Maiks Koljers: Baltijas «Daīš»

"Viņi no rīta līdz vakaram nāvēja visus, ko vien atrada - gan sievietes, gan bērnus, gan trīssimt Sakalas novada labiešu un vecāko, turklāt neskaitāmus citus."

Galvu nociršana, masu slaktiņi, mocekļa nāve, reliģisks fundamentālisms, pievēršana citai ticībai ar spēku, ķīlnieku saņemšana ar lielu publicitāti, ārzemju brīvprātīgie, kurus motivē reliģiska aizrautība (vai piedzīvojumu kāre), propaganda, vareni garīdznieki, apšaubāmas pretenzijas uz valstiskumu, ciltis, kuru attiecības svārstās starp pilsoņu karu un aliansi, lielvaru iejaukšanās – tas viss ir kļuvis par ikdienu ziņās par "Daīš" šaušalīgo rīcību Irākā un Sīrijā.

Tiek uzskatīts, ka Latvijā zināšanas par šo jautājumu aprobežojas tikai ar Rīgā esošā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (STRATCOMCOE) pētījumiem. Tajos ir interesantas ziņas par to, kā "Daīš" izplata savas idejas ar sociālo mediju starpniecību.

Ir arī kļuvis populāri raksturot "Daīš" kā viduslaiku organizāciju, kas izmanto 21. gadsimta tehnoloģiju. Un tas mūs noved pie tuvākā vēsturiskā precedenta tam, kas pašlaik notiek Tuvajos Austrumos, un sniedz mums pārdomas izraisošas paralēles: 13.gadsimta Ziemeļu krusta kari, īpaši Livonijā (aptuveni mūsdienu Latvijā un Igaunijā).

Lai gan krusta kari uz Svēto zemi ir labi zināmi, Ziemeļu krusta kari ar nolūku iekarot Baltijas jūras piekrasti un pievērst kristietībai tās iedzīvotājus ir relatīvi maz pazīstami.

Pirmajam avotam ikvienam, kurš par tiem interesējas, vajadzētu būt Ērika Kristiansena lieliskajai šī perioda vēsturei no pāvesta bullas (tālaika džihāds) publiskošanas, dodot savu svētību krusta kariem, līdz Livonijas Zobenbrāļu ordeņa izveidošanai - šķiet, ka ordeņa dalībnieki bija nežēlīgu salašņu bars (viņu pirmajam vadonim Venno nocirta galvu kautiņā Cēsu krogā )- un viņu īstenotajai zemju sagrābšanai, noslēdzoties ar Zobenbrāļu ordeņa pievienošanu labāk organizētajam, bet ne mazāk nežēlīgajam Teitoņu ordenim.

"Daīš" un zobenbrāļu rīcības veids ir uzkrītoši līdzīgs – vispirms bailes iedvesoši pēkšņi iebrukumi, tad ierašanās lielā skaitā, nostādot ciema iedzīvotājus vienkāršas izvēles priekšā – pievērsties kristietībai vai mirt. 

Citāts šī raksta sākumā ir no Livonijas Indriķa hronikas – tas ir lielisks tā laika darbs, kuru sarakstījis priesteris misionārs, un to var lasīt kā iekarošanas kara un kristietības uzspiešanas dienasgrāmatu.

Šajā citātā aprakstītie cilvēku slaktētāji ir nevis pagāni, bet kristietībai pievērstie latvieši, kas devušies uz joprojām pagānisko Igauniju, lai paplašinātu kristiešu teritorijas.

Tālāk lasāms:
"Visiem ciemiem mirkstot pagānu asinīs, leti otrā dienā devās atceļā, savāca visos ciemos daudz kara laupījuma un aizveda daudz jūga dzīvnieku un lopu, kā arī ļoti daudz meiteņu, ko karaspēks šajās zemēs mēdz vienīgās saudzēt."

Ja kāds domā, ka šādas laupīšanas un asinspirtis bija kaut kāda šo slepkavu pārcenšanās, Indriķis norāda, ka viņi svinējuši šo uzvaru kopā ar zobenbrāli un priesteri vārdā Bertolds un ka "visi ar prieku vienprātīgi slavēja Dievu par to, ka tas Kungs ar nesen ticībai pievērsto rokām tik bargi bija atmaksājis arī citiem pagāniem".

Vienīgais, kā te pietrūkst, ir daži Kalašņikova automāti, no kuriem tiek šauts gaisā. Tāpat kā "Daīš" attaisno pašu radīto elli ar vispārējas islāmiskas paradīzes veidošanu, tā krustneši ticēja tam, ka ilgtermiņā Baltijas ciltīm viņi dara labu.

Kā raksta Indriķis: 
"Un patiešām - pagāni bija jāpievērš ticībai jo daudzos karos, kas vēl sekoja, un viņiem ar Vecās un Jaunās Derības mācību vajadzēja paskaidrot, kā tikt pie īstā miera nesēja un mūžīgās dzīvošanas."

Ikvienam kritušajam krustnesim bija nodrošināta vieta debesīs, tāpat kā spridzinātājiem pašnāvniekiem. Tas bija īpaši lietderīgi, jo nozīmēja, ka ikvienas dižciltīgas ģimenes vadošās atvases varēja iegūt vietu debesīs, piedaloties krusta karos Svētajā zemē, savukārt pat visstulbāko aristokrātu otrajiem dēliem bija iespēja nonākt turpat, ja viņi atsaucās rekrutētāju aicinājumiem, kas skanēja no kancelēm kristīgajā Eiropā, un devās pildīt pienākumu uz Baltiju.

Galu galā došanās krusta karā bija dārgs pasākums, jo krustnešiem bija jāierodas ar savu aprīkojumu un kalpiem,

un Ziemeļu krusta karš dažkārt šķiet kā lētais Baltijas kompleksā ceļojuma piedāvājums salīdzinājumā ar luksusa pilnu ceļojumu uz Palestīnu, lai pavadītu laiku saulē kopā ar Saladīnu.

Nav nekāds brīnums, ka, tāpat kā "Daīš", arī zobenbrāļi ātri saprata, ka ekonomikas pakļaušana kontrolei bija tikpat svarīga kā militārā veiksme, izveidojot savas vietējās pārvaldes un nodokļu iekasēšanas struktūras. Teorētiski viņiem tika atļauts paturēt trešo daļu iekaroto zemju, bet pārējās pienācās baznīcai. Prakse bija tāda, ka viņi paturēja krietni vairāk. 

Un, gluži kā "Daīš" patīk attēlot savu rīcību kā attaisnojamu, bet to, ko dara pārējie – kā mežonību, tā arī Indriķis mums stāsta par divu kristietībai pievērsto bēdīgo likteni:

"Un tā notika, ka, viņiem pēc līvu kopīgā lēmuma ap kājām apsienot virves, abus pārplēsa vidū pušu. Viņus mocīja visbriesmīgākajām mocībām, izrāva iekšas un saplosīja kājas un rokas. Nav šaubu, ka viņi par tādām mokām iemantojuši mūžīgo dzīvošanu līdzās svētajiem mocekļiem."

No otras puses, pēc kādas sadursmes pie Turaidas nebija ne vainas, ka vietējā valdnieka Ako galva tika pasniegta bīskapam Albertam kā uzvaras zīme, un Indriķis mums vēsta, ka Alberts, kurš tikko bija noturējis misi, priecājies par dāvanu.

Tomēr dažkārt, lasot starp rindiņām Indriķa hronikā, rodas izjūta, ka pat viņam ir neērti par to, kādas asinspirtis rīko zobenbrāļi. 

Un paralēles te nebeidzas, turklāt dažām no tām piemīt zināma drūma ironija, ņemot vērā pašreizējos notikumus Sīrijā, kas pati ir kādreizējais krustnešu galamērķis. Laiku pa laikam oportūnistiski krievu kņazi šķērso robežu un iejaucas Indriķa vēstījumā, sarīdot citus vienu pret otru. Izklausās pazīstami.

Starp šiem „citiem” ir arī neērtā alianse starp tā laika militārajām lielvarām - dāņiem, poļiem, vāciešiem un pat nākamo Anglijas karali Henriju IV, kurš pavadīja gadu, aplencot Viļņu, lai nopelnītu punktus no pāvesta.

Lai vēl vairāk leģitimizētu Livonijas iekarošanu un pielabinātos pāvestam cerībā, ka viņš varētu dāsnāk viņiem piešķirt naudu, krustneši mēģināja iekarotās zemes nodēvēt par "Terra Mariana" (Jaunavas Marijas zeme) – vārdā, kas gluži kā "Islāma valsts" bija drīzāk reklāmas kampaņas projekts, nevis objektīvā realitāte.

800 gadus vēlāk Latvijas prezidents ar lepnumu pasniedz „Terra Mariana” faksimilizdevumu pat Igaunijas prezidentam. 

Cerams, ka vēl pēc 800 gadiem "Daīš" nebūs nekas vairāk kā asiņaina un pretīgumu izraisoša vēstures zemteksta piezīme. Taču, ja mūsu attieksme pret reliģiskā fundamentālisma palikšanu pie varas paliks bezrūpīga, ir vērts atcerēties, ka mūsdienās Lietuvā ik gadu tiek svinēta zobenbrāļu sakāve Saules kaujā 1236.gadā. Un Lietuva ir pēdējā vieta Eiropā, kur tika ieviesta kristīgā ticība, bet tagad ir viena no viskatoliskākajām valstīm pasaulē.

29 komentāri
vēsturniece
1.Diezgan pastulbi jaukt kopā 13.gs. ar mūsdienām. Autors gan atzīst, ka kalšņikovu nav, bet to, ka mūsdienās ir jārunā par starptautiskām normām un suverēnu valstyu tiesībām, piemirst. 2. Krustneši nebija nekādi maigie jēri, bet tas neattiecas uz viņiem vien. Gluži tāpat kāva, laupīja un dedzināja arī mūsu senči. To pašu Indriķi palasiet! ( starp citu, citētām vietām vajag pievienot atsauci!) 3. "Krustneši uzskatīja baltus par svešajiem'- vai kaut kā tml. kādā komentārā. Vispār jau - latgaļi bija krustnešu balsts, arī daļa līvu un kurši ar viņiem noslēdza līgumu. Palika tikai kauslīgie zemgaļi. Un runa tur nebija ne par kādu ticību, bet par elementāru teritorijas iekarošanu. Tajos laikos līdzīgi Baltijas iekarotājiem, darījās absolūti visi- duramie un šaujamie bija vienādi. Atšķīrās tikai organizācijas līmenis - valstiskais, sociālais un miltārais. Arīdzan zināšanas par pasauli, kaut vai elementāru ģeogrāfiju...
Dina
arābijas pussalas fantasmogorijas stāstiem nav jalien uz Eiropu. Iemesls kā tad tā tagad bij kārošana un mūsu zemi.
latvietis
MOSULĀ PUTINS LIEN PRETĪM SAVAI NĀVEI !
zobenbrālis
liekas, Maiks ir noilgojies atdot savu dv;eseli Tam Kungam, pirms atdosi galus, Maikl, neaizmirsti, ka jāiziet caur šķīstītavu.... reti vulgārs mistrojums, kurš radīts, lai samudžinātu īstenību ar mītiem. Maikl, vai esi piemirsis, kā normāņi un bretaņi iebruka Britānijā. Raksti par to, nejauc savu smaku ar citu elpu...
JAUTĀJUMS
Ja Bībelē ir teikts - nenogalini, tad cik daudz no krustnešiem bija kristieši? Padomājiet loģiski! Ja vilks uzvelk jērādiņu, tas vēl nenozīmē, ka viņš ir kļuvis par aitu. Kristietība ir laba un tas, ka cilvēki joprojām arī 21.gs tic, ka Dievs sūtīja savu dēlu aiz mīlestības, nenozīmē, ka ir akli jāskatās vēsturē un jāpiedēvē kristietībai visas šausmas, ko darīja tie, kuriem ar kristietību patiesībā nebija nekāda sakara.
Latons
Kādēļ tad pats pāvests aicināja kristiešus doties uz Baltiju? Lai ar pagāniem draudzētos vai? :D
Eriko
Visa agrīno viduslaiku vēsture tad ir nosaucama par "Daīš". Ari Latvijas teritorijā bija nemitīgi, nepārtraukti kari. Visnežēlīgākais bija protams gadsimtu agrāk notikušais krievu kņazu uzbrukums ar 30.000 karotājiem, savukārt baltu maztautas labprāt iebruka somugru zemēs vai devās pāri jūrai sirot. Krustneši nostājās ceļā citiem kas arī iekāroja šīs zemes un nāca no austrumiem un kuru nežēlība bija fenomenāla pat priekš tā laika cilvēkiem. Tas bija laiks kad REiropā parādījās pirmās cilvēktiesību un humānisma iezīmes, Asīzes Francisks, unversitātes u.t.t. Bet REiropa dzīvoja aplenkuma sajūtās. Arābi gadsimtiem ilgi bija iekarojuši kristiešu zemes, gan ZĀfrikā, gan tuvajos austrumos gan Spāniju. Ar lielām pūlēm franku karaļi ārābus apturēja netālu no Parīzes. Īsi sakot tad visi, vispār, un viscaur bija Daīš.
Andrejs
Autora citētais zobenbrāļu sabiedroto karošanas stils, atšķirībā no Daīš, savā laikā nebija nekas unikāls. Tādas pašas mežonības laupīšanas karagājienos piekopa arī pagāni. Un tas, ka pagāni tika kristīti un kļuva par ordeņa sabiedrotajiem, neko daudz nemainīja viņu paradumos. Ar Daīš ir pavisam citādi. Mūsdienās šādus mežoņus neviens saprātīgi domājošs cilvēks neatbalsta.
labi emocionāls raksts, bet ...
Raksts ir labi emocionāls, bet ir ļoti daudzi "bet." ..Set tālāk tikai daži "bet" ... Pirmkārt, eng.lsm.lv galvenajam redaktoram Maikam Koljeram būtu kaut kas jāpalasa par hermenuētiku, par tekstu tulkošanu. nu nevar un nedrīkst lasīt tekstu no cita laikmeta caur šodienas morāles brillēm. Tas pirmkārt. Otrkārt, rakstā ir novienādots fundamentālisms ar reliģiju kā fenomenu (ticība). Acīmredzami, autors ļoti maz pārzina šo starpdisciplināro zinātnes lauku (reliģiju studijas) un tomēr nekautrējas veidot emocionālu hipotēzi, kuru pasniedz kā pierādītu teoriju. Maik Koljer, mazliet ir jāpamācās, pirms ķerties pie tik sarežģīta un komplicēta fenomena, kā reliģija. Veiksmi mācībās!
HĀ, HĀ, HĀ!
Vispirms noskaidro, kā pareizi raksta vārdu "hermenētika". Otrkārt, mēs drīkstam pagātnes notikumus vai pagātnē eksistējušas uzskatu sistēmas apskatīt caur mūsdienu morāles prizmu. Treškārt, ja tu apgalvo, ka nedrīkst pagātnes notikumus apskatīt caur mūsdienu morāles prizmu, tad šāds apgalvojums ir jāpamato. Bez pamatojuma tas nav nekas vairāk par emocionālu brēcienu "nedrīkst!" Ceturkārt, autors nav novienādojis reliģiju ar fundamentālismu, tās ir tavas fantāzijas. Piektkārt, nav neviena pamatojuma taviem pārmetumiem par autora nekompetenci zinātnes starpdisciplīnu jomā. Sestkārt, autors izklāsta savu viedokli, ko pamato ar vēsturiskiem faktiem. Tu nespēji apstrīdēt viņa viedokli, tikai lielmanīgi to visu nosaukt par "emocionālu", kas atkal ir tavas fantāzijas. Izsaku līdzjūtību, puisīt. Atkal tik smagi izgāzies. Kā tev neveicas :))))))))))
Interesents
Kur dabūt Ērika Kristiansena grāmatu par šo periodu?
Krusta kari Baltijā
varētu būt mazāk pazīstami Koljēram bet nevis latviešiem. Arī salīdzinājums krustnešu ar islamistiem ir nekorekts - šodienas radikāļā islama attīstība vairāk atbilst kristiešiem divus trīs gadsimtus vēlāk -
māris
katoļi nav nekādi kristieši
f^society
Bet tas netraucĕja 21.gadsimtā LR satversmes preambulā piesaukt kk ,,kristīgās věrtības,,,!
Gatis
Pie tam, kāpēc tieši ar 800, nevis 2000 gadus seniem...
Zuu
Tavas prāta spējas ir ļoti niecīgas, ja tu kristīgās vērtības asociē ar 800 gadu veciem notikumiem.
interesanti
Autors kā vienmēr "ir zirgā". Pie šī visa gribu vērst uzmanību uz vēl kādu tā laika īpatnību.Senlatviešu sievietes tolaik tērpās rumpi,galvu un bieži pat seju aizsedzošos tērpos. Piemēram : http://visisvetki.lv/latvijas-novadu-tautas-terpu-atskiribas/ alamira,čadra un hidžabs visā krāšņumā. Burkveidīgos gan neesmu redzējis,kaut gan kāzās līdz pat šim brīdim tam ko līdzīgu var novērot.
reptilis
Zobenbrāļi un citi krusta karotāji bija bargi un neiecietīgi multikulturālisma un velkomisma apkarotāji! Šodien viņu pēdās iet kreisie un labējie radikālie nacionālistu fanātiķi.
reptilis
Ielūdza vai nē,bet Zobenbrāļi šo zemi uzskatīja par savu,bet baltus par ""nepareizajiem"" viņu kultūras un ticības dēļ....akceptēt baltu kultūru un reliģiju nozīmētu krist kaitīgā multikulturālisma sātana varā:))))
Reinis
Vai tu palaidi garām to daļu, ka tie krusta karotāji paši sevi ielūdza Baltijas zemēs? Diez vai Prūši bija laimīgi, kad viņus noslaktēja un viņu kultūru iznīcināja.
reptilis
Labs raksts!
nožēlojamajam ">> Klucis 20:06"
Vai tu, nožēlojamais liberastu trolli, esi bijis Sīrijā, ka vari spriest oar Asadu? Šo katastrofu izraisīja tavi saimnieki.
>> Klucis
Par kļūdām maksā visi. Bet kāds Latvijas demogrāfijai sakars ar PSRS iesēto starptautiskā islāmistu terorisma kustību, kas sākās ar PSRS iebrukumu Afaganistānā un bija iemesls musulmaņu radikalizācijai? Argumentu vai prāta trūkums, ko, Kremļa goblin? Afganistānas, Irākas, Sīrijas un Lībijas iedzīvotāji lūdz NATO militāro atbalstu cīņai pret visdažādākajiem režīmiem, Daiš un citiem teroristiem, Krieviju ieskaitot. NATO un ASV to arī sniedz. Sanāk, ka tu apgalvo, ka Afganistānas, Irākas, Sīrijas un Lībijas iedzīvotāji lūdz ASV bombardēt pašdiem sevi. Tādu idiotismu tikai Kremļa atsaldeņi spēj izdomāt :)))))))))))
Klucis
Kas maksā par tām "ilgtermiņa kļūdām" war on terror laikā? Skat', pat Latvijas iedzīvotāju skaits turpina samazināties, kaut gan šeit "karstais karš" vēl nav pat sācies. Irākas, Afganistānas, Lībijas un Sīrijas iedzīvotājiem neko pierādīt nevajag - tāpat skaidrs par ASV radīto Daīš!
>> Klucis
Un ko tu ar to pierādīji, Kremļa goblin? Pilnīgi neko. Obama saka, ka atbalsts lībiešiem bija pareiza rīcība. Kļūda bija ilgtermiņa plāna trūkums.
Klucis
Kas skatās Fox News un lasa the Guardian - tie labi zina, par ko satraucas B.Obamas "goblini":" Barack Obama says Libya was 'worst mistake' of his presidency
>> Klucis
Daīš ir sekas Sīrijas pilsoņu karam, kuru kurina Putins, palīdzot diktatoram Asadam apspiest sīriešus, kuri vēlas mazliet brīvības un demokrātijas. > 1 000 000 bojāgājušo pierakstīšana ASV ir fantastisks murgojums, ņemot vērā, ka NATO Sīrijā karo pret Putina un Asada sabiedrotajiem Daīš, Lībijā sniedza īslaicīgu atbalstu lībijas tautai cīņā pret varmācīgu režīmu, Irākā gāza Putina drauga režīmu un tazgad karo pret Daīš, bet Afaganistānā pēc ANO lēmuma pret PSRS mantojumu - talibiem. Demokrātijas ieviešana, ko piesauc Putina troļļi ir tāds pats fantastisks murgojums. Irākā, Lībijā un Afganistānā tautas pašas izlemj savu kārtību.
Klucis
Fantastisks murgojums, ņemot vērā ASV&Rietumkrātiņa paveikto > 1 000 000 bojāgājušo irākiešu, afgāņu, lībiešu un sīrieši - īstenojot demokratizācijas ieviešanu. Daīš - tās ir sekas, nevis cēlonis!
Reliģijas
nozīme šajos karos ir pārspīlēta.Mūsdienās reliģiju izvēle ir milzīga un izskatās,ka dievam ir vienalga,kā viņu pielūdz.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti