Inga Spriņģe: Kam ir uguns biksēs?

Sociālajos tīklos izskanējis apgalvojums, ka Baltijas Pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica", ko esmu veidojusi un kurā strādāju, ir saņēmis naudu no Latvijas Radio par rubrikas “Melu detektors” izveidi. Šāds apgalvojums ir meli.

Rubrikas “Melu detektors” ideja ir pārbaudīt dažādu politiķu vai partiju publiski izteiktos apgalvojumus un solījumus. Šis ir populārs žurnālistikas žanrs, kas šobrīd pasaulē piedzīvo uzplaukumu. ASV līderis faktu pārbaudē ir http://www.politifact.com/, kas melu gadījumā politiķu izteikumam pievieno atzīmi - “uguns biksēs”. Vērienīga platforma ir arī https://factcheckeu.org/, kas pārbauda Eiropas Savienības amatpersonu izteikumus. Dānijā sabiedriskā radio faktu pārbaudes raidījumus “Detektors” kļuvis tik populārs, ka izaudzis jau līdz televīzijas raidījumam. Ukrainas krīzes laikā dzima lapa http://www.stopfake.org/en/news, kas atspēko Krievijas izplatītos melus.

Latvijā priekšvēlēšanu laiks likās piemērots brīdis, lai šo ideju iedzīvinātu arī pie mums. Pārrunāju šo ideju ar abu sabiedrisko mediju vadību un vienojāmies, ka šī būtu laba iespēja, kā par politiku ieinteresēt jauniešu auditoriju, tādēļ projekts tapa kopā ar Latvijas Radio 5 - Pieci.lv un lsm.lv. Mēs kopīgi meklējam faktus, pārbaudām tos, domājam par vizuālo noformējumu.

Ideja ir, ka šī rubrika dzīvos arī pēc vēlēšanām, kad pārbaudīsim ne tikai politiķu, bet arī amatpersonu, dažādu institūciju un pat komercreklāmās izteiktos apgalvojumus.

"Re:Baltica" par šo darbu naudu nesaņem. Tāds ir mūsu sadarbības modelis, ko realizējam pēc ASV lielākā bezpeļņas pētnieciskās žurnālistikas centra "ProPublica" principa.

Mēs radām saturu - veicam pētījumus, ierosinām inovatīvas idejas, ko atdodam Latvijas komercmedijiem un arī Baltijas medijiem bez maksas.

Iepriekš ar sabiedriskajiem medijiem veidojām projektu "Karstie rēķini", kur aicinājām cilvēkus sūtīt savus apkures rēķinus un datus izvietojām kartē. Pēc līdzīga principa vēlāk tapa projekts "Skolas nauda", kas ar konkrētiem skaitļiem pierādīja, ka Latvijā nav bezmaksas izglītības. Pagājušā gada janvārī kopā ar Latvijas Televīziju un Latvijas Radio arī uzsākām plašu materiālu sēriju par nesakārtotību ātro kredītu biznesā - SOSsms. Pie šāda projekta nonācām pēc rakstu publicēšanas par smagajiem darba apstākļiem zivju fabrikā un "Maxima".

Pēc būtības "Re:Baltica" izdara to, ko bieži vien nevar atļauties komercmediji - ilgstošā laikā, piesaistot finanšu un ekonomikas speciālistus, veicam padziļinātu konkrētas tēmas izpēti.

Pēc tam mēs jau konkrētus rakstus vai datus piedāvājam lielajiem medijiem bez maksas.

Mūsu sadarbības partneri Latvijā bijuši žurnāls "IR", "Tvnet", TV3, Latvijas Televīzija, Latvijas Radio. Baltijā - "Postimees", "Eesti Express", "Delfi.ee", "Delfi.lt", lielākais pētnieciskās žurnālistikas tīkls Austrumeiropā - "OCCRP". "Re:Baltica" pētījumi pieejami arī angļu valodā mūsu mājaslapā.

Līdz šim "Re:Baltica" finansējumu saņēmusi no SIF; Sorosa fonda; Sigrid Rausing Trast. Ar telpām un ceļa naudas izdevumiem "Re:Baltica" atbalstījusi Rīgas Ekonomikas augstskola, Zviedrijas, ASV, Nīderlandes un Polijas vēstniecības, kā arī saņemam iedzīvotāju ziedojumus.

Liels paldies visiem par līdzšinējo atbalstu un priecāsimies arī turpmāk par atbalstu. Pay Pal pogu var atrast mūsu mājaslapā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti