pārsteidzošas savos apmēros un izmēros – tās ir 5 km garas, 3 km platas un kilometru dziļas. Tajās 24 stundas diennaktī un 7 dienas nedēļā pārvietojas izmēros ne mazāk iespaidīgas kravas automašīnas, kuru augstums sasniedz septiņus metrus, bet platums – astoņi metri! Viena šāda braucamrīka cena ir pieci miljoni ASV dolāru, kamēr katra tā riepa savā astoņu mēnešu mūžā izmaksā 40 tūkstošus dolāru.

Raktuves atpelna tajās ieguldītos līdzekļus – Čīle ir ļoti nozīmīgs vara piegādātājs pasaulē, un klientu vidū aktīvākā ir Āzija, kas no Čīles iepērk 55% visa saražotā apjoma. Augsto tehnoloģiju vajadzībām Čīles kvalitatīvais varš ir ļoti tīkams Ķīnas tirgum. Šajās raktuvēs, kas mazliet atgādina skudru pūznim līdzīgu rosību, dienā tiek saražotas 700 tonnas vara, un pērnā gada statistika ir vērā ņemama – 500 000 tonnas.

Vara raktuvēs ir jāievēro sevišķi drošības pasākumi gan tur strādājošajiem, gan apmeklētājiem. Īpaša uzmanība ir pievērsta arī rezerves izejai, kas būtu jāizmanto pēkšņas zemestrīces gadījumā. Un obligāts nosacījums ir ierasties raktuvēs apģērbā, kuram ir garas piedurknes - iemesls pavisam vienkāršs – apkārt esošajos putekļos ir arī arsēna daļiņas, kas var nopietni kaitēt veselībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti