"Man šķiet, ka psiholoģiskais spiediens nav tik liels, ja paralēli arī strādā. Es strādāju, kas ta' man. Bet, ja čalis ir uzlicis visu uz vienas kārts, tad viņš pārdeg," teica Točs. "Piemēram, vācietis Jūliuss Tole aizgāja mācīties par juristu, jo viņam visa ģimene tajā nozarē. Viņš izdomāja, ka viņam izdevīgāk būs darīt to. Viņam arī jau pirms olimpiādes sākās dažādas traumas, bet viņš bija tiešām labs, ja nemaldos, mēs viņu ne reizi nevinnējām. Viņš arī pasaules čempionātā otrais palika."
Šosezon Edgars Točs uzņēmies grūtu uzdevumu – ievest lielajā pludmales volejbolā jauno talantu Kristianu Fokerotu. Šķiršanās no Mārtiņa Pļaviņa esot bijusi neizbēgama. Pat olimpiskā medaļa laikam abu sportistu lēmumus nemainītu.
"Indikācijas bija jau sezonā. Komunikācija vairs nebija tāda, arī rezultāti to pašu rādīja. Ja sākumā rezultāti bija rožu dārzs, tad beigās rezultāti noslīdēja uz leju," paskaidroja Točs. "Man bija traumas, Mārtiņam bija trauma. Kā es vienmēr saku – pludmales volejbols nav multimiljonu bizness, tāpēc tev ir jādabū tā foršā sajūta no tā, ko dari. Ja tu to neiegūsti, tad nav jēgas turpināt. Tas būtu tā, it kā sēdētu darbā par 50 eiro mēnesī, esi neapmierināts, pēc tam lamājies uz bērniem, uz sievu, visu laiku esi rūgumpods. Kam tas? Jāsaņemas un jāmaina kaut kas dzīvē."
Līdz ar pārinieku maiņu šogad Točs un Fokerots nav spējuši iekļūt augstākā līmeņa turnīru pamatsacensībās. Pludmales volejbols pasaules tūrē ir mainījies, lielākās naudas balvas ir tikai ''Elite 16'' turnīros, bet tajos spēlēt ir ļoti sarežģīti. Vistuvāk Točs/Fokerots tam bija Jūrmalā, kur uzvarēja setu pret tābrīža pasaules čempionāta pusfināla komandu. Visa pludmales volejbola struktūra ir mainījusies, kas rada neapmierinātību spēlētājos. Lai gan reklamē, ka jaunajai promotieru kompānijai ir lieli plāni arī paaugstināt balvu fondu turnīros, no tā nekas nav piepildījies.
"Nekas no tā nav. Agrāk ''Major Series'' pirmajai vietai naudas balva bija lielāka. Mēs zinām, ka ir inflācija un naudas vērtība samazinās. Viens amerikāņu spēlētājs bija publicējis balvu fondu ''Grand Slam'' turnīrā, kad vēl Mārtiņš ar [Aleksandru] Soloveju spēlēja kopā. Par pirmo vietu bija ievērojami vairāk nekā tagad par to ''Elite 16'' turnīru," uzsvēra Točs. "Pa ausu galam vēl dzirdēju, ka rīkotāji ''Elite 16'' grib kvalifikāciju atcelt, lai gan divos turnīros labāko četrinieks nāca tieši no kvalifikācijas. Arī noteikumu izmaiņas augšējai piespēlei vispār ir kaut kāds ārprāts. Topa komandai 16 cēlienus setā nosvilpa, tie ir 16 punkti. Tiesnesis vienkārši svilpo, viņam tā svilpe kūst mutē. Tagad atkal, kad aizbraucu uz Dubaiju, to noteikumu vairs nav. Saka man, ka šeit tiesneši nav tik advancēti, bet ko tad spēlētājam darīt? Var arī uzkliegt tiesnešiem, kā bija Omānā, – kurš pirmais kliedz, tas dabūt punktu. Situācija tāda, ka es bloķēju un bumba iekrīt manā laukuma pusē, es nokliedzos, man iedod punktu. Pretinieks no Dānijas tik bļauj, ka tas ir kaut kāds joks!"
Satraucošais Krievijas izraisītais karš, iebrukšana Ukrainā iespaido arī pludmales volejbola dzīvi. Točs ilgi mācījās un spēlēja Daugavpilī klasisko volejbolu. Tiesa, par saviem draugiem viņš ir pārliecināts, ka viņi ir Latvijas patrioti. Pat ja viņi ikdienā runā krievu valodā. Tā tam būtu jābūt, bet, protams, ne uz visiem to var attiecināt.
"Ja mēs dzīvojam Latvijā, tad ir jāpieņem šīs valsts likumi un jādzīvo pēc tiem. Ja mēs būsim tikuši līdz tādam līmenim, ka mēs iekāpjam sabiedriskajā transportā un nevaram iedomāties, ka varam aizbraukt "pa zaķi" vai katru dienu kādu neapčakarēt, tad arī valsts pati par sevi izaugs. Esmu Latvijas patriots. Man no vecmāmiņas laikiem, kad viņa man stāstīja, ka var būt laiki slikti, bet tad, ja krievu armija ienāks, tad tu sapratīsi, kas ir slikti laiki. Tas man ir iesēdies atmiņā."
Šogad Točs turpinās spēlēt kopā ar Kristianu Fokerotu, kurš ar citu jauno talantu Gustavu Auziņu 2021. gadā triumfēja gan Eiropas U-18, gan pasaules U-19 čempionātos.
"Jaunajā gadā novēlu domāt par savu sētu un tad skatīties tikai uz pārējo. Ja būs tev labi, būs tavai ģimenei labi, ja būs tavai ģimenei labi, būs tavam tuvākajam lokam pozitīva aura. Nevajag skatīties uz tām lielajām lietām, sak, kāpēc mums tie politiķi tik slikti? Sākam ar sevi. Bet tas nav viegli."
Pilns podkāsta ieraksts