Kārlis Streips: Iznīcība? Vai tiešām?

Šodien Latvijas masu informācijas līdzekļos, kā tas ir bijis jau kādu nedēļu un vairāk, atrodami kārtējie viedokļi par migrantiem, sākot no maigi noliedzoša un beidzot ar krasi noliedzošu. Tieši par to pēdējo šodien gribu runāt, bet vispirms par lietu kā tādu.

Abstrahējoties konkrēti no jautājuma par migrantiem, man vienmēr ir bijis interesants jautājums par Eiropas Savienību (ES) kā vienu veselumu, kurš patiesībā viens veselums nebūt nav.  Redzamākie piemēri ir tās Eiropas Savienības dalībvalstis, kuras ir izvēlējušās nepieņemt eiro un saglabāt savu valūtu, kā arī tās valstis, kuras ir izvēlējušās palikt ārpus konkrētām ES programmām – Īrija un Lielbritānija nepiedalās Šengenas līgumā, Dānija un Lielbritānija nepiedalās Ekonomiskajā un monetārajā savienībā (tur tas jautājums par eiro), Polija un Lielbritānija neakceptē Eiropas Savienības pamattiesību hartu (Lielbritānija jautājumā par strādājošu cilvēku tiesībām streikot, Polija jautājumā par seksuālo minoritāšu tiesībām), un Dānija, Īrija un Lielbritānija atsevišķās jomās nepiedalās tā dēvētajā “brīvības, drošības un tieslietu jomā”. Vēl ir tās valstis, tajā skaitā mūsējā, kurām Eiropas Savienība dažādos jautājumos, piemēram, par zemes pārdošanu ārzemniekiem, pēc iestāšanās ES 2004.gadā deva pārejas posmu, kāds vecajām dalībvalstīm nav pieejams.

Acīmredzot, šī spēja atteikties no atsevišķiem ES elementiem vismaz daļēji ir pamatā to cilvēku domāšanai, kuri attiecībā uz pašreizējo migrantu jautājumu saka nē. Piemēram, Eiroparlamenta deputāte Inese Vaidere ir teikusi, ka “Latvijas valdībai skaidrāk jāpamato, kāpēc mūsu valsts nevar uzņemt vēl vairāk migrantu, kā tas ietekmētu mūsu nacionālo sastāvu. Savukārt, ja ES Padome tomēr nolemj ieviest kvotu sistēmu, tad – kādēļ mūsu kvotai vajadzētu būt nullei vēl uz ilgiem gadiem.”

Taču zināmā mērā cienījamā deputāte mazliet iebrauc auzās, jo vēl viņa ir konstatējusi, ka “bieži piemirstam arī, ka Latvijā pēdējos gados regulāri ierodas politiskie bēgļi. Tie ir, piemēram, Krievijas opozīcijas žurnālisti. Arī daļa uzturēšanās atļauju prasītāju zināmā mērā ir patvēruma meklētāji. Bēgot no kara, pie mums ir ieradušies cilvēki no Ukrainas.”

Par auzām runāju tāpēc, ka te sanāk, ka bēgļus un migrantus cilvēki grib šķirot. 

Nedomāju, ka kādam ir īpaši lieli iebildumi pret minētajiem opozīcijas žurnālistiem arī tādā gadījumā, ja attiecīgie cilvēki nemācās latviešu valodu un neko dikti negrib iekļauties mūsu latviskajā vidē. Kā nekā, viņi stāv opozīcijā Putina imperiālismam, un par to vien viņiem paldies. 

Negribu teikt, ka tā domā Inese Vaidere, taču attiecībā uz cita veida migrantiem atsevišķos gadījumos tomēr nākas sastapties ar patieso iemeslu, kāpēc te ir nepatika, proti, Krievijas žurnālisti ar visu savu krieviskumu tomēr ir baltādaini cilvēki. Tādā ziņā viņi ir tādi paši kā lielais vairums latviešu.

Savukārt domājot par bēgļiem, kas ir pārpludinājuši Vidusjūru un Dienvideiropu, acīmredzot runa ir par cita veida cilvēkiem, un te mēs nonākam pie viena komentāra (ar vārdu un uzvārdu, ne anonīmi parakstīta), kurā cilvēks šausminās par Stokholmu, kur “‘melnās’ priekšpilsētas uzdzen trīsas, un atliek vien iedomāties, kas notiks ar Rīgu un Latviju, ja valsts piekritīs uzņemt bēgļus.”  Vismaz minētā autore vārdu “melnās” ielika pēdiņās, bet doma vienalga ir skaidra – tie ir tumšādaini migranti, tie ir tumšādaini bēgļi.

Vēl jo vairāk uz delnas šis rasisms ir redzams vēstī par Igaunijas kādreizējo (un, kad izlasīsit to, kas viņai bijis sakāms, ceru, ka piekritīsit, ka par to “kādreizējo” varam teikt paldies Dievam) ārlietu ministri Kristīni Ojulandi, kura ir atradusi par vajadzīgu sociālajos tīklos paziņot, ka vispār Eiropai nevajag ielaist nevienu bēgli, jo… “šodien es kā baltais cilvēks jūtu, ka baltā rase ir briesmās”.

Ak tā gan! Uzradīsies pāris simts ne tādu cilvēku, un Igaunijas “baltā rase” būs apdraudēta! Te ir paralēles ar tiem, kuri uzskata, ja ļaus laulāties diviem vīriešiem, tūdaļ sabruks viss laulības institūts kā tāds. Vēl vairāk, Ojulande pēcāk atrada par vajadzīgu savā "Facebook" lapā, reaģējot uz tiem, kuri viņas teiktajā saskatīja prastu rasismu, rakstīt:  “Beidziet lietot vārdu ‘rasists’!  Kā balts cilvēks es jūtu, ka baltā rase mūsdienās ir apdraudēta. Vai igauņu smadzenes patlaban ir tā izskalotas, ka viņi sāk runāt kaut kādus politkorektus sūdus?” (Viņas lietotais vārds angļu valodā konkrēti “bullshit”.)

Te nu ir jāsaka, ka doma, ka Baltijas valstu “baltā rase” ir apdraudēta, nevar tikt klasificēta citādi, kā rasistiska.  Ne tikai tāpēc, ka balto cilvēku Igaunijā ir nospiedošais vairākums, demogrāfiskā nozīmē Igaunijā uzskaitot igauņus, krievus, ukraiņus, baltkrievus, somus, tatārus,  poļus, lietuviešus, ebrejus, vāciešus un “citus”, tiem “citiem” pārstāvot 0,68 procentus iedzīvotāju. Nezinu, varbūt viņu starpā ir kāds tumšādains cilvēks, bet ne jau daudzi. Arī pāris simts tumšādainu cilvēku minētās kvotu sistēmas kontekstā uz Igaunijas 1,3 miljoniem iedzīvotāju būtu vien pile ūdens lielā ezerā.

Rasistiska Ojulandes doma ir arī tāpēc, ka tās pamatā ir pārliecība, ka tumšādaini cilvēki visi pēc kārtas acīmredzot ir “citādi,” piedevām negatīvā nozīmē citādi. Jāsaka, ka tur ir redzams zināms daudzums liekulības, jo, piemēram, diez vai igauņi, tāpat kā latvieši, īpaši iebilst pret tiem lielākoties amerikāņu basketbola spēlētājiem, kuri ir tumšādaini. Tajā skaitā, piemēram, komandā "VEF Rīga", kura vakar atguva Latvijas Basketbola līgas čempiona titulu, un ne bez Roberta Loverija, Bambas Fala, Džeralda Robinsona un C.J. Harisa palīdzības. Gribu cerēt, ka citi "VEF Rīga" spēlētāji, piemēram, Mareks Meijeris vai Artūrs Bērziņš, neuzskata, ka tāpēc ir apdraudēti “baltie basketbola spēlētāji”.

Vēl Latvijas gadījumā varam atcerēties tos septiņus somāliešus, kuri 2006.gadā nonāca Latvijā un iesprūda mūsu valsts nesakārtotajā bēgļu sistēmā. Ar laiku šie septiņi cilvēki vienkārši nonāca uz ielas. Par to visu ir vēstīts lieliskā kinorežisora Kaspara Gobas filmā “Pirmie”, kuras veidotāji kā filmas centrālo jautājumu uzdeva lūk, ko: “Somālijas bēgļu gadījums spoži ilustrē to, ka globālajam multikulturālismam, etniskās daudzveidības un iedzīvotāju migrācijas pieaugumam nav gatava ne Latvijas valsts, ne sabiedrība.  Vai brīdī, kad liela daļa nācijas ir emigrējusi prom no Latvijas, varam atļauties raudzīties uz imigrantiem ka draudu?”

Par to, ko nozīmē būt tumšādainam cilvēkam Latvijā, arī var pastāstīt mans draugs Džordžs Stīls, kurš savulaik Amerikā apprecēja tur studējošu latviešu meiteni un kopā ar viņu jau sen pārcēlās uz Latviju. Džordžs tekoši runā latviešu valodā, viņš dzied hrestomātiskajā korī “Gaudeamus”, bet vienalga viena latviešu sabiedrības daļa uz viņu skatās kā ne savējo, kā svešinieku, kā pārāk citādu, lai viņš būtu akceptējams.

Un tomēr Džordžam Stīlam ir divas acis, divas ausis, divas rokas, divas kājas, galva un organisms, kā arī sirds un dvēsele tieši tāpat, kā divas acis, divas ausis un viss pārējais ir jebkuram baltādainam cilvēkam.  Vienkārši viņam āda ir tumšāka.  Jebkādā veidā paziņot, ka viņš tāpēc ir nepieņemams, tomēr ir un paliek un vienmēr būs un paliks kails un pretīgs rasisms. Jādomā, ka ar to arī ir saskārusies mūsu nesenā Eirovīzijas varone Aminata.  Nezinu, vai viņa to pati lasīja, taču pēc viņas uzstāšanās Austrijā te Latvijā internetā mēs varējām atrast tādas “domu pērles”, kā “nekā personīga, bet izskatās ar to kleitu kā mērkaķis ugunskurā”, “nav saprotams, ko tai Eiropai vajag, manuprāt tās afrolatvietes dziesma tāda pērtiķu spiegšana vien bija”, un “šodien Afrikāne pārstāvēja Latviju Eirovīzijā, pēc 10 gadiem Saeimā būs pārstāvēti, bet, kas pēc simts gadiem būs, bail pat iedomāties. Nemaz nebrīnīšos, ja Latvijas prezidents būs dzimis kādā Nigērijā.”

Kā esmu rakstījis citreiz, neuzskatu, ka Latvijas pieredze Otrajā pasaules karā un pēc tam 2015. gadā ir arguments, runājot par migrantiem kā tādiem. Tāpat uzskatu, ja reiz esam Eiropas Savienībā, tad piedaloties arī tajos procesos, kuri neliekas paši atraktīvākie. Taču tajos gadījumos, kad negatīvās attieksmes pamatā vienkārši ir tas, ka bēgļi no Āfrikas mēdz būt ar citu ādas krāsu nekā latviešu aborigēni … tas ir rasisms.  Tas ir grēks. Tas ir nepieņemami.

36 komentāri
Jānis Saulītis
Atgādinu: Latvijas Satversme aizliedz cenzūru. Atkārtošu, patiesību, kas tā nepatīk Streipam un viņam līdzīgajiem, un kas atļaujas pārkāpt Satversmi: Pārdomām pr tēmu: "Kam un kāpēc interesē, lai Latvijā šāktos šis: http://www.tvnet.lv/zinas/arvalstis/5714… brucejs_ikea_veikala_zviedrija_meginajis_izdar it_pasnavibu ? Un kāpēc par to tik karsti iestājas homoseksuālisti un personīgi K. Streips? Savulaik Kārlis Streips uzsāka savu "žurnālista" karjeru neķītrā pederastu žurnālītī. Viens šāds Amerikas pederastu žurnālītis "One", (izd. Sanfrancisko), 1958. gada augustā 9. lpp. raksta sekojošo: "... mūsdienu sociālajās un kultūras sistēmās, katrs homoseksuālists AUTOMĀTISKI (izc. mans), kļūst par Vispasaules Masonisma aktīvu dalībnieku....". - te jums ir atbilde - kas ir Streips, kamdēļ viņam to vajag......
Amalija
iespējams ka vienam otram nepietiek ar zilajiem vien, ka vajag melnos nēģerus. bet varbūt tā ir klusi slēpta fantāzija - zilais melnais vienā personā? un tagad lai šo realizētu, šamā persona propogandē ka latviešu tautai šamie jāuzņem atplestām rokām un....
U02
Bēgļus un migrantus ir jāšķiro. Ne visi migranti ir jāuzņem valstī. Atgādinu Streipa kungam, ka laivu braucēji pāri Vidusjūrai ir nelegālie migranti, kas mēģina ierasties Eiropā, pārkāpjot likumus. Viņus nevis jāizmitina Eiropā, bet bez vārda runas piespiedu kārtā jāved atpakaļ. Faktiskais stāvoklis Rietumeiropā uzskatāmi pierāda, ka musulmaņu un nēģeru civilizācijas nav savienojamas ar Rietumeiropas - Ziemeļamerikas civilizāciju un tās pamatvērtībām. Liberāļi to nosauc par rasismu un pēdējo saprot kā kaut ko ļoti sliktu. Man vienalga, kā to sauc, bet tā ir patiesība.
Anita
Kaut ko tādu gan no Streipa kunga nebiju gaidījusi. Mana pieredze rāda, ka šiem jaukajiem cilvēkiem ar melnu ādas krāsu piemīt ārkārtīgi burvīgs slinkums un vienkārši fascinējoša spēja atrast pilnu silīti. Un ja kāds baltādains cilvēks šim ārkārtīgi vārajam un ievainojamajam melnādainajam cilvēkam sabiedriskā vietā lūdz ievērot uzvedības normas, jo tomēr, baltais cilvēks atrodas savā zemē un grib arī (ak , tu pagāns tāds, kā viņš var gribēt) baudīt tās pieklājības normas, kuras viņam un pārējai balto cilvēku sabiedrībai ir pieņemamas, tad viņš ir RASISTS. Ja sieviete uz ielas labprātīgi neatdod savu somiņu melnajam cilvēkam, tad viņa ir RASISTE, jo lūk, melnajam cilvēkam nav tādas somiņas ar tādu saturu, bet gribas gan somiņu ar visu, kas tur iekšā. Pie lielveikala mazs mīlīgs, melns puisītis lūdz naudu, ja nedosi, dabūsi nazi vēderā, ko šis mazais, jaukais, melnais, burvīgais bērniņš nēsā līdzi tieši šādam nolūkam. Latvija, attopies!
Daina Bērziņa
Grēks ir šī deformētā,nepilnīgā,sajauktā-apzināti,vai neapzināti,kaut kādā veidā sagrozītā Pasaule.Varbūt paskatīsimies uz pasauli mazliet plašāk,kā Dievs mums māca.No kā rodas ļaunums cilvēkā? Varbūt no viņa nezināšanas,no viņa vājuma,ka nav spējis pretoties kādām dzīves likstām. Ar līdzcietību paskatīsimies uz Kārli. Ieraudzīsim,ka aiz viņa bravūras ir pavisam gaišs,kopjams,saudzējams cilvēks.
nopietns
Apbrīnoju Streipa izturētību un pacietību skaidrojot riešanas profesionāļiem pasaules uzbūvi... Man arī var nepatikt svešas kultūras tuvošanās manai dzīves telpai, bet pieņemu to kā loģisku un nenovēršamu civilizācijas attīstību, tāpat kā ziemas tuvošanos pēc saulainas vasaras...
i
Te nu mēs redzam,kāds līmenis ir Kārlim Streipam,rupjš kā zirga deķis.Intliģents cilvēks svešus cilvēkus nesauks par idiotiem,pārējais vairs nav būtiski.Pats izsakās kā prasta bāba
Kārlis Streips
Nu, labrīt visapkārt! Amalija, dārgumiņ, Jūs nudien laikam esat tik kristālšķīsta un dzidra ar visu savu lielo morāli un tikumību. Gluži galva reibst no tādas. Bet vienalga Jūs esat aizspriedumaina bāba, kuru angļu valodā precīzi apraksta ar vārdu "bigot." Nezinu, vai Jūs protat angļu valodu, ja ne, paskatieties vārdnīcā un pēc tam spogulī. Un Mahris, Jums taisnība. Paldies par labojumu. Bet vienalga te runa ir par nepieņemamu rasismu. Jauku visiem dienu.
Amalija
mums latviešiem nevajag ne melnos ne zilos. kā sabiedriskā mēdijā strādājošs cilvēks var būt tik rupjš un neaudzināts. šitādi amerikas propogandisti grib mūsu mīļo zemi padarīt par morālu un tikumisku izgāztuvi. fui
Kārlis Streips > Aijai
Un Aija. Kā nu vakaru pabeigt bez Jums? Lai brauc visas krāsas, bet tikai ne zilie. Nevajag, pirmkārt, drostaliņ, lietot rusicismus. "Zilie" nāk no krievu valodas "goluboi." Mums labāk patīk būt saukt par gejiem. Bet vēl vairāk -- ko gan geji Jums ir nodarījuši, lai Jūs justu vajadzību nākt internetā un pateikt, ka gejiem nevajag braukt uz Latviju? Vai tad viņi Jums ir kaut ko sliktu nodarījuši, Aija? Tiešām? Tad man žēl. Bet citādi laikam jāspriež, ka patiesībā Jūs esat aizspriedumaina, un atšķirībā no homoseksualitātes, par kuru Jūs acīmredzot esat tik ļoti uzbudināta, aizpriedumus var ārstēt. Mācieties, cienītā. Izlasiet kaut ko. Varbūt tad vairs nevajadzēs portālos rakstīt analfabētiskus tekstus.
Kārlis Streips > Ilzei
Jūs tiešām domājat, ka aizstāvot cilvēka tiesības mēs iegūstam vairāk naida sabiedrībā? Tiešām? Šo "argumentu" es arī esmu dzirdējis par Praidu, proti, Praids patiesībā kaitina aborigēnus un tāpēc ir slikts. Tiešām iebilst pret rasismu ir slikti, tāpēc, ka ir tādi, kā Jūs, kuri to uztver kā uzbrukumu? Kam tieši, godātā Ilze? Jūsu pārliecībai, ka patiesībā tumšādaini cilvēki kaut kā ir sliktāki par pārējiem? Paskaidrojiet, lūdzu. Jo blogā rakstītais tomēr ir patiesība -- rasisms ir grēks un neskatoties uz to, cik Latvijā ir ... nu, nelietošu vārdu, kas man patlaban ir padomā, bet ļaužu, kuri vienalga ir rasisti. Jauku Jums vakaru!
Amalija
vai esat dzirdējuši leģendu kā radās melnā rase? Pēc grēku plūdiem Noasu izvaroja paša dels un Dieva sods bija viņa pēcnācējiem attiecīgi būt melniem. Acīmredzot tāpēc zilo propoganda un migrantu propoganda nāk no vienas un tās pašas netikumiskas un grēkā grimušas personas, kura aģitē par Latvijas nodokļu maksātāju naudu uzturētā portālā. Persona , kuras galvenais uzdevums ir graut Latvijas tautas pamatus. Par katru cenu. Ej mājās atpakaļ uz savu ameriku.
mahris
Amalija nesaka "Bībele". Amalija saka "leģenda". Bībele Hama bērniem pielemj tikai verdzību. Folklorā ļoti populārs papildinājums - un melnu krāsu, palasiet kaut vai 1001 nakti. Par Hama noziegumu - nu, Bībelē tas maigāks. Amalijas versiju lasīt nav gadījies, bet nevaru izslēgt tādas eksistenci. Bet par Jums, Streipa kungs, gan jākaunas. Kā cilvēks ar tik nožēlojamām Bībeles zināšanām var vadīt dievkalpojumus Anglikāņu baznīcā? Noam meitu nemaz nebija, esat sajaucis ar Latu.
Kārlis Streips
Beidzot mēs zinām, Amalija, ka Jūs esat ne tikai aizspriedumu pārņemta un, kā jau vienreiz teicu, acīmredzot seksuāli neapmierināta vecmeita, bet jūs arī esat idiote. Patiesībā Bībelē ir teikts, ka pēc tam, kad bija "grēku plūdi," Noasa MEITAS viņu sadzirdīja un ar viņu nodarbojās ar seksu, līdz ar ko abas Noasa MEITAS kļuva grūtnieces. Perversa, asisngrēka perversija, Amalija. Pilnīgi heteroseksuāla. Un turklāt ģimeniska. Es Latvijas tautas pamatus negrauju, cienītā, tā darāt Jūs. Slikti audzināts metietis, sev nezināmus cilvēkus pieklājīgi cilvēki nesauc "tu," un tāpēc "ej mājās" būtu jābūt "ejiet mājās." Jums par prieku varu pavēstīt, ka kaut kad nākamajās nedēļās tā es arī darīšu. Jums par nelaimi, divas nedēļas pēc tam, es būšu atpakaļ Latvijā. Un varat ticēt, ka es rakstīšu blogus, kas liks Jums kārtējo reizi izrādīt savu idiotismu. Jauku Jums vakaru, drostaliņ. Grūti būt tik stulbai, vai ne?
llll
vairāk šādu rakstu! pret netolerantiem cilvēkiem nav jāizturas toleranti, viņus ir publiski jākaunina, ja savādāk nevar.
Ilze
Rezultātā tikai iegūsiet vēl lielāku naidu sabiedrībā.
Kārlis Streips
a, neviens taču neprasa atļauju Jūsu dušā mazgāties. Neesat absurds, cilvēk, tas nedara godu Jūsu jau tā ļoti, ļoti apšaubāmajām prāta spējām. Un Haire -- miljardus pāris simts cilvēku uzturēšanai??! Uz kādas planētas Jūs dzīvojat, jo uz šīs te acīmredzot ne.
haire
Valstu,kuras pārstāj funkcionēt,kļūst aizvien vairāk.Parasti tās ir diktatūras,kuras dažādu iemeslu dēļ nespēj pārvērsties par demokrātijām.No vienas puses tas dod Rietumiem lielas priekšrocības pret KF un ĶTR jaunajā aukstajā hibrīdkarā.Bet ir nevēlams blakusefekts-bēgļu jau ir daudz un būs desmitiem un simtiem miljonu.
aija>a
Ej ārstēties, visi būs ieguvēji. Paldies Kārlim par rakstu. Piekrītu!
a > aija
Piekrītu. Ej ārstēties, visi būs ieguvēji. Paķer Kārli līdzi.
Kārlis Streips > a
Ja Jūs rakstāt, ka tumšādaini cilvēki grib tiesības un tam pretojaties, tad Jūs esat rasists, tieši tāpat kā Jūs esat homofobs. Iesaku Jums to pašu, ko ieteicu "viss sākas galvā."
haire
Streipa kungam jābūt gatavam maksāt lielākus nodokļus,saņemt mazāku pensiju,apcirpt sociālo budžetu,jo afrikāņu uzturēšanai būs vajadzīgi miljardi.Pat ASV vēsturē līdzsvars starp rasēm nav visai stabils.Briseles rīkojumi,kā rāda pieredze,darbojas tikai tad,ja tos pavada lielas naudas summas.Pretējā gadījumā bēgļi dzīvos kā čigāni savās kopienās.Aminatai līdzīgas personas ir liels retums.Vislielākā varbūtība,ka afrikāņi būs agresīvi musulmāņi,kuri vēlēsies dzīvot no pabalstiem.Par integrāciju nav ko sapņot.
a
Tiesības, piemēram, lietot manu dušu manā dzīvoklī vai manu mašīnu. Kādā sakarā? Viņi grib tiesības, kuras viņi nav nopelnījuši. Kāpēc mums jāmaksā mūsu pelnītā nauda, lai glābtu viņus, kamēr viņi paši Āfrikā neko nedara, tikai vairojas? Es neko nesaku, ja viņi grib vienlīdzīgas tiesības savā valstī. Kā būtu, ja es aizbrauktu pie Bila Geitsa un pieprasītu, lai es drīkstu uzturēties viņa villā? Vai kāds tā dara? Vai tomēr iztiek ar to, ko pats ir sapelnījis?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti