Māris Rīmenis: Jau skaitām stundas, ne dienas

Līdz olimpisko spēļu atklāšanai Rio jau mazāk par diennakti. Kā saka – gatavība numur viens. Daudz kritikas  pirms notikuma, bet tas īstais lietu mērs būs pašas spēles un jācer, ka tās izdosies. Gan rīkotājiem, gan arī mūsu sportistiem, kuriem šoreiz nav īpaši kupla delegācija, toties perspektīva gan.

Trešdien pabūts laikam gan pasaulē visslavenākajā futbola stadionā ”Maracana”, kur notiks Rio olimpisko spēļu atklāšanas ceremonija. Iespaids varens – tā kā mēģinājumā ar profesionālajiem fotoaparātiem aizliegts knipsēt, ar viedtālruni pat pašu stadionu tuvplānā nav iespējams iemūžināt. Pārāk varens, pārāk majestātisks. Mūsdienās tas gan vairs nav tik ietilpīgs kā agrāk, kad futbola mačā 1950.gada Pasaules kausā bija domāts gandrīz 200 tūkstošiem skatītāju. Tagad citas drošības un arī ērtību prasības, ietilpība ”Maracanai” ap 80 tūkstošiem. Patālu no olimpiskā centra, bet varens iespaids gan. Te notiks arī futbola turnīra fināls (visi brazīlieši tajā cer ieraudzīt Neimāru un savu izlasi, turklāt cer, ka Brazīlija beidzot uzvarēs olimpiskā futbola turnīrā).

Kas būs atklāšana, to paši varēsit redzēt tiešraidē naktī no piektdienas uz sestdienu un arī vēlāk atkārtojumos LTV. Nebūtu korekti atreferēt, kas  tur būs.

Tik pateikšu, ka mazāk iespaidīgi pašā stadionā nekā Londonā, Pekinā vai Sidnejā, toties gaumīgi un ar daudziem saistošiem video, ko skatītāji visā pasaulē redzēs savu televizoru ekrānos, bet klātienē uz lielajiem ekrāniem stadionā. Kā vienmēr – šis tas atkārtojas, šis tas aizgūts no iepriekšējo uzvedumu autoriem, un ir arī daži jauninājumi.

Pēdējās dienās pirms oficiālās spēļu atklāšanas bija laiks iepazīties arī ar vairākām arēnām, atrast savas komentētāju pozīcijas un vienkārši izmēģināt, cik ilgā laikā no mediju centra līdz katrai arēnai var aizbraukt. Mūsu filmēšana grupas sagatavojušas vairākus interesantus sižetus, - gan par pašiem sportistiem, gan arī sadzīviskas un sociālas reportāžas. Dāvids Ernštreits ar operatoru Armandu Rudzīti pat pabija pie Brazīlijas latviešiem, Armands Tripāns izbrauca olimpisko riteņbraukšanas trasi Kopakabanas apkaimē, gan ne ar velosipēdu šoreiz. Būtu sportista akreditācija, mēģinātu noteikti, bet viegli  nebūtu. Visi ir vienisprātis, ka pēdējo 20 gadu laikā (kopš olimpiskajās spēlēs piedalās arī profesionāļi) šī būs grūtākā trase.

Sestdien vīriešu grupas braucienā gaidāms karsts laiks, bet tā šoreiz nav pat lielākā bēda. Pati trase ir ļoti sarežģīta, ir jūtami kāpumi.

Lielākās izredzes tiem, kas labi var nobraukt klasiskos viendienu braucienus ar kalniem, teiksim Lježu-Bastoņu–Lježu. Riteņbraukšanā jau līdz šim vēsturē bijuši ļoti daudz pārsteigumu olimpiskajās spēlēs, jo lielās komandas patiesībā nav tik lielas kā pasaules čempionātā un kontrolēt visus konkurentus grūtāk. Te ir iespēja izcelties arī kādam vēl ne īpaši pazīstamam braucējam, tā jau dažkārt noticis.

Varbūt patīkami pārsteigs kāds no mūsējiem - grupas brauciens vīriešiem būs pirmā sportiskā pārraide LTV tiešraidē no Rio uzreiz pēc spēļu atklāšanas nākamajā dienā. 

Noteikti, ka tas būs ļoti smags pārbaudījums daudzu stundu garumā visiem sportistiem un līdz finišam netiks ne puse dalībnieku. Ja kas, tad velosipēdus daudz skatīsim arī atklāšanas ceremonijā...

Pamazām spēles uzņems apgriezienus, pamazām arī tiek novērsti daudzie trūkumi. Pagaidām vēl var aplūkot samērā tukšās arēnas olimpiskajā parkā, kas ērti apstaigājams arī no mediju centra. Vieglatlētikas stadions ir krietni tālāk, tāpat kā ”Maracana”, arīdzan Kopakabanas pludmale. LTV tehniskajai grupai lielākā sāpe bija nodrošināt skaņas sakarus ar Rīgu, jo Brazīlijas "Telecom" kaut  ko saslēdzis ne tā un ātri te nekas netiek labots. Mūsu tehniķiem vēl darba pilnas rokas, un laika vairs nav daudz. Ceturtdienas vakarā gan viss jau darbojas.

Laukā paliek karsts, nu jau gandrīz plus 30, un tas ziemā. Gluži vai lieki teikt, ka lielveikalos ziemas apģērbu un apavus te nepārdod, bet augļu cenas šokē arī rietumniekus.

Brazīlijā krīze, un kaut kas jānopelna uz viesu rēķina, kaut to izjūt arī vietējie, kas nepiedalās šajā biznesā. Šodien interesantu ziņu pavēstīja Latvijas komandas pārstāve Marita Vilciņa – izrādās no visiem brazīliešu brīvprātīgajiem 1300 pazuda jau nākamajā dienā pēc olimpisko formas tērpu saņemšanas...  Vēlāk daudzus varēja iegādāties "ebay". Tātad – sava veida bizness.

Pašā ceturtdienas vakarā gatavojāmies atklāšanas ceremonijai. Armands Tripāns kopā ar operatoru Normundu Pavlovski veidoja reportāžu pirms atklāšanas, un man arī nācās uzstāties ar savu redzējumu un atmiņām par iepriekšējām spēlēm. Ierakstījām intervijas pie milzu tenisa stadiona un pirms tam trešajā lielākajā laukumā, kur trenējās spāņu tenisisti.

Labā garastāvoklī pirms treniņa bija spāņu līderis un karognesējs atklāšanā Rafaels Nadals. Vakar trenējies  pat kopā sešas stundas, kaut par visiem simts procentiem vēl ar rokas plaukstu nav labi. Tomēr – ja jau tik ilgi varējis spēlēt, tad nav arī tik slikti. Nadals kā vienmēr bija mērķtiecīgs līdz galam un nevienu izspēli pretiniekiem dubultspēlē Ferereram un Bautistam–Agutam neatdeva bez kārtīgas cīņas. Ja dari savu darbu, tad pēc labākās sirdsapziņas. Ceturtdien pēc cita turnīra Brazīlijā olimpiskajā Rio gaidīja ierodamies arī Aļonu Ostapenko, kurai pirmā kārta pret titulēto austrālieti Samantu Stosūru, arī ”Grand Slam” turnīra čempioni. Nebūs viegli, taču motivācijas netrūks, turklāt arī pati Stosūra spēlē agresīvu uzbrukuma tenisu un būs interesants mačs. Ja izdosies uzvarēt, otrā kārta jau izskatās optimistiskāka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti